wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Skąd się biorą szumy w uszach?

13.01.2011

Większość z nas przynajmniej raz w życiu odczuwała szumy, świsty albo brzęczenia w uchu. Dźwięki, które nie istnieją, ale podlegają odbiorowi i przetwarzaniu przez mózg.

Wydają się błahostką, ale mogą skutecznie zatruć życie. Średnio jeden na tysiąc mieszkańców naszej planety, odczuwa tak nieprzyjemne doznania związane z szumem, że nie jest w stanie pracować i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.                                                                                    
Szum morza                                       


Kiedy przykładamy do ucha muszelkę, słyszymy szum rozbijających się o brzeg i szumiących fal morskich. W rzeczywistości jest to dźwięk przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wszelkie zakłócenia w przepływie krwi powodowane np. zwężeniem naczynia przez blaszkę miażdżycową, mogą wytwarzać fale akustyczne, które obiektywnie odbieramy jako szum.

Okresowe szumy w uchu mogą być również wynikiem długotrwałego narażenia na hałas, nadciśnienia tętniczego, zmian otosklerotycznych w uchu wewnętrznym, niedoleczonych infekcji gardła, zapalenia ucha środkowego a nawet może wystąpić po stosowaniu niektórych leków- salicylanów i używek. Szumy mogą być także efektem urazów głowy i szyi.                                                            
Błąd przetwarzania                                   
Szumy możemy podzielić na obiektywne i subiektywne. Te pierwsze mają rzeczywiste źródło dźwięku możliwe do zlokalizowania i potwierdzenia jego obecności przez specjalistę- w tym przypadku laryngologa. Szumy subiektywne są słyszalne tylko przez pacjenta- nie da się ich zmierzyć ani zarejestrować.

fot. Brand X Pictures/Thinkstock

Dołącz do fanów serwisu Zdrowie&Fitness na Facebooku

Kompleksowy test zdrowia dostępny online

1 2
REKOMENDACJA
2012-07-29 23:30:30
~Tramwajarz z dzwonkiem

Twierdzenie że źródłem szumów może być turbulencje w przepływie krwi to bzdura. 1. W naczyniach krwionośnych ani w ich pobliżu nie ma komórek słuchowych. 2. Częstotliwość drgań turbulentnych w cieczy to kilkanaście, góra kilkadziesiąt Hz, a składowe szumów zaczynają się od kilkuset Hz z maksimum na 2-3 kHz. Wiem to, bo mi też szumi, a pracuję w akustyce. 3. Słuchowe struktury mózgowe są odległe od naczyń, ewentualne drgania pobudzone przez turbulencje są po drodze

2011-07-30 21:05:38
~ann

Sprawdź czy jesteś zagrożony rakiem!! zrób test http://tojefura.com

2011-01-23 10:21:47
~Czytelnik

Przyczyny mogą być poważniejsze, np. nerwiaknerwu słuchowego. Artykuł powinien o ty wspomnieć, szum jest jednuym z pierwszych objawów a brak szybkiej diagnozy i leczenia może doprowadzić do utraty nerwu słuchowego lub do porażenia nerwu twarzowego!

2011-01-15 16:49:28
~crom

prosze sie nie sugeowac artykulem szumy to skladowa kilku pochodnych nie sposob je jednoznacznie okreslic co wiecej zilikwidowac jedna operacja malo tego czesto po operacjach kontraktowanych szumy wrecz sie poteguja pzdr

2011-01-15 11:16:05
~blame mee. ;d

http://je.pl/9klr -- KATY PERRY TOPLESS! Oj, jest na co popatrzeć. Może do newsów?

2011-01-15 08:46:47
~Nickoś

nic nie pomoże dotąd, jak polityczne polskie szumowiny nie będą zakłócać życia Polakom

2011-01-14 07:52:34
~Aga

Szum uszny można badać w klinice szumów usznych np. przy IFPS w Kajetanach. Tak jest specjalny oddział zajmujący się konkretnie szumami, badaniem ich, diagnostyką i leczeniem, bądź terapią

2011-01-14 07:48:41
~Aga

próba SISI to badanie polegające na założeniu słuchawek i podawaniu dźwięku o określonym natężeniu i określonej głośności. Następnie dźwięk ten jest podgłaśniany i ściszany o 1 dB. Zadaniem pacjenta jest określić kiedy jest głośniej, a kiedy ciszej. Wyniki przedstawia się w %- norma, uszkodzenie przewodzeniowe lub pozaślimakowe- 0-20%, wynik niemiarodajny- 20-60%, ślimakowe- pow. 60%

2011-01-14 07:48:40
~anonymous

Do szumów to się można przyzwyczaić, a zdarzyło się komuś jeszcze przytkanie uszu na kilka miesięcy? Chodzi mi o efekt jaki wywołuje gwałtowna zmiana ciśnienia - np. jazda samochodem w górach. To jest dopiero masakra jak wracasz z wakacji i okazuje się że nie możesz z nikim się dogadać ;)

2011-01-14 07:48:31
~www.odchudzamskutecznie.com.pl

Oleje roślinne w swojej płynnej postaci są bardzo zdrowe. Proces utwardzenia powoduje, że zmieniają się ich właściwości. Po spożyciu tłuszczów trans podnosi się poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także obniża poziom dobrego cholesterolu, co przyczynia się do powstawania chorób serca, cukrzycy, a także osłabienia całego systemu odpornościowego. Można temu zapobiec tylko w jeden sposób. A mianowicie odpowiednimi programem zdrowo redukującym wagę.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.