wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Sposoby na pęcherze i otarcia

14.06.2010

Indianie jak wiadomo chodzą boso. Ich podeszwy stóp są tak grube, że nie martwią się o otarcia. Ich jedyną piętą Achillesa są… pięty właśnie. Stwardniałe, często pękają. My chodzimy w butach i musimy radzić sobie z pęcherzami, bąblami i otarciami.

Czasami trzeba nam naprawdę niewiele – nowe buty, źle ułożona skarpetka, kamyk w bucie czy długi marsz po nierównej powierzchni. Niektórzy z nas mają stopy tak wrażliwe, że nawet w sandałkach składających się z podeszwy i rzemyka zdarzają się im otarcia stóp. Kiedy już przytrafi się nam takie nieszczęście, trzeba działać.

Pęcherze
Są naturalną reakcją obronną na długotrwałe ocieranie skóry stopy. Z naczyń krwionośnych do tkanki przedostaje się płyn, który wypełnia powierzchnię między tkanką a skórą. Jego zadaniem jest ochrona tkanki przed tarciem. Pęcherz sam w sobie nie jest więc zły. Problem polega na tym, że podawany naciskom podczas marszu pęcherz może pęknąć, a w jego miejscu może utworzyć się rana. Dlatego tak ważne jest, by właściwie się nim zająć.

W warunkach idealnych nie powinniśmy przekłuwać pęcherza, tylko poczekać aż sam zaschnie. Najczęściej jednak nie możemy pozwolić sobie na taki luksus. Co więc powinniśmy zrobić? Pęcherz przekłuć można wysterylizowaną wcześniej w spirytusie igłą.  Kiedy przebijemy pęcherz, wycieknie z niego płyn.

Pod żadnym pozorem nie można natomiast usuwać skórki z jego powierzchni. Tworzy ona naturalną barierę ochronną dla skóry, która musi się na nowo odbudować. Żeby miejsce to było bezpieczne warto przemyć je wodą utlenioną, a następnie opatrzyć.

W aptekach kupić można specjalne plastry na pęcherze. Są one przystosowane do używania w tzw. trudnych miejscach – na piętach, między palcami oraz na ich opuszkach. Plastry te często dodatkowo zawierają specjalne substancje odkażające, które nie pozwalają wdać się infekcji we wrażliwe miejsce.

Kiedy jednak mimo zachowania wszelkich środków ostrożności dojdzie do zakażenia, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

Pytamy: Jakie są najlepsze sposoby na pęcherze?

1 2
REKOMENDACJA
2013-06-16 23:13:08
~Ecco zawiedziona

Nabawiłam się pęcherzy po spacerze w sandałach Ecco. Tak więc nie tylko tanie buty zawodzą.

2010-06-15 08:29:45
~W.Śmiech

chodzić w klapkach,a zimą w trepach

2010-06-15 08:09:18
~kawalarz

Jak to jaki jest najlepszy sposób? Przemyć i osuszyć otarcie (w przypadku przerwania bąbla i zerwania naskórka nałożyć go spowrotem) i na to przyłożyć przepłukany liść babki lekarskiej, na to skarpeta i dalej w drogę. Najlepszy sposób w górach jak grube buty obetrą piętę w czasie deszczu.

2010-06-15 08:06:16
~www.odchudzamskutecznie.com.pl)

A TO NAJSKUTECZNIEJSZA DIETA _Problem w odchudzaniu polega na tym że robimy to....nieświadomi skutków ubocznych nie tylko w postaci ryzyka utraty zdrowia ale i również oszpecenia wygladu poprzez luźną skórę.Aby uniknąc takich sytuacji dobrze jest stosować odpowiednie programy.I być pod kontrolą.Warto poczytać o możliwościach jakie daje taki program.

2010-06-15 07:59:49
~schudne25kg@wp.pl

schudne25kg@wp.pl napisz do nas MY POMOŻEMY CI SCHUDNĄĆ bez żadnej chemi i wspomagaczy!! napisz do nas schudne25kg@wp.pl

2010-06-15 07:55:08
~Wiolka

faktycznie strasznie dużo można dowiedzieć z tego artykułu - beznadzieja!!!

2010-06-15 07:54:39
~koleżanka

tak tak robią tanie buty bo i Polacy są biedni kupują a potem nogi dosłownie śmierdzą są po wyjęciu kolorowe i z pęcherzami powiem wprost pamietacie super buty markowe z miękkiej skóry są ale mnie nie stać

2010-06-15 07:48:14
~jaka

temat na czasie i interesujacy, ale artykul raczej pisany na kolanie...

2010-06-15 07:39:54
~Aeris

Jeśli robią teraz takie chore buty, to potem nie można się dziwić, że ludzie nie mogą w nich chodzić. Szpile, ogromne koturny, miliardy plastikowych paseczków. przecież takie buty to koszmar dla nogi.Najgorsze jest to, że jak producent sobie coś ubzdura, to nie zrobi ani jednego normalnego buta na cały sklep. Kochani, nie wszyscy potrzebują buty do limuzyny, żeby z niej wysiąść i przejść 5 metrów po czerwonym dywanie

2010-06-15 07:34:34
~www.odchudzamskutecznie.com.pl

A TO NAJSKUTECZNIEJSZA DIETA _Problem w odchudzaniu polega na tym że robimy to....nieświadomi skutków ubocznych nie tylko w postaci ryzyka utraty zdrowia ale i również oszpecenia wygladu poprzez luźną skórę.Aby uniknąc takich sytuacji dobrze jest stosować odpowiednie programy.I być pod kontrolą.Warto poczytać o możliwościach jakie daje taki program.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.