wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Uderzenia gorąca? Są na to sposoby!

25.05.2010

Uderzenia gorąca, szczególnie w pierwszym okresie klimakterium bywają bardzo uciążliwe. Towarzyszy im często intensywniejsze pocenie i rozdrażnienie. Przyczyną takiej reakcji organizmu są zmiany hormonalne, które wpływają między innymi właśnie na regulację temperatury ciała.

Kiedy mówimy o uderzeniach gorąca?
Objaw ten pojawia się u około 85 proc. dojrzałych kobiet i jest często jednym z pierwszych przejawów zbliżającej się menopauzy. Uderzenia gorąca mogą występować już na około trzy lata przed ostatnią miesiączką i jeszcze kilka lat po niej. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w spadku żeńskich hormonów płciowych, co miałoby przekładać się na zarządzanie przez mózg termoregulacją organizmu.

Aby nie dopuścić do przegrzania zostają uruchomione procesy umożliwiające schłodzenie organizmu poprzez zwiększenie przepływu krwi przez skórę oraz wzrost pracy gruczołów potowych. W efekcie kobieta odczuwa uderzenia gorąca, które zaczynają się od głowy, a następnie przemieszczają w kierunku klatki piersiowej i dalej na resztę ciała. Niespodziewanemu wystąpieniu gorąca towarzyszy często wzmożona potliwość, kołatanie serca i uczucie rozdrażnienia. Dolegliwości ustępują zazwyczaj same po kilku lub kilkunastu minutach. Bywa jednak, że ich intensywność jest bardzo uciążliwa dla kobiety. W takich przypadkach warto skorzystać z dostępnych metod łagodzenia przykrych objawów.

Uderzeniom gorąca można przeciwdziałać!
Ze względu na to, że przyczyną uderzeń gorąca są zmiany hormonalne występujące u kobiet w okresie klimakterium coraz częściej mówi się o stosowaniu HTZ (hormonalnej terapii zastępczej). HTZ w wielu przypadkach możne znacznie  złagodzić przykre dolegliwości lub je całkiem wyeliminować. Kiedy kobieta zbliża się dopiero do menopauzy stosuje się tabletki  antykoncepcyjne. W kolejnych latach zamienia się je na typową terapię hormonalną. Jednak o zastosowaniu takiej metody decyduje zawsze lekarz ginekolog, gdyż zdarza się, że stan zdrowia pacjentki nie pozwala na tego typu leczenie.

Na rynku dostępne są także preparaty ziołowo-mineralne, które mają zapobiegać uderzeniom gorąca. Do tych najbardziej znanych należą: Remifemin, Naturapia Menopauza, Klimasol i Menofem. Pomimo tego, że są one dostępne bez recepty nie powinno się ich jednak stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem.

Co warto wiedzieć o nowotworach piersi?

Nie każdy guzek oznacza nowotwór

1 2
REKOMENDACJA
2014-01-29 17:39:22
~monikam

Tutaj jest spis bardzo fajnych naturalnych preparatów na złagodzenie objawów menopauzy - http://www.naturala.pl/tag/497/lago dzenie_objawow_menopauzy

2013-01-18 08:33:20
~ala

zkoda że taki głupi tekst, a myślalam że coś ciekawego, a to tylko reklama [kopia popieram]

2012-03-25 17:00:45
~obserwatorka

też biorę remifemin już ponad 2 tyg i nic. Jak były uderzenia gorąca, problemy ze snem i nerwówka tak są. Masakra. Nie wiem jak długo to jeszcze potrwa. A trwa juz od 4 lat

2010-05-28 14:17:23
~Kalina

Ja również stosowałam HTZ, prawie 10 lat , pod kontrolą lekarza. Działania uboczne to : dzisiaj wycięta macica wraz przydatkami , oraz naczyniak na wątrobie. . Terapia hormonalna nie jest obojętna dla organizmu. Dzisiaj głęboko zastanowiłabym się , czy ją stosować. A uderzenia gorąca mam dalej. Pozdrawiam, pa

2010-05-27 11:35:04
~MonaL.

Zażywam remifemin od 4 tygodni - póki co nie działa, choć napisali, że już po 2 tygodniach odczuję pozytywne skutki. Tofu bardzo lubię i chętnie bym jadał częściej, ale jak sie mieszka na prowincji to nie tak łatwo kupić.

2010-05-25 19:32:27
~sprawiedliwy

dlaczego nikt nie poda skutków HTZ. Są opracowania i wiadomo że np. 100% kobiet po HTZ ma zakrzepice żył?

2010-05-25 17:15:18
~AGA

90% azjatek nie przechodzi menopauzy,a to ze wzgledu na spozycie produktow z soji,glownie tofu. Odwrotnie niz u nas,kobiety starzeja sie pozniej niz mezczyzni.#0 letni azjata wyglada juz bardzo niedobrze,natomiast 40-latki kobiety wygladaja na 28 lat.Zaczely mi rowniez dokuczac uderzenia ciepla i zaczelam codziennie jest glownie tofu i juz ponad dwa lata mam spokoj.Duzo fitoestrogenow ma rozwniez zolty ser,sok z koniczycy a rowniez ziarno kawy.Mozna codziennie zgryzc pare ziaren! DZIALA!!!!!!

2010-05-25 17:07:49
~awhans

Co za bzdury!!! Uderzenia goraca w menopauzie to nie tylko sprawa hormonow! Czas wielki zeby lekarze wreszcie sie tym zajeli, bo ich wiedza ogranicza sie tylko do zapisywania hormonow i bywa, ze niejednokrotnie tym sposobem funduja kobiecie smierc.....

2010-05-25 15:31:03
~ hgj

szkoda że taki głupi tekst, a myślalam że coś ciekawego, a to tylko reklama

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.