wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Ospa u dzieci i u dorosłych

26.11.2010

Chociaż na ospę zachorować można w każdym wieku, to jednak jest to choroba typowa dla okresu dziecięcego, a większość zachorowań przypada pomiędzy 5 a 10 rokiem życia.

Niezwykle rzadko zdarza się powtórne zachorowanie, bowiem przejście ospy zazwyczaj trwale uodparnia organizm na wywołującego ją wirusa.

Objawy choroby
Ospa to choroba wirusowa, bardzo zaraźliwa. Jej typowym objawem jest wystąpienie swędzącej wysypki plamistej, a następnie grudkowej. Wysypka w ciągu kilku kolejnych godzin przemienia się w wypełnione płynem pęcherzyki. Płyn, który z początku jest przejrzysty, po jakimś czasie mętnieje. Pęcherzyki wysychają, a następnie zmieniają się w strupki. Wysiew nowych pęcherzyków trwa do pięciu dni.

Jak rozwija się choroba?
Ospa wylęga się od 11 dni do trzech tygodni. Charakterystyczne dla niej jest pogorszenie samopoczucia, ból głowy, osłabienie, gorączka oraz brak apetytu. Gdy choroba rozwinie się, czyli po około dobie, zaczyna pojawiać się wysypka. Przeważnie najpierw występuje na tułowiu, później przenosi się na resztę ciała, najpierw twarz, głowę lub błonę śluzową jamy ustnej. Wysypka, wraz ze strupami, znika po około trzech tygodniach.

Jak można zarazić się ospą?
Chorobę wywołuje wirus VZV. Ospą można zarazić się przez bezpośredni kontakt, drogą powietrzną lub kropelkową.

Kiedy osoba chora zaraża?
Chorobą zakazić się można na dwie doby przed wystąpieniem wysypki u chorego i przez następne  7 – 8 dni, czyli do momentu, gdy pojawią się strupki. Warto pamiętać, że ospą można także zarazić się po kontakcie z osobą chorą na półpasiec, ponieważ obie te choroby wywołuje ten sam wirus.

Czy można uodpornić się na ospę?
Dla niektórych przebieg ospy może być bardzo niebezpieczny, wówczas należy przyjąć immunoglobulinę odpornościową ZIG lub VZIG. Powinno to nastąpić w ciągu trzech dób od kontaktu z chorym. Podaje się ją osobom chorym na białaczkę, AIDS, nowotwory złośliwe. Immunoglobulinę podaje się też noworodkom i dzieciom chorym na zapalenie skóry.

fot. DigitalVision/Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia dostępny online

1 2 3
REKOMENDACJA
2010-12-06 09:46:29
~mz

Nie chcesz przepłacać za kredyt to zapraszam tu > http://superkredyt.ebroker.pl . Każdy kredyt przez internet tańszy o 30%. (hipoteczny, gotówkowy, samochodowy).Np. hipoteczny 100 tyś zł rata od 298 zł. Porównaj i wybierz w dwie minuty najtańszy kredyt w Polsce .

2010-12-06 09:33:07
~wojt

Ospe dostałem w wieku 30 lat , przeszedłem strasznie skonczyło się w szpitalu zakaznym , wysypało mnie wszedzie , a te swędzenie!! Zaraziłem się od swojego dziecka które przyniosło z przeczkola

2010-12-05 22:03:43
~HJD

Niedawno przechodzilem ospe majac 25 lat! Szczeze... 3 tygodnie L4. Po 3 tygodniach widac w dalszym ciagu wiele plam, po okolo 1,5 miesiaca wszystko wraca do normy. Dla zasady nie zdrapywać strupków!

2010-12-05 21:39:12
~adam

CHCIAŁBYŚ ZARABIAC 10000zł MIESIECZNIE?? WKLEP W GOOGLE BIERZ CASH I PRZECZYTAJ MOJ PORADNIK. SPRAWDZ

2010-12-05 14:04:16
~Gosia

Nalerzałam do tej rzadkości,która zachorowała drugi raz na ospę.Obydwa razy przechodziłam w dorosłym wieku-nie życzę tego nikomu.Wysypkę miałam dosłownie wszędzie.Przy tym wysoka gorączka i okropne samopoczucie.

2010-12-05 11:29:26
~adam

CHCIAŁBYŚ ZARABIAC 10000zł MIESIECZNIE?? WKLEP W GOOGLE BIERZ CASH I PRZECZYTAJ MOJ PORADNIK. SPRAWDZ

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.