Trwa ładowanie...

Badania słuchu, wzroku i mowy u dzieci

Avatar placeholder
14.05.2013 17:33
Badania słuchu, wzroku i mowy u dzieci
Badania słuchu, wzroku i mowy u dzieci

Za priorytet polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej resort zdrowia uznał wprowadzenie przesiewowych badań słuchu, wzroku i mowy u dzieci w wieku szkolnym. W Warszawie podpisano porozumienie między krajami członkowskimi, które zakłada wprowadzenie tych badań.

spis treści

1. Problem ze słuchem, wzrokiem i mową u dzieci

Zaburzenia słuchu, wzroku i mowy negatywnie wpływają na rozwój dziecka, które przez to ma problemy ze skutecznym komunikowaniem się z otoczeniem. W konsekwencji dziecko słabiej się uczy, wolniej rozwija i z większym trudem przyswaja nowe umiejętności językowe. Szacuje się, że problemy ze słuchem ma co piąte dziecko, problemy ze wzrokiem – co trzecie, a zaburzenia mowy – co czwarte. W większości przypadków rodzice nie wiedzą o tych problemach. Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie i leczenie tych zaburzeń są badania przesiewowe. Dzięki nim leczenie można zacząć jeszcze przed tym, jak dziecko rozpocznie naukę w szkole. Pozwoli to uniknąć utrudnień w rozwoju intelektualnym dziecka.

2. Badania słuchu w Polsce

W naszym kraju nad badaniami słuchu u dzieci czuwa założony przez prof. Henryka Skarżyńskiego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Instytucja ta we współpracy z innymi placówkami medycznymi opracowała standard prowadzenia badań słuchu u noworodków, a także przeprowadziła pilotażowy program wykrywania wad słuchu i mowy u dzieci w wieku szkolnym. Polska prezydencja w Radzie Unii będzie okazją do przedstawienia naszych osiągnięć w dziedzinie badań przesiewowych na szerszym forum członków Unii i do wymiany cennych doświadczeń.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze