wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jak zapobiec osteoporozie?

17.01.2011

Z czasem w naszych kościach zmniejszeniu ulega zawartość substancji mineralnych. W okolicach 40 roku życia zaczynamy z każdym rokiem tracić do 1% minerałów. To znacznie osłabia kości i sprawia, że są one podatne na złamania.

Utrata minerałów jest jeszcze większa, sięgająca nawet 5% rocznie, jeśli kości wystawione są na działanie osteoporozy. Choroba ta sprawia, że kości stają się porowate, a złamać się mogą nawet podczas codziennych czynności. Warto wiedzieć, że nie bez znaczenia jest początkowy stan kości. A więc im były one mocniejsze przed chorobą, tym mniejsze jest niebezpieczeństwo ich złamań później.

Kogo najczęściej dotyczy choroba?
Osteoporoza może dotknąć wszystkich, zarówno osoby młodsze jak i starsze, mężczyzn oraz kobiety. Jednak szczególnie narażone są kobiety, ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w nich podczas menopauzy.

Pierwsze symptomy choroby
Choroba przebiega bezobjawowo przez wiele lat. Zwykle dowiadujemy się o niej, gdy podczas niewinnego upadku dochodzi do złamania kości. Złamania zwykle dotyczą kręgosłupa, kości promieniowej, ramiennej, biodra, miednicy, żebra, nadgarstków.
Znakiem ostrzegawczym mogą być również zmiany zachodzące w sylwetce, tj. kiedy zaczynamy garbić się i kurczymy nawet o kilka centymetrów. Pamiętajmy, że osteoporoza to choroba, której można zapobiegać.

Mocne kości

O kości należy zacząć dbać jak najwcześniej, ponieważ ich przyszłość w dużej mierze uzależniona jest od tego, jak były traktowane w dzieciństwie. Jeśli więc rodzice troszczą się o to, aby dieta ich dziecka była mądra i przemyślana, gwarantują mu tym samym, że jego kości będą silne, odporne i wytrzymałe. Znaczenie ma nie tylko dieta, ważny jest również higieniczny tryb życia oraz regularne ćwiczenia. Pamiętajmy, że na zmiany nigdy nie jest za późno i już dziś warto zacząć dbać o kości. Zwłaszcza, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Dieta dla kości
Dla kości najistotniejszym składnikiem odżywczym jest wapń, ponieważ stanowi on dla nich podstawowy budulec. Nasze organizmy w różnym wieku potrzebują różnych jego ilości. Dzieci powinny jeść go 800 mg, młodzież 1400 mg, między 20 a 45 rokiem życia należy spożywać 1000mg tego pierwiastka, a po 45 roku około 1500 mg. Każdego dnia powinniśmy dostarczyć wapnia organizmowi, jedząc przede wszystkim nabiał i pijąc mleko, źródłem wapnia są również sardynki jedzone wraz ze szkieletem, tofu, warzywa strączkowe, kapusta.

fot. EastNews/SPL

Zostań fanem serwisu Zdrowie&Fitness na Facebooku

Kompleksowy test zdrowia online

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-11 21:38:10
~MArtyna

Jak dla mnie gold-vit jest zdecydowanie najlepszą opcją- mnie wyciągnął z niedoboru witaminy D bardzo szybko i teraz też stosuję go profilaktycznie

2018-03-14 16:44:27
~Roksana

Spróbujcie stosować Gold-vit D3+K2 - ja biorę ten suplement od kilku miesięcy i nie mam żadnych problemów z żołądkiem

2018-01-04 20:46:06
~Amelia

Idąc za reklamą też kupiłam zapas tego preparatu i podobnie jak Ty się przejechałam Tolu. U mnie nie od razu powodował bóle, ale najpierw jakby zgagę i dyskomfort w żołądku. Później zaczął mnie on pobolewać, ale po odstawieniu tego preparatu szczęśliwie przestał

2017-11-28 23:53:20
~Tola

Witamina D jest niezbędna żeby zapobiegać osteoporozie. Ja chciałam ją regularnie stosować, ale preparat który wybrałam - d-vitum powodował bóle brzucha i zdecydowałam się przestać

2012-05-28 13:48:06
~Justyna

zaczęłam stosować Flexagen, preparat , który chroni moje kości przed złamaniami

2011-11-21 12:37:44
~bp

Warto rozważyć kurację Bonviva http://babciapolka.pl/inde x.php?option=com_content&view=a rticle&id=1127:bonviva-uciliw-k uracj-osteoporozy&catid=94:odpo wiedzi-na-pytania

2011-10-05 15:06:45
~MAnia

Mi mój lekarz zalecił witaminę D zeby zapobiegac osteoporozie. Poszukałam w necie i znalazłam sporo informacjii które to potwierdzają np tu http://www.witaminad.info/

2011-07-30 21:03:52
~ann

Sprawdź czy jesteś zagrożony rakiem!! http://tojefura.com zrób test

2011-02-10 21:23:30
~Pamela, W-wa

KONCENTRACJA NATURALNEJ ENERGII ORAZ WAPNIA W ILOŚCI IMPONUJĄCEJ; TO TZW. CHLEB NA OSTEOPOROZĘ: Ugotuj i upiecz koniecznie, ponad 4500 j. m. wapnia. Zwiększamy gęstość kości i ich odporność na złamania.

2011-01-23 11:56:27
~iga

Trzeba być wytrwałym i przyjmować taki preparat co najmniej 2-3 miesiące. Takie są zalecenia. Ja biorę to już jakiś dłuższy czas, nie jestem w stanie powiedzieć ile, ale na pewno więcej. Uważam, ze spokojnie można brać to tak jak witaminy. I masz racje poprawia też stan kości po złamaniach i jest dobry na bóle reumatyczne. Choć ma też dobroczynne działanie w zakresie innych części ciała tj. włosy i skóra. To przecież też ich podstawowy budulec.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.