wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa

20.07.2010

Krwotok z nosa może przydarzyć się każdemu z nas. Chociaż każda strata krwi nie jest obojętna dla naszego zdrowia, to jednak krwotoki z nosa zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie trudno też je zatamować, a duże utraty krwi zdarzają się tylko przy zaburzeniach krzepnięcia. Warto jednak wiedzieć jak przy krwawieniu z nosa udzielić pomocy.

Przyczyny krwotoków
Urazy, nadmierny wysiłek fizyczny, osłabienie, ostre zapalenie błon śluzowych, ale także przyjmowanie zbyt dużych ilości polopiryny czy aspiryny mogą doprowadzić do przerwania oraz uszkodzenia naczynia żylnego nosa, co w efekcie prowadzi do krwawienia. Innymi przyczynami krwotoków z nosa może być nadciśnienie tętnicze, skazy krwotoczne wrodzone, jak np. hemofilia oraz nabyte, jak np. uszkodzenie wątroby czy małopłytkowość nabyta, a także choroby zakaźne przebiegające z gorączką oraz wiele innych chorób, między innymi nowotwory. Za krwawienia z nosa odpowiedzialne mogą być także skrzywienia przegrody nosowej, uraz okolicy nosa oraz przegrzanie organizmu i nadmierne nasłonecznienie.

Jak zatamować krew?
Przeważnie krwotok udaje się zatamować samodzielnie. Poszkodowany powinien znaleźć się w pozycji siedzącej, z głową pochyloną ku dołowi. Ta pozycja uniemożliwi spłynięcie krwi do dolnych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Poszkodowany powinien przez następne dziesięć minut oddychać ustami. Potem powinno się delikatnie oczyścić nos ze skrzepów.

Należy dokładnie wydmuchać go lub udać się po pomoc do gabinetu laryngologicznego. Krew można także próbować zatamować poprzez uciskanie skrzydełek nosa. Skrzydełka ściska się dwoma palcami przez około 5 minut. Ponadto, można zastosować zimne okłady na grzbiet nosa, co pozwoli obkurczyć naczynia znajdujące się w jamach nosa. Okłady można także stosować na czoło i kark.

Jak zapobiegać krwotokom?
Aby uniknąć krwawień z nosa powinniśmy zadbać o ciągłe nawilżanie błon śluzowych. Warto więc pić około dwóch litrów wody mineralnej dziennie. Podczas zimy należy zadbać o nawilżanie pomieszczeń. Najprostszą metodą jest ułożenie na kaloryferach mokrych, grubych ręczników. Pomieszczenia można także nawilżać za pomocą specjalnych urządzeń elektrycznych. Poza tym, wilgotność nozdrzy można utrzymać poprzez nacieranie śluzówki nosa wazeliną lub poprzez stosowanie rozpylacza do nosa z roztworem soli fizjologicznej. Te metody szczególnie przydają się przed podróżami samolotem lub kiedy przebywamy w suchym klimacie.

1 2
REKOMENDACJA
2010-08-20 22:12:46
~___

to chyba była prowokacja

2010-07-28 11:47:18
~Ratownik

Dokladnie.Dziecko moglo sie zachlysnac krwia ale oczywiscie w Polsce poziom wiedzy o pierwszej pomocy jest tak niski,ze ludzie panikuja przy omdleniach czy krwotokach z nosa.Az wstyd,ze trzeba ludziom nawet pisac co robic w takim blahym przypadku.

2010-07-28 09:27:22
~sas

trzymaj mnie kobieto bo nie wytrzymam ze smiechu. skad wiesz ze krew przestala leciec jak polozylas dziecko? widzialas co ma w srodku i gdzie ta krew splywa w czasie gdy niemoze wyplynac na zewnatrz? nie wolno sie klasc ani odchylac glowy do tylu a zatykanie nosa palcami to tez bzdura. glowa lekko pochylona w dol chusteczka i zimny oklad. dlaczego chusteczka a nie zatkanie palcami? a no dlatego ze chusteczka (na pogotowiu daliby tampon) powoli tamuje krwotok a nie powoduje cofniecia krwi.

2010-07-25 20:06:11
~Ryt

Niemądra kobieto, żeby z nosa się wkrwawić to trzeba dłuugo krwawić. A kładąc dziekco naraziłaś je na udławienie się krwią... Samo trzymanie głowy w dół nie zawsze pomaga, poza tym trzeba umieć poprawnie ją trzymać.

2010-07-25 16:27:00
~ala

co za bzdury! Juz kiedys 30 lat temu czytalam o waszej cudownej informacji trzymania glowy w dol.Moje dziecko w tej pozycji wykrwawiloby sie na amen.Dopiero jak go polozylam i przylozylam zimny oklad na nos ,krew przestala leciec.Wczesniej leciala jak z kranu.Nie wproadzajcie ludzi w blad.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.