wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Co robić, kiedy czujesz, że jest ci słabo?

18.02.2011

Każdy człowiek choć raz w życiu doświadczył specyficznego uczucia, że zaraz zemdleje. Stan tuż przed omdleniem jest niezwykle nieprzyjemny i z pewnością może nas chwilowo przestraszyć, ale jeśli zdarza się rzadko, nie powinniśmy mieć większych powodów do obaw.

Jeśli jednak zawroty głowy i poczucie „odpływania” towarzyszą ci regularnie, warto udać się do lekarza i zbadać przyczynę słabości, gdyż dolegliwości, które przeżywasz mogą być objawem różnych chorób.

Czym jest zasłabnięcie?
Zasłabnięcie można nazwać umownie stanem przed-omdleniowym. Podczas zasłabnięcia nie dochodzi bowiem do pełnej utraty świadomości, a jedynie do jej chwilowego zaburzenia. To dlatego czujemy się wówczas dziwnie, mamy trudności z kontrolą swoich ruchów, nie możemy skupić myśli. Zasłabnięciu mogą towarzyszyć takie objawy jak: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mdłości, zwiększona potliwość, dreszcze i uczucie zimna oraz spadek napięcia mięśni, od którego jest uzależnione czy upadniemy czy nie. Jeśli nie zareagujemy w miarę szybko na to, co się nam przydarza, zasłabnięcie może przerodzić się w omdlenie, które jest znacznie groźniejsze dla zdrowia.Co sprawia, że robi się nam słabo?
Przyczyn zasłabnięcia może być wiele. Generalnie są one podobne jak w przypadku omdlenia. Oto kilka z nich:

- upał i gorąco
Latem i w gorące dni dochodzi do zwiększonej ilości przypadków omdleń i zasłabnięć. To dlatego, iż w duszne dni trudniej jest nam oddychać, a poza tym organizm traci znacznie więcej płynów (pocimy się mocniej).

Jeśli zatem masz skłonność do omdleń/zasłabnięć, pierwszą rzeczą, o jaką powinieneś zadbać, jest regularne dostarczanie swojemu organizmowi dużej ilości płynów (najlepiej wody mineralnej, około 2 litrów dziennie). Przestrzegaj tej zasady, zwłaszcza podczas upałów lub jeśli stale przebywasz w dusznych (a także klimatyzowanych) pomieszczeniach.

- nagły spadek ciśnienia krwi (hipotensja ortostatyczna)
Taka sytuacja ma zwykle miejsce, kiedy podnosimy się szybko z pozycji leżącej/siedzącej i pragniemy wstać. U niektórych osób, zwłaszcza starszych, spadek ciśnienia krwi może być także wywołany jako skutek uboczny przyjmowania leków. 

fot. DigitalVision/Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia online

1 2 3
REKOMENDACJA
2011-03-02 19:25:26
~studentka

Witam wszystkich :) zwracam się do Was z prośbą o wypełnienie ankiety na temat portali o tematyce zdrowotnej.Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje tylko kilka minut. Ankieta znajduje się pod tym linkiem www.wbadanie.pl/ankieta/231952911/ Bardzo dziękuję za poświęcony czas. Pozdrawiam

2011-02-20 18:15:43
~ula

Jeśli martwisz się zbyt szeroką talią, cellulitem na udach i kilkoma zbędnymi centymetrami w biodrach, możesz już zacząć myśleć o czymś innym. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy specjalny program, dzięki któremu wypracujesz idealny wygląd. W zasadzie niewiele zmieni się w twojej diecie. Będziesz mogła jeść ulubione dania a waga będzie spadać.(odchudzamskutecznie.com.pl ) a ty osiągniesz wymarzoną talię

2011-02-20 18:10:49
~[..]

A lekarze najpierw wyślą na EKG, a potem przepiszą kropelki na omdlenia i przez parę lat nie będą w ogóle widzieć źródła problemu.

2011-02-20 17:52:58
~Anna

Hiperwentylacja prowadzi do przetlenienia mózgu, a nie do niedotlenienia.

2011-02-20 17:46:36
~jan

NADWAGA-Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.