wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Skąd się bierze krew w moczu?
Zdrowie & Fitness
O czym świadczy kolor moczu?
Zdrowie & Fitness
Analiza moczu
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Skąd się bierze krew w moczu?

17.05.2010

Krwiomocz (krew w moczu), fachowo nazywany hematurią, jest z pewnością najbardziej niepokojącym objawem ze strony układu moczowego. W warunkach prawidłowych w moczu powinny się znajdować zbędne metabolity rozpuszczone w dużej ilości wody.

Oddawanie moczu to podstawowa droga usuwania płynów z organizmu, nie powinna się w nim jednak znajdować krew. Krew, która pojawia się w moczu może być widoczna gołym okiem i wówczas mówimy o krwiomoczu makroskopowym. By mocz nabrał czerwonego zabarwienia wystarczy dodać do niego zaledwie 0,2 ml krwi na pół litra. Jednak może być również tak, że krwinki obecne w moczu są widoczne dopiero pod mikroskopem i jeśli ich ilość przekracza 5 sztuk w mikrolitrze to możemy mówić o krwinkomoczu.

Stwierdzenie krwi w moczu wymaga dalszego diagnozowania i ustalenia przyczyny takiego stanu. Po pierwsze, należy wykluczyć zafałszowanie wyniku. U kobiet może do tego dojść przy zanieczyszczeniu próbki moczu krwią miesiączkową. Mocz może nabrać czerwonego zabarwienia także po zjedzeniu dużej ilości buraczków, jednak wówczas nie znajdziemy w nim krwinek.

Przyczyna uwalniania krwi do moczu może być zlokalizowana w nerkach, które są narządem produkującym mocz. Najczęstszą przyczyną makroskopowego krwiomoczu jest niestety nowotwór nerki. Jednak tą przyczynę należy różnicować ze zmianami naczyniowymi, czy gruźlicą, które mogą dotyczyć nerek. Najczęstszą nerkową przyczyną krwinkomoczu jest kamica nerkowa polegająca na odkładaniu się kamieni zbudowanych najczęściej z soli wapnia w nerkach lub drogach moczowych. Taki kamień rani otaczającą go tkankę i powoduje krwawienie. Krwinkomocz mogą też powodować stany zapalne miąższu, nerek czy ich urazy mechaniczne. Krew może się pojawiać w moczu także po intensywnym wysiłku fizycznym.

Poza samymi nerkami również mogą być umiejscowione guzy nowotworowe, lub stany zapalne (np. w pęcherzu moczowym) prowadzące do krwiomoczu. Leki obniżające krzepliwość krwi również mogą być przyczyną krwawień z dróg moczowych. Jeśli krwinki obecne w moczu nie są zniekształcone, to przyczyna krwawienia najprawdopodobniej jest zlokalizowana poza nerkami. W celu sprawdzenia, czy krwinka nie jest zdeformowana ogląda się próbkę moczu pod mikroskopem.

Aby dokładnie zaplanować leczenie przyczyny krwiomoczu należy poszerzyć diagnostykę, sama analiza moczu nie wystarczy. Przydatnym badaniem może się okazać wykonanie USG nerek. Jest to bardzo bezpieczne badanie, które polega na przytknięciu sondy do ciała w okolicy lędźwi i uwidocznieniu miąższu nerek za jej pomocą.

Innym badaniem obrazowym może być tomografia komputerowa, która oznacza prześwietlenie promieniami rentgenowskimi i uzyskanie obrazu przekrojowego nerek dzięki obróbce komputerowej tych danych. Jeśli przyczyna krwawienia może być zlokalizowana w pęcherzu moczowym, należy wykonać cystoskopię polegającą na wprowadzeniu przez cewkę moczową małej kamery do pęcherza i obejrzeniu jego wnętrza.

W ostateczności można wykonać także biopsję nerki, która polega na wbiciu igły w miąższ nerki i późniejszej analizie uzyskanej w ten sposób tkanki. Przeciwwskazaniem do wykonania takiego badania jest brak zgody pacjenta, ale także posiadanie tylko jednej pracującej nerki.

Leczenie krwiomoczu zależy od jego przyczyny. Nowotwór nerki wymaga jej usunięcia. Ewentualne urazy zaopatruje się chirurgicznie, to samo dzieje się w przypadku występowania nieprawidłowej anatomii dróg moczowych, która może być skorygowana w ten sposób. Kiedy w pęcherzu moczowym znajduje się ciało obce, również trzeba je usunąć operacyjnie. Zaburzenia krzepnięcia i stany zapalne powodujące krwawienia leczy się farmakologicznie.

Krwiomocz można stwierdzić w badaniu ogólnym moczu i jest to objaw wymagający powtórzenia badania i ewentualnego poszerzenia diagnostyki celem ustalenia jego przyczyny i sposobu leczenia. Innymi składnikami, które nie powinny się znaleźć w moczu jest cukier, bilirubina i ciała ketonowe. Leukocyty zdarzają się w moczu, jeśli jednak przekraczają ilość pięciu w polu widzenia jest to objawem niepokojącym i najczęściej świadczy o stanie zapalnym.

fot. iStockphoto/Thinkstock

Polecamy:

  Weź udział w KONKURSIE i wygraj nowoczesne stroje sportowe!

Katarzyna Krzak

REKOMENDACJA
2015-08-12 12:44:26
~ewa

Masz problemy z nadwagą. Brak Tobie energi i witalności. TERAZ MASZ SZANSĘ UZYSKAĆ IDEALNĄ FIGURĘ I CIESZYĆ SIĘ NiĄ TAK DŁUGO JAK ZECHCESZ! idealnafigura.com/gberes

2014-01-13 20:56:57
~Rynio

Lekarz stwierdził u mnie krew w moczu, i zabronił mi aż do wyleczenia chodzenia na basen. Może ktoś mi wyjaśnić dlaczego. Czy to znaczy że nie mogę równierz biegać i chodzić na siłownie.

2012-11-22 09:13:31
~poradnik

Krew w moczu może być wynikiem zażywania też niektórym leków,środkow przeciwbólowych. Nigdy nie nalezy jej lekceważyć, nalezy gruntownie zbadać przyczynę, badanie moczu najlepiej przeprowadzić u urologa.

2012-08-22 20:33:16
~anka

Dla zainteresowanych: http://eurologia.pl/a/8,krwiomocz

2012-07-10 22:46:25
~Tatiana

Mam pytanie...Po raz pierwszy oddałam mocz z krwią dziś po południu po stosunku płciowym. Nigdy więcej czegoś podobnego nie miałam... do tego ból czuję tylko przy końcówce oddawania moczu. Jak myślicie czy to może być od seksu?? Proszę i czekam na odpowiedź

2012-04-26 21:03:11
~Czarna

czesto robią mi sie kamienie w nerkach..przez to juz tak mam zniszczone nerki i pechesz ze traagedia..teraz robilm usg i dziwnym trafem kamienia nie ma.. a ciągle sikam krwią .. jak to wytlumaczyć czy ktos wie??

2012-01-29 18:16:24
~Ninja

krew w moczu to masakra - raz się niestety doprowadziłam do takiego stanu. od tej pory już nie lekceważę problemów z pęcherzem, staram się o siebie dbać - cieplej się ubieram, piję sporo płynów, w tym herbatkę żurawinową i łykam kapsułki z żurawiną i witaminą C ProUro - polecam, bo te sposoby naprawdę działają.

2011-12-06 21:41:48
~Romek

''Krew może się pojawiać w moczu także po intensywnym wysiłku fizycznym'' - wczoraj dużo biegałem, byłem na basenie, a dzisiaj grałem w piłkę na boisku, po czym wróciłem do domu i zrobiłem około 5 serii pompek po 20 powtórzeń. Oddając mocz zauważyłem, że ma on czerwoną barwę. Czy powinienem się niepokoić?

2011-11-25 14:26:29
~ania

mam takie same objawy jak Ulka, do lekarza moge isc dopiero w poniedzialek ! co robic do tego czasu ! objawy mam od wczoraj wieczora ! parcie na pecherz bez przerwy, male ilosci moczu z malymi krwinkami ! co robic ? poradzcie ! mam to pierwszy raz w zyciu

2011-11-08 17:45:07
~Emil

Moja zona o ok 6 tyg ma krw w moczu i jest to ok 2-3%. Nic nie boli wyniki nie sa złe a jednak krew jest. Niestety czekamy na cystoskopie poniewaz po kilkudniowym pobycie w szpitalu lekarze nie moga stwierdzić skąd bierze się krew w moczu. Podczas pobytu w szpitalu żona rozmawiała z pewną kobietą która zażywała acard i miała dokładnie taki objaw jak Adam po odstawieniu leku wszystko wróciło do normy.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.