wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

O czym świadczy nierówne bicie serca?

17.02.2011

Arytmia, czyli zaburzenie rytmu serca najczęściej odczuwana jest jako nierówne bicie serca. W wielu przypadkach przyczyna arytmii pozostaje nieznana. Może być ona powodowana zarówno przez zaburzenia sercowe jak i niesercowe.                                                        
Serce przewodzi prąd
Na początku warto poznać fizjologiczny mechanizm przewodzenia bodźców przez serce, które odpowiedzialne są za jego pracę. Impulsy elektryczne powstają w węźle zatokowo- przedsionkowym, który stanowi naturalny rozrusznik serca. To on jest odpowiedzialny za ilość skurczów mięśnia sercowego na minutę, czyli akcję serca. Następnie, impulsy płyną przez przedsionki aż do węzła przedsionkowo - komorowego i przez komory, drogą tak zwanych odnóg pęczka Hissa, by ostatecznie dotrzeć do mięśnia komór i pobudzić go do skurczu.Tachykardia, bradykardia                               
W normalnych warunkach liczba uderzeń serca na minutę wynosi od 60 do 100. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego akcja serca może wzrosnąć nawet do 200 uderzeń na minutę. Tachykardia (częstoskurcz) występuje, gdy liczba uderzeń serca na minutę jest wyższa od 100, a bradykardia (rzadkoskurcz), gdy jest niższa od 60. Bradykardia bardzo często występuje u wyczynowych sportowców.                                                               
Przyczyny arytmii                                      
Arytmię może powodować każda choroba serca - zawał mięśnia sercowego, wady zastawek, kardiomiopatie. Rozpoznanie stawia się na podstawie elektrokardiogramu- graficznego zapisu zmian wielkości i kierunku potencjału elektrycznego wytwarzanego przez serce.

Arytmii pochodzenia sercowego towarzyszą objawy takie jak duszność, kołatanie serca, szybkie męczenie się, ból w klatce piersiowej, a nawet utrata przytomności. Bardzo często arytmie powstają na podłożu nie sercowym. Najczęściej powodowane są przez wszelkie zaburzenia elektrolitowe, szczególnie przy niskim poziomie potasu, magnezu i wapnia we krwi.

fot. BlendImages/Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia dostępny online

Węglowodany tuczą najbardziej?

1 2
REKOMENDACJA
2014-09-04 21:41:25
~minimanimo

Regulować akcje serca można na własną rekę. Tutaj jest kilka wskazówek: http://kolatanie-serca.blogspot.com /2014/08/leczenie-koatania-jak-spow olnic-prace.html

2013-01-31 20:23:46
~ania

Prosze o pomoc moze coś wiecej napiszecie mamte przerwy w biciu trzy cztery razy dziennie są to krótko ale uczucie paskudne staje i od nowa bije robiłam echo w normie holter wyłapał 2minuty pauzy i 144 pobudzeń w nocy -samo przyspieszenie pulsu po zatym wszystko dobrze trzy dni miałam badanie krwi tarczyce i wszystko dobrze dostałam aspargin concor cor i magnez biore już 11dni leki i nadal mam techolerne pauzy to okropne nie wiem co mam robić pozdrawiam

2013-01-08 19:08:15
~alicja

moja arytmia przychodzi z nienacka,wszystkie badania ok ,echo serca ok a ja nadal to czuje. mam 28 lat i od niedawna zalozylam wkladke antykoncepcyjna i znowu sie zaczelo kolatanie calymi dniami. czy ktos z was tak ma?

2011-02-20 17:38:29
~Piotr

Nierówne bicie serca może powstawać na skutek niedoboru witamin i mikroelementów - sodu, potasu czy wapnia. Brak czasu powoduje, że odżywiamy się źle. I co z tego,że zjemy banana czy jabłko. W stresującej dobie życia to za mało. Dlatego spróbowałem innej diety. Poczytaj na odchudze.pl i skontaktuj się ze mną. Wiem że to działa bo sam stosuję. Więcej energii, więcej radości z życia.

2011-02-19 19:29:53
~madlen

no właśnie arytmia ja mjałam długie lata i żaden lekarz nigdy niedał badań na magnez itp a teraz wiem że tego mi brakowało arytmia ustompiła jak zarzywam witaminy

2011-02-19 18:52:13
~iza

Zagraj o 30 milionów w LOTTO. Zwiększ swoje szanse przy pomocy określenia temperatury liczb www.estok.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.