wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Półpasiec- uśpiona choroba

29.12.2010

Półpasiec to choroba wywoływana przez wirus Herpes Zoster- ten sam, który wywołuje ospę wietrzną.

Po przechorowaniu ospy, wirus pozostaje w naszych komórkach i po cichu namnaża się, by w sprzyjających okolicznościach zaatakować ponownie, wywołując silny ból i charakterystyczne zmiany skórne na jednej połowie ciała. Lokalizacja zmian wynika z wędrówki wirusa wzdłuż nerwów.                                                       

Podstępny, ale nie zaraźliwy                           
Półpasiec jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Zdrowa osoba nie może się zarazić półpaścem od osoby chorej, ale wirus może przeniknąć do naszego organizmu i wywołać ospę wietrzną, jeśli nie chorowaliśmy wcześniej. Jednokrotne zachorowanie nie wyklucza ponownego. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wytępić wirusa z naszego organizmu.                                                                                       


Profilaktyka                                           
Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych mamy 20% prawdopodobieństwo zachorowania na półpasiec w przeciągu naszego życia. Szczepionka przeciwko wirusowi zmniejsza zachorowalność o 50%, a także łagodzi przebieg choroby i zmniejsza częstość poważnych powikłań. Pojedyncza dawka szczepionki jest zalecana osobom powyżej 60 roku życia.                                                                    
Różnorodny przebieg                                   
Półpasiec występuje pod kilkoma różnymi postaciami, które niosą za sobą inne, równie poważne konsekwencje. Półpasiec skórny najczęściej objawia się bolesnym, zaczerwienionym pasmem na klatce piersiowej wzdłuż przebiegu nerwów międzyżebrowych. Często towarzyszą mu swędzące pęcherzyki, podobne do tych w ospie wietrznej. Należy pamiętać, by nie drapać się w tych okolicach, aby nie doprowadzić do zakażenia.

W postaci ocznej półpaśca choroba rozwija się w jednej z gałązek nerwu trójdzielnego i może prowadzić do owrzodzeń rogówki, zapaleń tęczówki, porażenia nerwów okoruchowych lub nawet do ślepoty- mówi Roman Handzel- okulista.   

fot. Wikipedia/PD

Kompleksowy test zdrowia teraz dostępny online

1 2
REKOMENDACJA
2013-07-11 13:01:39
~krystian1234

Domowe metody leczenia półpaśca głównie nastawione są na zwalczanie objawów choroby. Należy pamiętać, że podejmowanie jakichkolwiek działań powinniśmy uprzednio skonsultowane z lekarzem specjalistą.Więcej o tym na http://polpasiecleczenie.pl/leczeni e-domowe-polpasca/

2012-08-31 11:14:00
~admin123

Hej! Półpasiec to strasznie niebezpieczna choroba i faktycznie wywoływana przez ten sam wirus co ospa. Moja siostra (która przebyła w dzieciństwie ospę) zachorowała na półpasiec, a niedługo potem je 3-letni synek dostał ospy. Tworząc projekt na studiach o wybranej chorobie, zdecydowała się właśnie na półpaśca. Dużo o tym czytałam, przez co treści tam zawarte są sprawdzone. Może akurat Wam się przyda. Jej adres to: http://polpasiecleczenie.pl/ .

2011-08-31 17:57:22
~jola

Coż, właśnie na nią cierpię:( Spać po nocach nie mogę, mam dużo wykwitow skórnych, bąbli :(, bolą mnie żebra, czuje się jakbym miala grypę :(

2011-07-30 21:08:47
~ann

http://tojefura.com wejdź i zrób test a dowiesz sie czy jesteś w grupie ryzyka raka

2010-12-30 23:16:39
~pf .

ja przeszłam tę chorobe w wieku 14 lat ;/ blizny są do dziś;/

2010-12-29 17:50:46
~ja

Miałem 3 lata temu blizny zostały do dziś

2010-12-29 17:23:47
~gutbet

obejrzyjcie to [url=www.gutbet.pl]GUWNO_NA YOUTUBE[/ url] +

2010-12-29 17:20:30
~Anna

Tę chorobę przeszłam jako 10 letnie dziecko ,bylam dziwnym przypadkiem ,gdyż zazwyczaj chorują osoby starsze.

2010-12-29 17:20:19
~ania

Zdekonspirowałam niewiernego mężczyznę. Zrobiłam to na www.zdrada.być-kobietą.pl

2010-12-29 17:16:13
~Jolka

Chorobę wywołuje wirus Herpes varicella,ten sam,który wywołuje Ospę wietrzną(łac. Varicella). Herpes Zoster to łac. nazwa choroby czyli półpasiec. Proszę doczytać drodzy redaktorzy.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.