wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Somnambulizm

18.08.2008

Większość z nas, zapadając w sen czuje się bezpieczna i odprężona. Są jednak ludzie, którzy codziennie kładą się z pewnym niepokojem – nie wiedzą bowiem, co będą robić przez następnych kilka godzin i – co gorsza – nie mają na to najmniejszego wpływu.

Lunatycy stanowią około 2,5% populacji. Dane te nie uwzględniają dzieci. U nich bowiem lunatyzm jest zupełnie normalnym zjawiskiem związanym z niecałkowitym rozwojem układu nerwowego. Dwunasto lub czternastoletni somnabulicy nie są więc wliczani w statystyki.

Naukowcy nie są pewni co do przyczyn występowania lunatyzmu. Z pewnością u lunatyków obserwuje się nadzwyczaj wielką amplitudę tzw. fal delta, co jest bezpośrednią przyczyną półsnu. Jednak przyczyny samej hiperaktywności mózgu nie da się tak łatwo ustalić. Naukowcy są też coraz bliżej potwierdzenia hipotezy, że zjawisko lunatyzmu jest uwarunkowane genetycznie, i że pewne konkretne struktury DNA odpowiadają za tego typu zaburzenia. Na wystąpienie lunatyzmu prawdopodobnie mają także wpływ zaburzenia oddychania, takie jak lekki bezdech senny. Tak czy inaczej, somnabulizm pojawia się u osób, których sen jest patologicznie głęboki. W trakcie epizodu lunatycznego ich stan jest umiejscowiony gdzieś pomiędzy jawą i snem. Ludzie tacy zachowują się jakby byli wiązką nieświadomości. Ich działania obserwowane z zewnątrz mogą wydawać się zupełnie nieracjonalne, ale oni jakby widzą w nich ukryty sens. Poza tym ich poczynania mogą mieć zadziwiająco wielką skuteczność.
Statystyki związane z zaburzeniami somnabulicznymi wskazują, że epizody te są w jakiś sposób powiązane z cyklem księżyca. Średnio znacznie więcej epizodów lunatycznych ma miejsce gdy księżyc jest w pełni. Odkryto także, że ograniczenie dostępu światła księżyca do pomieszczenia w którym śpi potencjalny lunatyk, zmniejsza znacznie szansę na wystąpienie epizodu somnabulicznego.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.