wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

03.03.2011

Wyjeżdżając do któregoś z krajów Unii Europejskiej warto zaopatrzyć się przed podróżą w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Sprawdź, gdzie można ją dostać i jaki zakres usług medycznych za granicą obejmuje ubezpieczenie.

W naszym kraju Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) została wprowadzona na początku 2006 roku. Jest to karta wydawana osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia, które wybierają się w podróż do któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jej posiadanie ułatwi postępowanie w przypadku choroby lub wypadku podczas pobytu za granicą.

Gdzie można wyrobić EKUZ?


O wydanie EKUZ może starać się każda osoba ubezpieczona w NFZ. By ją zdobyć powinniśmy udać się do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zgodnego z naszym miejscem zamieszkania z wypełnionym wnioskiem oraz dokumentem potwierdzającym fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Wniosek, o którym mowa można wypełnić również na miejscu lub zawczasu pobrać ze strony internetowej Funduszu (http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=4&artnr=1828).

Natomiast dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne może być m.in. podstemplowana książeczka ubezpieczeniowa czy zaświadczenie od pracodawcy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Warto pamiętać, że karta wydawana jest tylko i wyłącznie dla jednej osoby. Dlatego w przypadku wyjazdu np. całej rodziny na wakacje, każda z nich powinna złożyć osobny wniosek o wydanie EKUZ.

Najczęściej karta wydawana jest „od ręki”, jednak niekiedy w okresie wzmożonego ruchu turystycznego mogą pojawić się drobne opóźnienia. Dlatego najlepiej udać się do NFZ na kilka dni przed planowanym wyjazdem.

fot. Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia online

1 2
REKOMENDACJA
2013-11-22 01:42:56
~errare

Ta karta to jedna wielka bezmyślność, która nic nie gwarantuje. Mam kartę norweską; zamówienie w Norwegii jest banalnie proste i dostaje się ją na 2-3 lata(nie pamiętam dokładnie).

2013-05-15 12:27:57
~martauu4

trzeba pamiętać, że karta EKUZ ma termin ważności: Standardowo jednak ważność EKUZ wynosi 6 miesięcy, z wyjątkami, więcej w artykule http://www.ubezpieczenieturystyczne .com.pl/a/termin-waznosci-karty-eku z/7.html

2012-07-22 17:29:23
~emigrant

Czytajac wasze posty dochodze do wniosku za to dziala w jedna strone :jak wyjedzie polak i trzeba zaplacic to nie dziala. jak przyjedzie z poza polski i leczy sie w PL to jest O.K..Przerabialem ta druga wersje i jest wszystko OK.Karte wydaja na....5 lat.Pozdrawiam i zdrowia ZYCZE.

2012-07-22 10:18:10
~abc

mam gdzies ubezpieczenie medyczne, po prostu nie pojde sie leczyc i juz, mam gdzies moje zycie i tak jest beznadziejne

2011-07-15 15:11:21
~Marko

Ta karta to jedna wielka porażka.Wydaja na miesiąc a potem trzeba osobiście przedłużyć.Nie można wyrobić na dany okres tylko tak jak pasuje NFZ-owi.Jeden wielki bubel jak wszystko w porąbanym kraju.

2011-05-26 15:34:49
~ainusia

Anita - słusznie. Taka polisa na pewno nie zaszkodzi, a może się przydać

2011-05-22 15:16:48
~kinga

Bardzo dobrze jest własnie skorzystac z takej karty,ale ja jeszcze oprócz tego jednak wolalabym sie ubezpieczyc samodzielnie.

2011-04-30 16:14:13
~anita

Mysle ze bardzo dobrze jest miec taka karte,ale ja jeszcze przed wyjazdem dodatkowo ubezpieczyłam sie w PZU.Tak jest bezpiecznie.

2011-04-07 13:31:46
~anka

Ja z kolei jestem ubezpieczona przez Norwegie, i bedac w Polsce mialam problem z kregoslupem, musialam isc do lekarza, ktory pierwszy raz te karte widzial na oczy.. <udalo mi sie 'zmusic' lekarza do zaakceptowania karty, spisal numer karty i pogrozil, ze w razie problemow, wysle mi rachunek. Nie dostalam rachunku, ale podeejrzewam, ze bylam leczona na koszt szpitala, bo karta jest kompletnie bezuzyteczna, nikt o niej nie ma pojecia :(

2011-03-10 11:14:17
~lepiej być zdrowym

W ubiegłym roku byłam w Szwajcarii. Musiałam skorzystać z pomocy lekarza. Wystawił rachunek z terminem płatności, nie uznając karty EKUZ. Po kilku rozmowach z pracownikami NFZ otrzymałam propozycje, że najlepiej jak sama zapłacę i wystąpię do NFZ o zwrot kosztów pomniejszony o koszt własny. Do dzisiaj nie otrzymałam zwrotu, a chodzi o dość poważną dla mnie kwotę. Wygląda, że nie jesteśmy żadnymi członkami UE przynajmniej w dziale ochrony zdrowia.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.