wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Jak zwalczyć zaparcia?

25.02.2011

Uczucie pełnego brzucha, uciążliwa niemożność w wypróżnieniu, ociężałość, ból brzucha - te symptomy znane są każdej osobie, która cierpi na zaparcia.

Objawy
Głównym objawem tej dolegliwości jest oddawanie stolca rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Pozostałe objawy, które mogą wystąpić u osób cierpiących na zaparcia to: wzmożona konsystencja kału, niepełne wypróżnienie, suchość, bolesne parcie.

Przyczyny
Powodów wystąpienia tej dolegliwości może być wiele. Poniżej wymienimy najczęstsze z nich i poradzimy jak sobie z nimi radzić.


Niewłaściwa dieta
Jedną z głównych przyczyn zaparć jest niewłaściwe odżywianie. Mając problemy z zaparciami powinniśmy unikać produktów oczyszczonych (np. łuskany ryż, białe pieczywo), wysokoprzetworzonych (gotowe dania z paczki), oraz jedzenia zawierającego duże ilości cukru (słodycze). Należy wystrzegać się jedzenia działającego zapierająco (banany, gotowana marchew, czekolada, ciastka, ryż, kakao) oraz produktów wzdymających (groch, fasola, bób).

Nasza dieta powinna obfitować w produkty o dużej zawartości błonnika. Składnik ten pobudza do pracy przewód pokarmowy, ułatwiając usuwanie resztek pożywienia z organizmu. Bogatym źródłem błonnika są m.in. razowe pieczywo, otręby, suszone owoce (śliwki, figi, morele), surowe warzywa oraz owoce ze skórką, kasze, produkty z kwaśnego mleka (kefiry, maślanki, jogurty).

Produkty bogate w błonnik powinniśmy wprowadzać do diety stopniowo, tak aby organizm miał czas się do nich przyzwyczaić. Gwałtowana zmiana sposobu odżywiania może skutkować bólami brzucha i wzdęciami.

fot. Thinkstock

Seler naciowy robi karierę

1 2 3
REKOMENDACJA
2015-07-05 19:24:41
~Kosińska

Czasem przyjmuję dicopeg, nie wiedziałam, że dla dzieci jest dicopeg junior, powiem bratowej bo jej młodsza córka ma częste zaparcia.

2015-06-26 00:16:47
~Meluzyna

Przede wszystkim należy się więcej ruszać, jeść lekko strawne potrawy a w razie większych komplikacji można zażyć dicopeg, dla dzieci równeiż można dostać dicopeg junior o zmniejszonej intensywności.

2015-06-18 09:13:49
~Pati

Tuż przed urlopem zawsze mam urwanie głowy w pracy. Brak czasu na spokojny posiłek i stres powodują zaparcie. W takich sytuacjach ratuję się Dulcobisem, gdyż już jedna tabletka skutecznie rozwiązuje mój problem. Doceniam fakt, że lek nie działa gwałtownie.

2015-03-02 14:26:07
~Kasia

Moim zdaniem w przypadku wystąpienia zaparć ważne jest wprowadzenie do diety błonnika. Mi pomogło stosowanie 2 razy dziennie błonnik Witalny, który w 100 g zawiera aż 68 g błonnika. Pije go sobie na śniadanko z wodą, a na kolację z maślanką. Polecam te nasionka babki płesznik i babki jajowatej bo to one szybko uwolniły mnie od zaparć, bólów brzucha i gazów.

2014-12-18 13:26:06
~Marysia

Rzcezywiście, ja też polecam ten produkt. Probowalam roznych, ale ten jest najlepszy.

2014-12-16 11:56:48
~Krzysziek

Zaparcia to naprawdę powazny problem. Sam od czasu do czasu go miewam i wiem jak sie wtedy czuję. Jedzcie śliwki suszone, otręby, a jak nie pomoże to szukacje błonnika w aptece, który tez jest naturalnym produktem. ja biore colosan bo jest z probiotykami, a te maja niesamowity wplyw na zdrowie i odbudowuja flore bakteryjna. przyjmowanie probiotykow pomoglo mi tez przy atopowym zapaleniu skóry.

2011-03-11 12:28:42
~eliza048

Regularne wypróżnienia to podstawa zdrowia. Dlatego właściwa, ułatwiająca to dieta jest bardzo ważna. Takie odżywiane pomaga w zachowaniu zdrowia i w zapobieganiu otyłości. Może nam w tym pomóc dodatkowo naturalny suplement diety - zobacz www.kolagen.frix.pl

2011-03-02 13:37:10
~ok

Sprzedam ładnie położoną ,dużą działkę budowlaną 1533 m2 + mały budynek gosp. w okolicach Bydgoszczy w miejscowość Maksymilianowo - mz.skuj@wp.pl . Zależy mi na szybkiej sprzedaży .

2011-03-02 11:50:06
~mz

Najtańszy kredyt ,,Rodzina Na Swoim ,,znajdziesz tu > http://superkredyt.ebroker.pl/lp3.h tml < Każdy kredyt zamówiony przez internet tańszy do 40%. Wybierz w dwie minuty tani kredyt ,bez uciążliwego wędrowania po bankach. Usuń odstęp w html powstaje samoistnie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.