wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Niedobory witaminy D powodują tycie
Zdrowie & Fitness
Niedobory witaminy D
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Niedobory witaminy D powodują tycie

12.12.2008
Niedobory witaminy D mogą powodować tycie oraz hamować wzrost dziewcząt - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". Z badań wynika, że niedobory witaminy D u osób dorosłych zwiększają ryzyko wielu poważnych schorzeń, takich jak osteoporoza, nowotwory i otyłość.
 

Naukowcy z Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGilla w Montrealu oraz Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles analizowali konsekwencje braku witaminy D w organizmie 90 młodych dziewcząt w wieku od 16 do 22 lat.

W pobranych od nich próbkach krwi zmierzono poziom aktywnej formy witaminy D. Wykonano też pomiary ich wzrostu oraz tkanki tłuszczowej w organizmie.

Badacze byli zaskoczeni tym, jak powszechne były niedobory witaminy D u młodych ludzi, którzy mieszkali w Kalifornii, czyli regionie dobrze nasłonecznionym. Jak wiadomo, najbogatszym źródłem tego związku jest skóra, która produkuje go pod wpływem słońca.

Okazało się, że dziewczęta z niedoborami witaminy D były niższe niż ich rówieśniczki, u których stwierdzono prawidłowy poziom tego związku. Poza tym, miały znacznie większą masę ciała oraz więcej tkanki tłuszczowej w okolicy brzusznej. Naukowcy nie odnotowali natomiast, by podobnie jak u kobiet starszych, braki witaminy D u dziewcząt miały związek z osłabieniem kości.

Jak przypomina współautor pracy dr Vicent Gilsanz z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, odkładanie się tłuszczu na brzuchu powiązano z wyższym ryzykiem chorób przewlekłych - jak choroby serca i cukrzyca - w późniejszym wieku. Dlatego, lekarze powinni regularnie sprawdzać poziom witaminy D we krwi młodych osób.

"Obecnie poziom witaminy D częściej mierzy się osobom starszym, niż młodym dorosłym. Wynika to z tego, że konsekwencje niedoborów tego związku są u nich lepiej poznane, niż u ludzi młodych" - konkludują badacze. (PAP)

źródło: PAP jjj/ yy/

fot. archiwum wp

REKOMENDACJA
2015-04-09 00:43:37
~lol

ale witamina d tez nie pomaga chudnieciu

2014-08-31 14:33:29
~Marta

Kolejny argument na to by na bieżąco pilnować odpowiedniego poziomu witaminy d. Miałam z tym trochę problemu lecz teraz biorę d-vitum forte i mam problem z głowy.

2014-05-05 14:33:37
~beata

mało się mówi o niedoborze witaminy D, przyjęło się, że to witamina dla niemowląt, a przecież jest bardzo wazna również dla dorosłego człowieka, ja staram się o to żeby dostarczyć jej jak najwięcej w codziennej diecie, ale niestety bez suplementacji sie nie obeszło, zażywam dvitum forte, to chyba najwyższa dawka wit.D na rynku dostępna bez recepty

2011-10-12 16:15:56
~Kasia

Niepierwszy raz czytam o tym i zaczynam się przekonywac ze coś w tym jest. JA i tak biorę Vigantol zeby zapobiegac osteoporozie, wiec dobrze, że przy okazji zapobiegam tyciu;)

2008-12-12 16:48:33
~POLKA

Tycie bez witaminy D:) naturalna podczas opalania wytwarzana przez organizm a jednak powoduje,że po wakacjach jestem za gruba

2008-12-12 15:48:01
~eb44

dot.Wit.D i nadwagi.Przy publikowaniu takich wyników powinna być i uwaga jakie skutki są przy przedawkowaniu wit.D.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.