wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Czy można powstrzymać siwienie włosów?

29.10.2010

Siwienie włosów, uważane za jedną z oznak starzenia, często dotyczy również młodych ludzi. Dlaczego włosy siwieją? Czy można zatrzymać ten proces?

Naturalny kolor włosów zależy od znajdujących się w korzeniach włosa melanocytów – komórek wytwarzających substancje koloryzujące – melaniny. U ludzi występują dwa rodzaje melanin: eumelanina o brązowo-czarnym zabarwieniu oraz feomelanina z żółto-czerwonymi pigmentami. Proporcje tych komórek u poszczególnych osób są różne. U brunetów oraz szatynów przeważa eumelanina, natomiast osoby rude i blondyni mają we włosach więcej feomelaniny.

Przyczyna siwienia włosów
Siwienie włosów spowodowane jest zanikaniem aktywności melanocytów. Włosy bez melaniny stają się jasne, pozbawione barwy, przybierają biały kolor keratyny (głównego budulca włosa). W zestawieniu z włosami posiadającymi pigment wydają się przybierać szary odcień. 

Dlaczego wytwarzanie melaniny zanika?
Według badań opublikowanych przez pismo "The FASEB Journal", włosy siwieją, gdyż z czasem w mieszkach włosowych powstaje coraz więcej nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej. Związek ten blokuje syntezę naturalnego barwnika naszych włosów (melaniny). Nadtlenek wodoru gromadzi się we włosach, na skutek spadku aktywności enzymu odpowiedzialnego za jego rozkład (katalazy).  W mieszkach włosowych spada również poziom enzymów, chroniących je przed siwieniem (MSR A i MSR B).

Przedwczesne siwienie
Siwienie starcze może rozpocząć się już około 30- 40 roku życia. Jednak u niektórych ludzi siwe włosy zaczynają pojawiać się jeszcze wcześniej. Przedwczesna siwizna może dotykać nawet już w wielu nastoletnim. Dużą rolę odgrywają geny. Jeżeli matka lub ojciec osiwieli w bardzo wczesnym wieku, można się spodziewać, że u ich dziecka również wcześnie pojawią się siwe włosy. Przedwczesna siwizna może również być wynikiem bardzo silnego stresu oraz niektórych chorób.

fot. Rubberball/Thinkstock

15 lat Wirtualnej Polski

Kompleksowy test zdrowia!

Skąd się biorą niekontrolowane wybuchy złości?

1 2
REKOMENDACJA
2018-08-24 10:06:29
~Maksym

Dajcie spokój, każdy chce się dobrze czuć we własnym ciele. Mi np. siwe włosy cholernie przeszkadzają, dlatego myśle, czy aby nie zamówić Gray Protect, tu o nim piszą http://stop-siwiznie.pl/jakie-table tki-przeciw-siwieniu-beda-skuteczne /. Ktoś to używał?

2018-06-05 18:07:14
~Tomoos

GRAY PROTECT to chyba jedyny sensowny preparat, pozostałe wcierki i inne badziewia nic nie dają!!!

2018-04-30 18:18:59
~Ola

Miałeś chyba na my śli gray protect? Moja mama mi ostatnio wspominała o tych suplementach, podobno jakaś nowośc na rynku ale troche kosztuje

2016-03-10 10:49:21
~Siwy

Najlepszy grey out od greyout.pl nie jestf arba a enzymatycznym odsiwiaczem ktory przywraca kolor twoim wlosom oddzialowuje melatonine

2016-01-28 18:59:09
~Adrian5325

Tutaj znajduje się świetna metoda dzięki której z łatwością można uporać się z siwieniem raz, a porządnie domowym sposobem :) http://bit.ly/1QH24sn

2015-07-22 10:00:51
~Jakub

kiedyś czytałem o jakimś preparacie, który rzeczywiście jakby powstrzymywał siwienie, ale teraz nie mogę go znaleźć, wygląda na to, że pozostają farby i odsiwiadcze ________________ Jakub z preparatynalysienie.pl/czy-mozna-po wstrzymac-siwienie-dlaczego-siwieje my-co-zrobic-byc-siwym/

2014-03-16 12:06:59
~Adam

Siwe włosy zaczęły się u mnie pojawiać już w wieku 19 lat, obecnie mam 21 :/. Chociaż w wieku 50 lat u niektórych osób podoba mi się głowa cała "srebrna". :)

2013-11-24 11:32:37
~Jarek

Ja mam prawie 30 lat a zacząłem siwieć w wieku około 25 lat (pierwsze siwe włosy). Dziś mam ich sporo (mniej więcej około 8% wszystkich włosów) głównie na skroniach. Na razie nie zamierzam farbowac włosów. Siwienie mi nie przeszkadza tylko nie pasuje do mojej twarzy, bo prędzej można mi dać 20 niż 30 lat. Jak zetnę włosy na krótko, to właściwie nie widać siwych włosów (boki na 2mm a góra dłuższa).

2013-06-28 21:31:13
~gmf

Zapamiętajcie lepiej osiwieć niż ocipieć

2011-02-05 08:38:56
~paweł

a ja pozbyłem się kompleksów i stosuje różne odsiwiacze które nabyłem w sklepie internetowym lozione k i grey out które naprawde działają. Problem od dawna mam z głowy.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.