wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Dlaczego warto dbać o zęby?

01.03.2011

Chcemy mieć piękne zęby i aktorski uśmiech. Ale tak naprawdę higiena jamy ustnej ma służyć głównie temu, aby nasze zęby oraz dziąsła były zdrowe. Ponieważ lekceważenie ich właściwej pielęgnacji może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Powikłania nieleczonej próchnicy
Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że pierwszym następstwem zaniedbania zębów jest próchnica. Ale na ogół nie wiemy jak poważne zdrowotne skutki, oprócz stanu zapalnego miazgi zęba, jego utraty czy zapalenia i zniszczenia tkanek około zębowych, może nieść nieleczona próchnica. A powikłania mogą wiązać się nie tylko z jamą ustną, wśród nich wymienia się między innymi choroby serca, udar mózgu, schorzenia stawów, choroby nerek, a nawet nowotwory.

Jak dbać o zęby?
Zęby należy myć przynajmniej dwa - trzy razy dziennie, ale tak naprawdę warto to robić po każdym posiłku, dlatego także w pracy dobrze jest mieć zestaw do czyszczenia zębów. Zęby powinno się szczotkować przez około trzy minuty, czyścić należy również język oraz regularnie używać nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej.

Pamiętajmy, że jeśli płyn znajduje się w składzie pasty, nie ma potrzeby płukać zębów bezpośrednio po ich umyciu. Wszystkie pasty zawierają między innymi substancje smakowo – zapachowe, ścierające, pieniące, środki przeciwbakteryjne i przeciwpróchnicze, witaminy, np. A, C, D, E i PP oraz fluor, którego zadaniem jest przeciwdziałać bakteriom odpowiedzialnym za próchnicę oraz choroby dziąseł. Jednak wybór pasty do zębów nie jest bez znaczenia, bowiem różne pasty spełniają różne funkcje.

Pasty uniwersalne. Ich skład pomoże chronić zęby oraz dziąsła przed większością zagrażających im schorzeń.

fot. Thinkstock

Wybierz najlepszą dietę dla siebie

1 2 3
REKOMENDACJA
2016-02-22 15:22:09
~Marcin

Od zdrowia naszych zębów zależy zdrowie całego organizmu. Dlatego dbanie o nie jest tak ważne. Jeżeli znajdziemy świetnego dentystę to już jest połowa sukcesu. Polecam wszystkim tę klinikę bonelli-dental.pl/.

2011-03-03 19:40:12
~studentka

Witam wszystkich. Jestem studentka socjologii i piszę prace na temat portali o tematyce zdrowotnej . W związku z tym zwracam się do Was z prośbą o wypełnienie ankiety skierowanej do użytkowników portali o tematyce zdrowotnej, która jest ważną częścią mojej pracy .Ankieta znajduję się po tym adresem www.wbadanie.pl/ankieta/231952911/ Chyba nie muszę wspominać, że bardzo mi na tym zależy i tylko dlatego zawracam Wam tym głowę ;)) Dziękuję bardzo za poświęcony czas Pozdraw

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.