wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Na czym polega lewatywa?

08.06.2010

Lewatywa jest prostym zabiegiem znanym od starożytności. Legenda głosi, że starożytni Egipcjanie wierzyli iż lewatywa została odkryta przez boga Ozyrysa obserwującego zachowanie ibisów wstrzykujących sobie dziobami wodę do kuprów.

Od tego czasu popularność lewatywy na przemian rosła i spadała. Przez tak długi okres narosło wokół niej także wiele mitów i błędnych przekonań. Z drugiej strony, nawet współcześnie istnieją wskazania medyczne do stosowania lewatywy, które również zostaną omówione w tym artykule.

Jak to się robi?
Wykonanie lewatywy polega na wprowadzeniu do odbytu 120 –150 ml płynu. Stosowany w tym celu roztwór zawiera hipertoniczne sole sodowe fosforanów. Aby go wlać, należy rozsunąć pośladki i wsunąć do odbytu końcówkę dozownika z płynem. Obecnie w aptece można nabyć bez recepty wlewki o odpowiedniej objętości i w opakowaniu przystosowanym do takiego zastosowania samodzielnie. Jeśli roztwór jest przygotowywany ze składników, można użyć gumowej gruszki lub irygatora ze specjalnym wężykiem. Istnieje kilka pozycji, w których można wykonywać lewatywę. Najkorzystniejsze wydaje się ułożenie pacjenta na lewym boku lub w pozycji kolankowo –łokciowej.

Kiedy wykonuje się lewatywę?
Współczesne wskazania do lewatywy obejmują takie dolegliwości jak zaparcia, szczególnie kiedy wcześniej nie poskutkowały domowe sposoby lub leki przyjmowane doustnie. Lewatywę stosować można także jako przygotowanie przed porodem lub przed zabiegami diagnostycznymi (np. kolonoskopia) czy operacyjnymi dokonywanymi na jelicie grubym.

Tym sposobem można także wprowadzać środek kontrastowy bezpośrednio do jelita grubego. Jest to papka barytowa i nie przechodzi ona z jelita do organizmu, za to można ją łatwo uwidocznić promieniami rentgenowskimi przy okazji obejrzeć w ten sposób zarys ścian jelit.

Lewatywa może być także sposobem nawadniania – wówczas skład wlewu jest inny, niż kiedy zmierzamy do przeczyszczenia pacjenta lub do miejscowego podawania leków w nieswoistych zapaleniach jelit.

Nie dla każdego
Lewatyw nie należy stosować zbyt często, ponieważ wówczas mogą się rozwinąć nawykowe zaparcia. Nie jest to także procedura medyczna, którą wolno stosować u dzieci do 2 roku życia. Zaś u starszych dzieci należy zastosować proporcjonalnie mniejsze objętości niż u dorosłych. Ryzykowne może się okazać także stosowanie lewatywy wkrótce po operacji chirurgicznej na jelicie grubym ze względu na obecność świeżych szwów i ran pooperacyjnych. Wlewanie czegoś do jelita mogłoby się skończyć rozejściem ran i przedostaniem się leku do wnętrza jamy brzusznej. Lewatywa nie jest także zalecana przy krwawiących hemoroidach lub stanach zapalnych jelit. Jeśli po jej zastosowaniu z odbytnicy pojawi się krew, należy to skonsultować z lekarzem.

Jak ukrócić zakażenia szpitalne?

1 2
REKOMENDACJA
2013-10-07 09:29:22
~Julia

słyszałam o genialnych efektach lewatywy wykonywanej kawą. jestem ciekawa, co na to lekarze.

2010-06-10 12:11:43
~Lea

... lewatywe wykonuje sie przed porodem - polecam dla wlasnego komfortu :) jak i odciazenia organizmu ktory i tak jest wymeczony i potrzebuje nowej energii!! Pozdrawiam!!

2010-06-10 12:09:57
~Lea

Persoracje moze maja niektorzy... ale w innym miejscu!! Lewatywy sa zdrowe i wszystkim polecane!! Maja bardzo dluga tradycje!! Lewatywy trzeba wykonywac profesjonalnie i jak tylko sie tego nauczymy to nie bedziemy bez nich zyc!! Prosze bzdur nie pisac!! Ja musialabym juz niezyc... gdyby one byly takie niebezpieczne!! Perforacje, hemoroidy, gnicie, nowotwory, syndrom jelita wrazliwego to wynik braku dobrej wiedzy i profilaktyki!! Znam monostwo przypadkow stosowania takich praktyk jak i wyleczenia

2010-06-10 11:39:09
~mad11

Mozna sie przyzwyczaic do lewatyw jesli sa czesto wykonywane , ja mialem je bardzo czesto robione w dziecinstwie gdy bylem chory i przebywalem w sanatorium , uczennice szkoly pielegniarskiej uczyly sie jak je robic czy to gruszka czy irygatorem w roznych pozycjach ( na plecach na brzuchu czy w pozycji kolankowo-lokciowej )w efekcie bywaly tygodnie ze mialem je codziennie robione pozniej byly zaparcia i nastepna seria lewatyw. Teraz jestem od nich uzalezniony i bardzo je lubie nawet codziennie.

2010-06-10 11:38:27
~julian

To artykuł świadczący o kompletnej nieznajomości tematu przez piszącego. Każdy decyduje za siebie ale stanowczo odradzam państwu stosowania lewatywy. Dziś już praktycznie nie spotyka się tego typu zabiegów, nawet do przygotowania pacjenta do operacji stosuje się preparaty do picia rozpuszczalne w wodzie, takie jak np. fortrans i inne. To nieprawda, ze lewatywa nie może być szkodliwa. Źle zastosowana lewatywa może spowodować perforację jelita kończącą się śmiercią pacjent

2010-06-10 11:33:27
~XX

Slyszalam, ze zalecaja lewatywe przed porodem. Czy to prawda?

2010-06-10 11:28:41
~zaciekawiona

A dlaczego nie wspomniano w artykule o znaczeniu lewatywy w seksie analnym? Jest to często stosowany zabieg przez amatoró tych zabaw.

2010-06-10 11:28:03
~wertu

Do Marii: mmm ciekawe stwierdzenie- a co bys powiedziala jelsi w tyleczek wsadzilby ci jakis inny sympatyczny face?:) jelsi jestes chetna na nowe eksperymenty to pisz smialo: wertu małpa interia kropka pl Jestem chetny zapodac ci twardego bolca tam gdzie lubisz:)

2010-06-10 11:24:49
~marek

panie doktorze dzwoni pacjentka do lekarza kupilam sobie ta lewatywe jak pan doktor mi mowil i co ja mam zrobic -niech sobie pani wlozy w dupe - oj panie doktorze widze ze nie jest pan w humorze zadzwonie pozniej

2010-06-10 11:22:02
~MARIA

JA TAM CODZIENNIE LUBIE JAK MÓJ CHŁOP WSADZI MI W TYŁEK KUTASA

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.