wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Łykać czy nie łykać?

14.12.2009

Tran stosowany jest jako środek leczniczy od dawna, dziś dostępny jest w aptekach pod różną postacią. Czym jest i jakie jest jego działanie?

Czym jest tran?
Tran to ciekły tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. Posiada charakterystyczną woń i smak. W tranie zawarte są duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a szczególnie wyjątkowo wartościowych kwasów omega-3, omega-6 i witamin (głównie A i D). W mniejszych ilościach występuje witamina E. W połowie. XX wieku w ramach profilaktyki zdrowotnej tran był obligatoryjnie podawany dzieciom w przedszkolach. Celem było uzupełnienie ubogiej w latach powojennych diety najmłodszych. Dzisiaj stosuje się go jako suplement diety bądź środek leczniczy w postaci żelatynowych kapsułek, co ułatwia jego spożycie.Działanie tranu
Tran stosowany jest jako suplement diety w awitaminozach A i D a także przy krzywicy, ponieważ pobudza procesy regeneracji wszystkich tkanek - w tym chrzęstnej i nabłonkowej. Wzmacnia zęby, poprawia wzrok i jest niezastąpiony w okresie wytężonej pracy umysłowej i fizycznej. Jak również  zbawienny w porze jesiennej, gdy odporność na ataki chorobotwórczych bakterii i wirusów ulega zmniejszeniu.

Za działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne odpowiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, a szczególnie wyjątkowo wartościowe kwasy omega-3. To właśnie one pomagają  przy wadliwej funkcji naczyń krwionośnych. Są więc niezbędne przy schorzeniach kardiologicznych. Oczywiście kwasy omega-3 znajdują się nie tylko w tranie - w naturze bogatą zawartość kwasu można znaleźć w rybach, np. w sardynkach czy łososiach. Tran ma zbawiennie działanie nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, lecz pomaga również w problemach z nadwagą i cholesterolem, łagodzi objawy astmy i łuszczycy, a także zapobiega osteoporozie.

1 2 3
REKOMENDACJA
2010-01-08 08:49:52
~nina

Ja uważam, że łykać, ale tylko te pewne. Jeśli mowa o odchudzaniu, to polecam L-karnitynę Direct, zdrowa i na pewno wspomoże odchudzanie:)

2009-12-29 20:04:07
~felek ~usa

ja codziennie lykam 4 capsulki! omega 3-6 -9 wazne jest zeby byly z certifikatem ze nie zawieaja rteci! mercury free ,oki ,dzieciaki pozdrawiam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.