wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Zawał – sprawdź, co robić?

01.02.2011

Sytuacje zagrażające życiu wymagają natychmiastowej reakcji. Nie zawsze jednak wiemy, co robić, żeby pomóc sobie albo najbliższej osobie. Dziś skupimy się na zawale mięśnia sercowego.

Około miliona osób w Polsce ma zdiagnozowaną osobę wieńcową. 100 tys. osób rocznie przechodzi zawały mięśnia sercowego. Co czwarty Polak umiera z powodu chorób sercowo – naczyniowych i z powodu udarów mózgu.  To jedne z najwyższych współczynników w Europie!

Czy jesteś w grupie ryzyka?
Do tej pory uważano, że szczególną grupę ryzyka stanowią osoby po ukończeniu 50. roku życia. Standardowy opis osoby, u której prawdopodobieństwo wystąpienia zawału mięśnia sercowego jest wyższe niż u innych, brzmiał następująco: mężczyzna, po pięćdziesiątce, raczej otyły i niestroniący od papierosów. Narażony na sytuacje stresowe i prowadzący siedzący tryb życia. Najprawdopodobniej leczony wcześniej z powody choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, a może też z powodu cukrzycy. Dziś już wiadomo, że tego typu rysopis to mit. Na zawał serca umierają coraz młodsi ludzie.

Jak rozpoznać zawał?
Zwykle zaczyna się od nagłego, kłującego bólu w okolicy mostka, który może nie ustępować nawet do 20 minut. Chory ma wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej, a ból promieniuje w kierunku ramienia. Zawałowi towarzyszy też często ogromny niepokój, skóra staje się chłodna i blada, mogą wystąpić na niej zimne krople potu. Zdarza się, że do tego zespołu objawów dołączają nudności, wymioty oraz nieregularny puls.

Zawał mięśnia sercowego jest stanem zagrożenia życia. Oznacza to, że kiedy tylko jesteśmy świadkiem zawału, bez wahania powinniśmy wezwać pogotowie ratunkowe!  Wybierając numer 999 należy poczekać na zgłoszenie się dyspozytora, a następnie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dyspozytor będzie chciał poznać nasze imię i nazwisko, powód wezwania, nazwisko chorego (jeśli nie jest to przypadkowo spotkana osoba), adres, pod który ma przyjechać karetka, a także stan, w jakim znajduje się chory. Dyspozytor może też udzielić nam wskazówek, co robić do czasu przyjazdu karetki. I najważniejsze – nigdy nie odkładajmy słuchawki jako pierwsi!

Zanim przyjedzie pogotowie
Ostatnio krąży po Internecie łańcuszek, informujący o tym, jak radzić sobie w przypadku zawału. Instrukcja w nim zawarta głosi, że w przypadku zawału mięśnia sercowego należy zacząć gwałtownie kaszleć. Wskazówki tej nie potwierdzają jednak lekarze. Kaszel to metoda, która może pomóc w przypadku migotania komór serca (a główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykle zawał właśnie).

fot. the agency collection/Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia dostępny online

1 2 3
REKOMENDACJA
2011-02-15 14:52:14
~ew

Te komentarze poniżej ,to /oprócz Darka / rzeczywiście na temat,gdzie moderator? Niech się reklamują za pieniądze a nie pod każdym artykułem!

2011-02-14 07:14:41
~DAREK

co to jest osoba wieńcowa? czy to groźne?

2011-02-02 12:12:04
~pawel

zawal nie zawsze musi przebiegac z bolem w klatce piersiowej.moze objawiac sie bolem brzucha,a u cukrzykow na skotek uszkodzenia nerwow przez cukrzyce moze nie dawac objawow bolowych.

2011-02-02 12:06:55
~n

Migotanie komor oznacza w 100% natychmiastowa utrate przytomnosci i smierc kliniczna. W zasadzie jedyna mozliwoscia wyprowadzenia z tego stanu jest defibrylacja. Autor pomylil migotanie komor z migotaniem przedsionkow. Migotanie przedsionkow nie powoduje uraty przytomnosci, jego objawy to nieregolarne bicie serca, wzmozona potliwosc, przyspieszony puls. Moze pojawiac sie u osob w ogolnie dobrym stanie zdrowia i nie jest stanem ostrym.

2011-02-02 10:46:37
~mz

Najtańszy kredyt hipoteczny w Polsce znajdziesz tu > http://superkredyt.ebroker.pl/lp1.h tml .  Każdy kredyt zamówiony przez internet tańszy do 40%. Wybierz w dwie minuty  tani kredyt  ,bez uciążliwego wędrowania po bankach.

2011-02-02 10:46:01
~okazja

Sprzedam ładnie położoną dużą działkę budowlaną 1533 m2 + mały budynek gosp. w okolicach Bydgoszczy w miejscowość Maksymilianowo - mz.skuj@wp.pl . Bardzo zależy mi na szybkiej sprzedaży .

2011-02-02 10:28:15
~dixi

Podobnie bylo u znajomego-obiawy-biegunka wymiotu bol w okolicy mostka no i przez kilka dnia lekarze nie ustalili prawidlowej diagnozy i niestety nie bylo ratunku kolega zmarl.

2011-02-02 09:22:11
~ratownik

CIĄG DALSZY Jesli nie jest na nią uczulony, nitro po uprzednim pomiarze cisnienia oraz dostęp do świeżego powietrza, i pozycja siedząca z wymuszonym pochyleniem do przodu. w warunkach domowych tyle możemy zrobić. przy migotaniu niestety jest wymagana defibrylacja poniewaz serce trwoni energie nie pompując krwi na obwód. tak w telegraficznym skrócie tyle. wszelkie specjalistyczne artykuły w mediach należy brać z dużym dystansem!!!

2011-02-02 09:17:20
~ratownik

"kaszel może pomóc przy migotaniu komór" co za bzdety przy migotaniu komór pacjent jest nie przytomny ponieważ doszło do NZK. także jak tu kaszlec? przy zawale w skrajnych przypadkach może być kaszel bo wtedy natlenia sie mięsien sercowy przez rozszerzenie naczyn płucnych lecz i to jest malo efektywne poniewaz zawał to martwica spowodowana nagłym zamknieciem światła doczyń utleniających i ukrwiających m. sercowy. pomoże polopiryna vel aspiryna jesli pacjent nie jest

2011-02-02 07:54:52
~lion

Dowiedz się jak zarabiać w Internecie, więcej informacji na www.zarabiaj-przez-internet-info.bl ogspot.com

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.