wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

O czym decydują hormony?

15.03.2010

Hormony decydują o naszym samopoczuciu, wadze, jędrnej i gładkiej skórze. Wpływają między innymi na stan stawów, kondycję serca oraz poziom cholesterolu we krwi.

Choć występują w niewielkich ilościach to mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Każde odchylenie od określonej normy zakłóca homeostazę i powoduje objawy chorobowe.

Skąd się biorą hormony?
Hormony to związki chemiczne wydzielane przez gruczoły i tkanki układu hormonalnego. Mówiąc o dysfunkcjach hormonalnych, najczęściej wspomina się te wywoływane przez zaburzenia pracy  gruczołów dokrewnych. Wytwarzane przez te gruczoły hormony przedostają się do krwi, skąd transportowane są do tkanek i narządów. Hormony identyfikują swoje miejsca docelowe dzięki specjalnym receptorom znajdującym się na powierzchni komórek.

Wiele hormonów jest także wytwarzanych przez inne miejsca w organizmie, np. w ścianie przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, a nawet narządu moczowego. Nieprawidłowa ilość produkowanych hormonów objawia się na wiele różnych sposobów.

Jak to działa?
W podwzgórzu mózgu mieści się ośrodek sterujący wytwarzaniem hormonów. Informacja o zapotrzebowaniu kierowana jest do przysadki mózgowej, której zadaniem jest produkcja hormonów sterujących, a więc takich, które pobudzają bądź hamują aktywność gruczołów dokrewnych. Do najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego zaliczamy, obok przysadki mózgowej, tarczycę, nadnercza, trzustkę, a także żeńskie i męskie gruczoły płciowe. Nadczynność i niedoczynność gruczołów dokrewnych może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Przeczytaj koniecznie:
Ból konieczny do życia

Kreatyna - nadzieja czy złudzenie?

Polecamy: Masz ochotę na randkę? Wejdź na doserca.pl

1 2 3
REKOMENDACJA
2010-05-04 21:28:48
~doria

a co ja mam zrobic??? wyniki badan ma dobre,a mimo diety i cwiczen nie moge schudnac a tyje.jesli ktos mi moze pomoc,to podaje mojego mejla-doris2q@fsmail.net

2010-03-16 12:32:59
~m

Coraz więcej jest bezpośrednich lub ukrytych reklam w opiniach. Wirtualna Polska powinna coś z tym zrobić, bo coraz bardziej zaśmieca to portal. Niedługo trzeba będzie mocno "kopać" w opiniach, żeby przeczytać jakąś prawdziwą opinię do artykułu.

2010-03-16 12:02:44
~Ewa

Przyśpiesz i wyreguluj swój metabolizm odpowiednio dobraną dietą bez zniewalającego i przykrego uczucia głodu i łaknienia. To naprawdę proste tylko potrzebujesz konsultanta, który bezpłanie będzie nadzorował efekty diety (www.chudzi.pl)

2010-03-16 11:56:47
~Sajmon Hudek Gołkowice Śląski

Ja tego czegoś nie mam... I nie wiem po co to jest ;/ Wali mi z Cabana i jest OK

2010-03-16 11:56:12
~Alicja

Na własnej skórze dowiedziałam się czym są hormony... przez tarczycę nigdy nie mogłam zrzucić zbędnych kilogramów, byłam przez to nerwowa i zła na cały świat. Po ciąży dodatkowo zmieniła mi się figura. Koleżanka poleciła mi swojego znajomego, który wiedział jaką kurację mi dobrać, żebym w końcu mogła spojrzeć w lustro. Jak ktoś by chciał to do niego kontakt. (szymon.mojawaga.pl/index.php?ID=81 79) Przez zmiany hormonalne chudłam wolniej - ale od roku trzymam wagę.

2010-03-16 11:55:10
~hytju

kujji7tiyu

2010-03-16 11:55:05
~hleew

http://www.ultrasonline.com/ref/stu ard/

2010-03-16 11:20:01
~adzia

Pracuj we wlasnym domu. potrzebujesz dodatkowych pieniędzy.Zacznij z nami zarabiaj 3-5 tys.miesięcznie prosto w domu.(pracujeusiebie.com.pl)

2010-03-16 11:17:24
~adzia

Kiedy zawodzą chormony warto uzupełnić dietę zdrowymi dodatkami ktore pobudzą organizm do szybszej przemiany.W ten sposób zyskacie gwarancje że wasz organizm prawidłowo funkcjonuje i kontroluje wagę.(odchudzamskutecznie.com.pl)

2010-03-16 11:11:02
~Znający język polski

"Nie" z czasownikami piszemy oddzielnie, np. nie wolno. Błędy ortograficzne w tekście o hormonach to nie tylko wielki wstyd, taki przykład nieuctwa podważa wiarygodność tej i tak bardziej niż lichej treści! OPAMIĘTAJCIE się w końcu na wp!!!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.