wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Zadbaj o kości!

26.02.2010

Osteoporoza rozwija się bez objawów. Nagle człowiek z byle powodu zaczyna łamać żebra, kręgi, ręce, biodra. Jak zapobiec dziurawieniu kości?

Co może się stać?
Kość ciągle się odnawia. Stare tkanki są zastępowane nowymi. Następuje tzw. resorpcja starej kości i tworzenie nowej przez komórki kościotwórcze. Mniej więcej do 35. roku życia proces tworzenia jest szybszy niż proces niszczenia. Potem to się zmienia. Najszybsza utrata masy kostnej występuje u kobiet przez kilka lat po menopauzie, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie. To nie boli, ani nie daje żadnych objawów. Tak naprawdę o osteoporozie dowiadujemy się, gdy np. dźwigając coś ciężkiego pęka nam kręg, albo lekko się potykając łamiemy kość biodrową.

Uzupełniaj wapń
Kość zbudowana jest z białka zwanego kolagenem i minerałów - głównie fosforanu i wapnia. Szczególnie, gdy tego ostatniego zabraknie kość rzeszotnieje, czyli dziurawi się jak sito. Przyjmowanie dużej ilości wapnia to podstawowy punkt w programie profilaktyki przeciw osteoporozie. Przede wszystkim trzeba odpowiednio zmodyfikować dietę, bo wapń z pożywienia jest najlepiej wchłaniany przez organizm. Dorosły człowiek powinien przyjmować ok. 1000 mg wapnia dziennie.

Tyle tego minerału znajdziesz np. w 3 kubkach mleka lub 150 g twarogu. Jeśli jednak nie lubisz lub nie możesz pić mleka lub jeść jego przetworów sięgaj po warzywa, które też są dobrym źródłem wapnia. Niech w twoim jadłospisie często goszczą brokuły i kapusta. Dobry jest też szpinak i koperek. Rób sobie kompot z rabarbaru.

Przeczytaj też inne ciekawe artykuły:

Geny, które usztywniają kręgosłup

Więcej światła!

Polecamy: Masz ochotę na randkę? Wejdź na doserca.pl
1 2 3
Tagi: kościosteoporozawapńdieta
REKOMENDACJA
2018-04-11 21:39:15
~Matylda

Zdecydowanie lepszą opcją jest Gold-vit D3+K2 - z nim takich problemów nie doświadczyłam, a stosuję go przez całą jesień i zimę. Bardzo skutecznie zapobiega niedoborom obu tych witamin.

2018-01-04 20:48:52
~Hania

Też niestety miałam nieprzyjemność z tym preparatem. Co prawda nie spowodował bólów brzucha, ale nieprzyjemny dyskomfort w okolicy żołądka, dlatego zdecydowałam się przerwać jego stosowanie po zaledwie 2 tygodniach

2017-12-07 19:18:26
~Sandra

Ja chcąc zadbać o kości stwierdziłam, że w końcu zmobilizuje się, żeby brać witaminę D w okresie jesienno zimowym. Kupiłam D-vitum jednak nie mogłam go stosować zbyt długo. Już w pierwszym tygodniu spowodował silne bóle brzucha, przez które byłam zmuszona go odstawić

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.