wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Obturacyjny bezdech senny

22.11.2010

Na zespół bezdechu sennego cierpi w Polsce ponad pół miliona osób. Jest to zaburzenie drożności dróg oddechowych na poziomie gardła, spowodowane obniżeniem napięcia mięśni, powodujące zwężenie górnych dróg oddechowych w czasie snu.

Przyczyną zespołu bezdechu sennego mogą być też przerośnięte migdałki, nieprawidłowo wąska budowa gardła, gruba, krótka szyja oraz zażywanie leków miorelaksacyjnych, które nasilają fizjologiczne zwiotczanie mięśni podczas snu.                                                        
Bezdech a chrapanie                               
Chrapanie jest jednym z objawów mogących świadczyć o tym, że osoba choruje na obturacyjny bezdech senny, jednak nie każdy, kto chrapie, choruje na bezdech. W Polsce około 20% społeczeństwa chrapie podczas snu, ale tylko niecałe 1,5% cierpi na obturacyjny bezdech senny. Na początku chrapanie jest bardzo głośne i nierówne wraz ze wzrostem zaawansowania choroby chrapanie słabnie.                                                


Jak rozpoznać bezdech?                                   
Rozpoznanie może postawić lekarz na podstawie analizy tzw. badania polisomnograficznego. Badanie to polega na całonocnej ocenie snu pacjenta przez aparat skriningowy oceniający takie parametry jak akcja serca, saturacja, przepływ powietrza i pozycja śniącego. Bardzo ważna jest też ocena EEG, ruchów ciała w czasie snu, EKG i przepływu fali pulsu.                               

Pacjent cierpiący na zespół bezdechu sennego jest niewyspany, często ucina sobie drzemki za dnia, ma zaburzenia koncentracji. Osoby takie często wstają w nocy w celu oddawania moczu. Jest to spowodowane wzrostem wyrzutu adrenaliny i znaczą różnicą ciśnień w klatce piersiowej, co powoduje wzmożone parcie na pęcherz moczowy.


fot. Pixland/Thinkstock

Dlaczego warto wykonać kompleksowy test zdrowia?

Superoporne bakterie już w Polsce

1 2 3
REKOMENDACJA
2012-09-21 00:25:43
~Niewyspany z Chicago

Bylem na takim badaniu,podlanczaja 18 elektrod na cialo i opaske na klatke piersiowa i idziesz spac,do wygodnego luzka king .Obserwuja cie przez monitor,okolo 1 w nocy wpadl lekaez z wrzaskiem jak jamoge tak spac.Niedosc ze chrapie okrutnie glosno,mam bezdechy bardzo dlugie to jeszcze ziewam jak stary (56 lat)Lew.Dostalem maske do spania spalem z nja 2 Lata od 3spie bez niej.Przytylem bardzo duzo taki rodzaj pracy,spie teraz 5-6 godzin ciagjem,oprucz tego drzemki od 15 min do 2 godzin.

2011-07-19 16:21:41
~T.

Na chrapanie (i bezdechy) pomagają aparaty dentystyczne do wysuwania żuchwy, np. tutaj: http://www.chrapanie-STOP.pl.

2011-02-06 22:13:25
~Krzysiek

Trzeba sprawdzić a potem się leczyć. Teraz nie trzeba nawet isc do szpitala, mnie badano czymś takim: http://watchpat.pl/. Trzymajcie się i leczcie chrapacze.

2010-11-24 10:15:08
~MZ

Nie chcesz przepłacać za kredyt to zapraszam tu może komuś z Was to pomoże> http://superkredyt.ebroker.pl/lp1.h tml < Każdy kredyt przez internet tańszy o 30%. (hipoteczny, gotówkowy, samochodowy) Np. kredyt hipoteczny 100 tyś zł rata od 298 zł . To możliwość porównania i wybrania w dwie minuty najtańszego kredyt w Polsce.

2010-11-23 20:54:04
~serek

@riczi głupoty piszesz, chrapanie chrapaniem a bezdech bezdechem, ja ma ciężką postać tej choroby i jak śpię to co chwila przestaję oddychać, zatrzymuje się oddech, czyli bezdech, czasami się wybudzę (swoją drogą to też chrapie)

2010-11-23 08:48:52
~Elwirka

Moja mama na to cierpi.... Chrapie strasznie w nocy.. i sa momenty jak milknie , jakby nie oddychała, bywa nawet tak ze podbiegamy do łozka i ja budzimy.... jest nałogowym palaczem moze to i tez dlatego.... szkoda mi jej....;((

2010-11-23 08:22:32
~Rusalka

Witam! miałam ciężką postać obduracyjnego bezdechu sennego , spałam w masce,Teraz po zabiegu nie ma sladu po bezdechu została tylko maska .Chcesz wiedzieć więcej napisz gg 2001785

2010-11-23 08:11:46
~Pavuloni

Na te dolegliwości skutecznie pomaga pavulon. Zapewni on trwały nieprzerwany sen

2010-11-23 08:01:19
~ada

Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na (odchudzamskutecznie.com.pl) sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę .Poleca gorąco

2010-11-23 07:52:39
~ona

Miałam ogromny problem, nie wiedziałam gdzie się zgłosić po pomoc. Rozwiązanie znalazłam na: być-kobietą.pl. Polecam kobietom, które obarczone są problemami. Pomoże, doradzi, wskaże drogę.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.