wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Grypa żołądkowa - objawy i sposoby leczenia

23.11.2010

Jesień i zima to raj dla wirusów, w listopadzie i grudniu żniwo zbierają rotawirusy - powodujące grypę jelitową (żołądkową). Choroba ta rzadko niesie za sobą poważne konsekwencje, jednak może być niebezpieczna szczególnie dla małych dzieci i osób starszych.                                                                                                

Jak dochodzi do zakażenia?
Za chorobę odpowiedzialne są głównie rotawirusy, ale także tzw. norowirusy i adenowirusy. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą fekalno- oralną, czyli przez skażone naczynia, przedmioty, brudne ręce, a także zanieczyszczoną wodę i pokarm.

Czasem do zachorowania wystarczy kontakt z osobą chorą, ponieważ wirusy te przenoszą się również drogą kropelkową. Objawy chorobowe pojawiają się od 1 do 3 dni od zakażenia. Chory rozsiewa chorobę już od własnego zakażenia nawet do 3 dni po ustąpieniu objawów. Często na żołądkowa grypę choruje cała rodzina. Szczególnie narażone są zorganizowane grupy dziecięce takie jak przedszkola i kolonie.                                                            

Objawy                                               
Przebieg choroby nie jest groźny dla zdrowia, ale bardzo nieprzyjemny. Chorobie towarzyszy zwykle obfita, wodnista biegunka, gwałtowne wymioty, ból brzucha, osłabienie i gorączka. Zdarza się, że dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego towarzyszy infekcja górnych dróg oddechowych.                                                                

Jak leczyć, by wyleczyć?                                   
Niestety, nie ma skutecznych leków na to nieprzyjemne schorzenie. Należy pogodzić się z tym, że wyłączy nas ona na kilka dni z normalnego życia. Jedynym sposobem jest leczenie objawowe.

Aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i by poprawić samopoczucie chorego, należy uzupełniać niedobory płynów i elektrolitów. Należy wypić co najmniej tyle płynów, ile straciliśmy wraz z wymiotami i biegunką. W aptece są dostępne specjalne płyny, które oprócz wody zawierają elektrolity, które tracimy w trakcie zaburzeń żołądkowo- jelitowych. 


fot. the agency collection/Thinkstock

Dlaczego warto wykonać kompleksowy test zdrowia?

Na czym polega kompulsywne objadanie się

1 2
REKOMENDACJA
2014-04-02 16:59:37
~Wyszyński Daniel

Są sposoby na wyleczenie tego schorzenia i nie jest to leczenie objawowe. Aby umieć wyleczyć się z takiego stanu, niezbędne są dwie rzeczy: mózg i umiejętność myślenia wiedzą proszę państwa!

2013-12-03 15:44:27
~AsWawa

Geje nie mają grypy, polecam zostanie gejem.

2013-11-29 22:24:38
~ramona

u niemowląt czy małych dzieci nie jest wskazane ostre hamowanie biegunki, dużo lepiej sprawdzą się probiotyki, które uregulują pracę żołądka, polecam szczególnie acidolac, jest tani i skuteczny

2013-11-21 12:21:27
~bozka

w tym tygodniu zaczął mąż chorować ,a po 2 dniach zaczęło się u mnie i muszę powiedzieć , ze najlepiej węgiel od 5 do 10 tabletek rozkruszyć i rozpuścić w ciepłej wodzie tak 1/2 szklanki i wypić ,a po półtorej do dwóch godzin łyknąć 2 stopery - to nam pomogło i polecamy na grypę żołądkową

2013-08-14 06:37:17
~cisska

U mnie najczęściej chorują dzieci, jedno po drugim. Wtedy w ruch idzie probiotyk, marchwianka, kleiki.

2013-08-13 18:54:38
~maggie

nie ma nic gorszego niż grypa żołądkowa, u nas zazwyczaj wszyscy chorują, bo to bardzo łatwo się przenosi, trzymam w apteczce zapas acidolaku, a w zamrażarce jagody

2012-12-01 09:07:03
~anna

przy biegunce najczęściej stosuję lactoral to bakterie kwasu mlekowego które rozpuszczam w letniej wodzie, reguluje on pracę całego układu pokarmowego do tego należy pamietać o odpowiednim nawadnianiu, odwodnienie u dzieci jest szczególnie niebezpieczne

2012-03-29 21:41:58
~Daria

Przy grypie żołądkowej pozostaje nam tylko leczenie objawów a wiec głównie biegunki. Należy dobrze nawadniać organizm. Dobrze to znaczy czesto w niezbyt dużych ilościach i oczywiście odpowiednimi płynami. Najlepsze są preparaty atkie jak Orsalit bo dzieki odpowiedniemu stężeniu bardzo skutecznie nawadniają.

2012-02-22 14:51:19
~Magolia

Zgadzam się Smecta działa na biegunki bardzo dobrze. Szybko je zwalcza. Można ją stosować również w objawowym leczeniu bólów towarzyszących chorobom przewodu pokarmowego.

2012-02-21 13:42:00
~teloo

Smecta i jeszcze raz smecta, najlepszy preparat na biegunkę, bo i dla dzieci i dla dorosłych. Tylko nie kupujcie tej francuskiej wersji, bo na niej nie ma nic po polsku napisane, a czasami potrzebna jest ulotka, żeby sprawdzić dawkowanie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.