wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Sarkoidoza - objawy choroby

14.01.2011

Sarkoidoza to choroba zagadka. Chociaż pierwsze wzmianki, mogące świadczyć o przypadkach tej choroby, pochodzą z końca XIX wieku, do tej pory nie udało się znaleźć jej przyczyny.                                                                                   

Układ immunologiczny atakuje                               
Sarkoidoza należy do dosyć licznej grupy chorób autoimmunologicznych. Układ immunologiczny, który odpowiedzialny jest za wykrywanie obcych białek, zwalczanie wirusów i bakterii, u niektórych osób staje się zbyt aktywny, atakując własne tkanki.

Nieznany dotychczas czynnik zmienia pracę układu immunologicznego, prowadząc do gromadzenia się jego komórek w tkankach i narządach,  co przyczynia się do powstania ziarniniaków. W sarkoidozie ziarniniaki najczęściej tworzą się w węzłach chłonnych i płucach. Postać płucną łatwo pomylić z gruźlicą.                                                                    

Kto choruje?                                           
Na choroby autoimmunologiczne chorują częściej kobiety niż mężczyźni, podobnie jest z sarkoidozą. Choroba dopada najczęściej osoby młode, pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. U kobiet może również wystąpić w wieku późniejszym - po pięćdziesiątym roku życia.                                                                                   
Zagadkowe objawy                                       
Objawy choroby zależą od tego, jaki narząd zostanie „zaatakowany”. Różnorodność obrazu klinicznego u różnych pacjentów może sprawić nie lada trudności w rozpoznaniu choroby. U sporej grupy chorych objawy mogą być niespecyficzne- męczliwość, osłabienie, utrata apetytu i idący za nim spadek masy ciała.

fot. Cultura/Thinkstock

Dołącz do fanów serwisu Zdrowie&Fitness na Facebooku

Kompleksowy test zdrowia teraz dostępny online

1 2 3
REKOMENDACJA
2013-12-09 22:52:05
~andzj_grzybowski@op.pl

szukam adresu dr, Marka Skoczlasa

2013-05-28 16:48:35
~Grzegorz

Moja żona leczyła sarkoidozę ziołami dr. Marka Skoczylasa. Efekt rewelacyjny, zmiany cofają się w badaniach z tygodnia na tydzień

2011-01-19 23:07:24
~Martyna

Ania, ja zachorowałam 4 miesiące po porodzie wieku 25 lat. Na żadne badania i leki się nie godziłam, ponieważ karmiłam piersią. Dopiero po 7 miesiącach zgodziłam się na tomografię komputerową z kontrastem, ponieważ mała już mnie nie dydała. (nad czym bardzo ubolewam, bo sama odrzuciła pierś). Po badaniu tomografii wyszło, że choroba całkowicie się cofnęła - kuzaskoczeniu mojemu i pulmonologa. Jestem już zdrowa :) Aczkolwiek nie wiadomo co będzie po drugim porodzie... :

2011-01-15 20:35:26
~~ania

Zachorowałam na sarkoidozę w wieku 24 lat zaraz po urodzeniu dziecka. Bezwład w nogach, rumień. Dostałam sterydy które od razu mi pomogły, jedyny minus to koniec karmienia dziecka piersią. Potem kilka razy byłam na kontroli i było wszystko w porządku. Do tej pory nie mam pojęcia co było powodem tej choroby ale moja mama też to miała po porodzie, choć wtedy lekarze nie wiedzieli co to jest.

2011-01-15 20:23:11
~Alka

Sarkoidoza zabrała mi siostrę. Atakuje rzeczywiście te 2 narządy i wyniszcza organizm. Lekarze prawie nie znają tej choroby. Doskonale leczy Klinika Chorób Klatki Piersiowej we Warszawie. Leczy - a raczej testuje na pacjentach. Czasem dzieki temu pomaga dłużej pożyć. Opis choroby jest jak najbardziej trafny. Ona niszczy sysytem odpornościowy. To tak, jakby sobie piłkarz szczelił samobójczą bramkę.J

2011-01-15 14:33:34
~mz

Szukasz najtańszego kredytu hipotecznego to zapraszam tu > http://superkredyt.ebroker.pl/lp1.h tml . Każdy kredyt przez internet tańszy do 40%. Wybierz w dwie minuty najtańszy kredyt w Polsce ,bez uciążliwego wędrowania po bankach.

2011-01-15 14:33:07
~okazja

Mam do sprzedania ładnie położoną działkę budowlaną w okolicach Bydgoszczy w miejscowość Maksymilianowo, możemy negocjować - 1533 m2 + mały domek gosp. mz.skuj@wp.pl . Bardzo zależy mi na szybkiej sprzedaży wyjeżdżam z kraju .

2011-01-15 14:23:36
~jopka

U mnie rozpoznanie trwało ok 2 mcy.Po hormonach choroba się cofnęła i pozostawiła 10 kg.Bałam się,że nie będę mogła mieć więcej dzieci ale po 3 latach urodzilam syna.Obecnie mam 58 lat,czuję się dobrze.Od wielu lat już nie jestem pod kontrolą specjalisty.Po drodze miałam nawroty ale wiedziałam jak postępować.

2011-01-15 12:32:56
~Martyna

Tak... słońce przy tej chorobie, witamina D3 to wróg numer 1!!! O zespole Lofgrena też nie napisali... a to najoistrzejsza postać choroby, którą miałam. Moja Pani doktor też poznała się szybko na tej chorobie i wpadłam w ręce pulmonologa. Mimo, że choroba się cofnęła, nadal jestem pod jego opieką...

2011-01-15 12:32:01
~jolantaa.p

Nie wiem co jest dzisiaj zdrowego do zjedzenia. W rybach świństwa , w mięsie świństwa, w wyrobach wędliniarskich świństwa w warzywach świństwa, w owocach też. Mój dziadek mówł lata temu: jeszcze jabłka z glistą w środku i małe jajka będą w cenie . I chyba miał rację.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.