wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rak piersi dotyczy także mężczyzn

09.06.2010

Choć wiele już napisano na temat raka piersi, wciąż pokutuje jeszcze pogląd o tym, że jest to problem dotyczący wyłącznie kobiet.

To do nich kieruje się zachęty udziału w programach profilaktycznych i to wśród nich rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem złośliwym. Jednak rak piersi nie dotyczy tylko ich. Zdarza się, że cierpią na niego także mężczyźni i to zupełnie się tego nie spodziewając.

Choć męska pierś zawiera znacznie mniej tkanki gruczołowej niż kobieca, także w niej może dojść do rozwoju komórek nowotworowych. Około 1% zachorowań na tę chorobę dotyczy mężczyzn. Panowie rzadziej są więc dotykani tą chorobą, ale jeśli już się to stanie, to rak piersi u nich ma bardziej agresywny przebieg niż u kobiet.  Nie leczony rak piersi grozi śmiercią. Jest to nowotwór złośliwy. Przerzuty najczęściej znajdują się w: kościach, mózgu, płucach, opłucnej i wątrobie.Rak piersi rzadko boli, a pierwszym objawem najczęściej bywa wykrycie guzka w piersi. Nie każdy guzek w piersi to nowotwór, ale znalezienie takiej struktury powinno być przyczyną wizyty u lekarza, który wyjaśni jej pochodzenie. Niepokoić powinna także każda zmiana wyglądu sutka. Wciągnięcie brodawki sutkowej, zmiana zabarwienia jej skóry lub owrzodzenia także powinny wzbudzić czujność. W nielicznych przypadkach, rakowi piersi towarzyszy wyciek z brodawki.

Niektóre grupy mężczyzn są bardziej narażone na raka niż inne. W powstawaniu tego schorzenia niewątpliwą rolę odgrywa czynnik genetyczny, zatem większe powody do niepokoju mają panowie, u których rak piersi często występował w rodzinie. Im młodsze były chore osoby i im bliżej spokrewnione, tym większa szansa na rozwiniecie się raka piersi. Także czynniki środowiskowe, takie jak np. napromienianie, mogą predysponować do rozwoju raka.

Pierwszym badaniem umożliwiającym wykrycie guzka w piersi jest obmacywanie go. Samobadanie piersi jest nieobce kobietom, ale i mężczyźni powinni się go nauczyć. Ewentualnych guzków w piersi można poszukiwać leżąc na plecach, z jedną ręką za głową i robiąc koliste ruchy na piersi. Jeśli jakaś struktura znajduje się w tkance gruczołu piersiowego, z pewnością będzie wyczuwalna pod opuszkami palców. Regularne wykonywanie samobadania pozwala oswoić się ze strukturą piersi i ułatwia wykrycie wszelkich zmian w jej utkaniu.

Otyli mężczyźni mają mniej testosteronu

1 2
REKOMENDACJA
2010-06-21 01:36:17
~do maćka

Nie zrozumiałeś artykułu. Każdy mężczyzna ma piersi.

2010-06-10 10:14:03
~kobieta

Cieszę się, że ktoś zamieścił taki artykuł, bo większość z nas nie ma pojęcia o możliwości wystąpienia takiej choroby u mężczyzny. Łącznie ze mną. Myślę, że powinno się o tym mówić więcej i głośniej, żeby wszyscy mieli swiadomość istniejącego zagrożenia...

2010-06-10 09:30:34
~Fepalener

http://nauka.wykop.pl/ramka/378948/ prawdziwe-przyczyny-i-sposoby-lecze nia-raka/

2010-06-10 09:26:33
~lucky

http://www.wp3.pl/audislinejpg

2010-06-10 09:18:22
~gacy

http://qck.pl/faktySZOK

2010-06-10 09:17:00
~nemo

To wiadomo od dawna. I to, że dla mężczyzn operacja wycięcia nowotworu to nie problem. Mężczyznę blizny zdobią, nie szpecą.

2010-06-10 09:16:23
~GREG

w poniedzialek ide na USG cycka

2010-06-10 09:14:40
~Eulalia Fijoł

Obowiązkowa mammografia - dla mężczyzn!

2010-06-10 09:14:30
~maciek

NO ALE MEZCZYZN KTORZY CWICZA KLATKE I MAJA TE PIERSI! NO BO JAK KTOS MA DECHE NO TO NIE MOZE DOSTAC! BO JAK???

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.