wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Cieknie jak z kranu?

26.01.2010

Katar potrafi uprzykrzyć nam życie. Wiąże się z obolałym, zaczerwienionym i spuchniętym nosem, kichaniem, bólem głowy. Czy może być oznaką poważniejszej choroby? I czy prawdą jest powiedzenie, że leczony trwa tydzień, ale nieleczony siedem dni?
 

Zobacz również:

Czym właściwie jest katar?
Katar, inaczej ostry nieżyt nosa, to wodnisty wyciek z nosa, który z czasem może zagęścić się i zmienić barwę na zielonkawą lub żółtawą. Katar jest oznaką ostrego zapalenia błon śluzowych. To choroba zakaźna, którą możemy zarazić się w czasie kontaktu z osobą zakatarzoną, np. w trakcie rozmowy. Katar rozprzestrzenia się drogą powietrzno – kropelkową, a zarazić się nim możemy szybko, już w ciągu dnia lub dwóch dni.

Skąd bierze się katar?
Jama nosa wyścielona jest błoną, która z kolei pokryta jest warstwą śluzu. Owego śluzu zdrowy nos wytwarza około dwóch litrów dzienne i jest on potrzebny do zapewnienia wilgotności błony śluzowej właśnie nosa, zatok, jamy ustnej oraz gardła. Powietrze, przedostając się przez górne drogi oddechowe, ogrzewa się i nasyca parą wodną, a następnie oczyszcza z pyłów i zawiesin. Większe cząsteczki zostają na błonie śluzowej, gdzie znajduje się lizozym, rozpuszczający bakterie.

Kiedy dochodzi do zakażenia wirusowego błony śluzowej, staje się ona napuchnięta i przekrwiona, a nabłonek migawkowy zostaje uszkodzony. Wówczas przestaje on pełnić swoją funkcję, a to oznacza, iż stan zapalny obejmuje całe drogi oddechowe. To sprawia, że nos wytwarza więcej wydzieliny, a ta spływając przez górne drogi oddechowe, wypłukuje drobnoustroje.

1 2 3
REKOMENDACJA
2010-01-27 19:00:34
~[..]

Najlepiej mieć katar cały rok na okrągło, a w szczególności od jesieni do wiosny zaraz po wyjściu z domu. Wtedy wirusy i drobnoustroje są zdezorientowane i żadne przeziębienia i grypy nie grożą.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.