wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Test ciążowy - jak go wykonać?

14.01.2011

W dzisiejszych czasach testy ciążowe są dostępne nie tylko w aptekach, ale również supermarketach, a nawet przydrożnych sklepikach. Łatwość wykonania badania i przystępna cena sprawiają, że stały się one bardzo popularne.

W żadnym wypadku tego typu testy nie powinny jednak zastąpić nam wizyty u ginekologa. W przypadku dodatniego wyniku testu konieczne jest potwierdzenie ciąży u lekarza specjalisty, negatywny wynik, przy braku pojawienia się miesiączki, również powinnyśmy skonsultować z lekarzem, w celu poznania przyczyny opóźnienia miesiączki.                                                                                      

Na czym polega badanie?                               
Badanie polega na wykryciu w moczu obecności hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), którego stężenie ulega podwyższeniu w czasie ciąży. W krótkim okresie po zapłodnieniu rozwijające się łożysko powoduje produkcję tego hormonu, dlatego test jest skuteczny już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu.                                                          

Domowy test ciążowy                               
Testy te są w stanie wykazać ciąże już w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po zapłodnieniu. Czas wykonania badania to tylko 5 minut. Badana próbka moczu może być pobrana o dowolnej porze dnia, jednak zaleca się, aby do badania użyć pierwszego porannego moczu, ponieważ jest on zagęszczony i zawiera największą ilość hCG.

Prawidłowo wykonany domowy test ciążowy ma taką samą wiarygodność jak analiza laboratoryjna. Dokładność jest bliska 100%. Domowe testy ciążowe mają różną czułość wyrażoną w IU/l. W zależności od czułości testu mogą one wykrywać ciążę od 10 dnia po zapłodnieniu (< 500 IU/l) do 3 tygodni po zapłodnieniu ( 1000IU/l). Domowe testy ciążowe są szybkie i łatwe w wykonaniu. Niestety, mogą one dać wynik negatywny, mimo że kobieta jest w ciąży.   

Jak wykonać test ciążowy?                                
W opakowaniu zakupionego testu znajduje się dokładna instrukcja, według której należy postępować. Nie należy nic pić przez kilka godzin poprzedzających badanie, dlatego najlepiej do badania wykorzystać poranny mocz. Wynik można odczytać już po kilku minutach.

fot. Pixland/Thinkstock

Brak ochoty na seks

1 2
REKOMENDACJA
2011-01-15 09:02:17
~Nickoś

Natężyć się i najlepiej wypiąć pośladki w kierunku ojca i matki. Ociec prać ?Pprać synkowie siostrzyczkę prać.

2011-01-15 08:57:38
~Nickoś

Rada : trzeba najpierw zajść, potem dopiero Test i się przejść

2011-01-15 08:45:50
~Clara Veritas

Jak wykonać test ... w opakowaniu znajduje się instrukcja !!! Żenada - ale to Polska właśnie !!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.