wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Nie musisz umierać z powodu nadciśnienia!

05.11.2010

Ryzyko zachorowania na wiele znanych i bardzo powszechnych chorób jest zapisane w genach. Geny to nie zawsze ślepy los, na który jesteśmy skazani. Rozwój inżynierii genetycznej, a nawet zwykła zmiana trybu życia, może opóźnić ujawnienie się choroby lub sprawić, że choroba nie rozwinie się nigdy.                                                                    

Krótka lekcja genetyki                               
Gdy dochodzi do zapłodnienia i plemnik wnika do komórki jajowej, powstaje komórka, która ma dwa komplety genów - jeden od ojca, a drugi od matki. Każdy nowo powstały organizm ludzki jest więc mieszanką genów swoich rodziców. Połączenie genotypów nie oznacza, że będziemy w połowie przypominać ojca i w połowie matkę.

Przykładem może być dziedziczenie koloru oczu. Jeśli ojciec ma oczy brązowe, a matka niebieskie, to dziecko nie dziedziczy jednego oka po matce, a drugiego po ojcu. W zależności od tego, jaki gen przekażemy dziecku, może ono mieć brązowe lub niebieskie oczy. Gen oczu brązowych jest dominujący, dlatego z większym prawdopodobieństwem właśnie taki kolor oczu będzie miało dziecko (prawdopodobieństwo 3:1).                               Dziedziczenie chorób jest o wiele bardziej skomplikowane. Jeśli jeden z rodziców ma w zbiorze swoich genów zapisaną jakąś chorobę, to przekaże ją dziecku, ale jeśli drugi rodzic jest zdrowy to nie zawsze ta choroba wystąpi. Takie dziecko jest nosicielem, zazwyczaj nie występują u niego objawy kliniczne choroby lub są one słabo nasilone. Jeśli osoba taka zwiąże się z nosicielem tej samej choroby wzrasta prawdopodobieństwo, że ich potomstwo zachoruje.                                                                    

Czy można przechytrzyć genetykę?                           
Ponad 4 tysiące chorób o podłożu genetycznym możemy odziedziczyć po naszych przodkach (do tej grupy należą nadciśnienie, cukrzyca, alergie, padaczka, mukowiscydoza, choroby reumatyczne). Dziedzicząc wadliwe geny możemy zapobiegać rozwojowi choroby przez unikanie czynników ryzyka. Warto również w ramach profilaktyki wykonywać co roku badania profilaktyczne, które umożliwiają rozpoznanie choroby we wczesnym etapie rozwoju.       

fot. Comstock/Thinkstock

Dlaczego warto wykonać kompleksowy test zdrowia?

Co może oznaczać drętwienie ręki?

         

1 2
REKOMENDACJA
2010-11-10 07:17:02
~Sal.

MOJE GENY PODPOWIADAJĄ MI JAK ROBIĆ KASĘ. WYGRYWAM PONAD 20000Z Ł W SYSTEMIE Z STRONKI: bogaty-typy.entro.pl I NIE MUSZĘ PRACOWAĆ ABY MIEĆ WIELKIE PIENIĄDZE. INWESTUJĘ W SYSTEMIE CODZIENNIE.

2010-11-10 04:45:54
~xYz

g....no prawda.

2010-11-09 23:26:00
~adam

Wpisz w googlach robię kasę, spróbuj!

2010-11-09 21:42:20
~mz

Chcesz zaoszczędzić to zapraszam tu > http://superkredyt.ebroker.pl/lp1.h tml < Każdy kredyt przez internet tańszy o 30%. Np. kredyt hipoteczny 100 tyś zł rata od 450zł Gorąco polecam. To możliwość wybrania najtańszego kredyt w Polsce. Tylko dla zainteresowanych

2010-11-09 19:16:26
~adam

Wpisz w googlach robię kasę, spróbuj!

2010-11-09 16:39:26
~adam

Wpisz w googlach robię kasę, spróbuj!

2010-11-09 15:54:18
~mz

Chcesz zaoszczędzić to zapraszam tu > http://superkredyt.ebroker.pl/lp1.h tml < Każdy kredyt przez internet tańszy o 30%. Np. kredyt hipoteczny 100 tyś zł rata od 450zł Gorąco polecam. To możliwość wybrania najtańszego kredyt w Polsce. Tylko dla zainteresowanych.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.