wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Najlepsze metody na pozbycie się czkawki!

12.05.2010

Chyba każdemu z nas, zdarzyło się przeżyć krótszy lub dłuższy napad czkawki. Zwykle mija samoistnie, ale zdarza się, że nie ustępuje przez wiele minut i nie pozwala nam skupić się na niczym innym. Jak się pozbyć czkawki?

Skąd się bierze i jak się jej pozbyć?
Jest efektem zakłóceń w pracy mięśni klatki piersiowej i jamy brzusznej. Za zdecydowaną większość napadów czkawki odpowiadają podrażnione zakończenia nerwowe w przeponie, która jest mięśniem umożliwiającym nam oddychanie i oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Charakterystyczny odgłos czkania pojawia się podczas wdechu, gdy w trakcie gwałtownego skurczu przepony równie szybko zamyka się nagłośnia, czyli złożona z chrząstek i błon struktura w krtani. Różne są przyczyny czkawki, ale na ogół udaje się precyzyjnie je wyliczyć. Należą do nich: zbyt pospieszne jedzenie z połykaniem dużych ilości powietrza, wypalenie znacznej ilości papierosów w krótkim czasie, stres, przejedzenie, spożycie sporej dawki alkoholu (wówczas czkawka może być charakterystycznym wstępem do torsji).

Czkawka pojawia się również, jako objaw innych, mniej banalnych dolegliwości. Może występować w licznych schorzeniach jamy brzusznej i klatki piersiowej (w tym w przebiegu nowotworów), zdarza się, że towarzyszy nietypowym objawom stanu przedzawałowego – w połączeniu z gwałtownym napadem ziewania i rozpierającym bólem za mostkiem. Uspokójmy jednak: krótkotrwałe napady czkawki to dolegliwość banalna i pospolita, a powody do niepokoju mogą budzić tylko powtarzające się i długotrwałe „epizody czkawkowe”.

Najlepsze metody na czkawkę

Metody radzenia sobie z czkawką pozostają niezmienne od wieków. Nie ma sensu oceniać ich skuteczności i celowości stosowania. Skoro pomagają stosujmy je, bo przecież trudno sobie wyobrazić, że z czkawką będziemy biegać do lekarza. Te charakterystyczne, domowe sposoby, to: przestraszanie czkającego (nie przesadzajmy z gwałtownością straszenia, zwłaszcza, gdy straszymy kogoś cierpiącego na dolegliwości kardiologiczne), zjedzenie łyżeczki cukru, zatrzymanie powietrza w płucach i kontrolowany bezdech przez kilkanaście sekund, nawet do ok. minuty, wypicie wody ze szklanki w odwrotny sposób, czyli z objęciem wargami przeciwległego brzegu szklanki, poklepywanie po plecach, głębokie i rytmiczne oddychanie, czy żucie skórki chleba itp.

A co z niemowlęciem?

Metod tych nie stosujmy u niemowląt, które często miewają napady czkawki, co jest skutkiem połykania dużych ilości powietrza podczas karmienia piersią lub z butelki. Czkawka u niemowląt przemija na ogół bez konieczności naszej interwencji, a jeśli już zdecydujemy się na działanie, to niech będzie to bodziec delikatny. Pomóc może lekkie dmuchnięcie w twarz oseska, co spowoduje chwilowe zakłócenie oddychania, wywoła szybki wdech i może przyczynić się do ustąpienia dolegliwości.

Przeczytaj o innych zabawnych reakcjach organizmu:

Dlaczego ziewamy?

Twoje zaskakujące ciało

1 2
REKOMENDACJA
2015-06-03 20:51:34
~Greta

Tak, rzeczywiście jest tylko jeden skuteczny i to w 100% sposób - zamknij oczy i wyobraź sobie białego konia na zielonej łące. Od razu przechodzi. Już rozpropagowałam wśród znajomych tą metodę. Nie mam pojęcia jak i dlaczego akurat to działa (czemu np. nie czarny koń w łanie pszenicy), ale działa.

2014-03-10 18:27:57
~Sylwia

Najlepiej jest położyć się na łóżku i przykryć się całkowicie kocem, żeby nie było nawet małej dziurki!!!!!!!! Przechodzi po maksymalnie 2minutach. Sposób jest sprawdzony i potwierdzony wiele razy:)

2013-11-13 00:42:11
~oloooos

Wypisane punkt po punkcie 9 sposobów na pozbycie się czkawki tutaj: http://czkawkastop.blox.pl/2013/11/ Sposoby-na-pozbycie-sie-czkawki.htm l

2013-05-25 17:04:57
~rabin

zjaraj dwie fifki gandy i przepij 40 ml wódki ! działa!! ;)

2013-05-25 17:04:07
~GÓRAL

z cukrem 2 sekundy i nie ma czkawki ;D ale najlepiej przepic woda ;)

2010-05-12 17:05:35
~ada

Zamykamy oczy i masujemy gałki zawsze przechodzi najbardziej uciążliwa czkawka:)

2010-05-12 17:04:58
~tajwan

http://www.gangsters.pl/index.php?p olec=43639

2010-05-12 17:04:04
~weekend

Pomyśl o zielonym koniu na białej trawie ( nie odwrotnie) mi przechodzi w 99 % wiem ze głupie ale pomaga :D

2010-05-12 17:00:36
~Artur

Ja po prostu biorę głęboki wdech i maksymalnie siedzę na bezdechu. Jak nie wyjdzie za 1 razem to powtarzam ale zwykle ten jeden raz wystarczy zawsze przechodzi

2010-05-12 16:43:35
~mariusz

http://warto_zobaczyc.ulinks.net , bardzo fajne wywiady , polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.