wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Wyrostek robaczkowy - wycinać czy nie?

10.11.2010

Dla przeciętnego człowieka pojęcie wyrostka robaczkowego jest na tyle abstrakcyjne, że nawet określenie, po której stronie się znajduje stwarza wiele problemów.

Niektórzy słyszeli o zapaleniu wyrostka, dla niektórych sama nazwa jest na tyle nieatrakcyjna, że nie widzą sensu, żeby o wyrostku dowiedzieć się czegoś więcej. A to błąd, bo nasza wiedza dość często opiera się na informacjach nie do końca prawdziwych. Oto prawdy i mity o wyrostku robaczkowym.

Jak przeprowadzilibyśmy sondę uliczną, pytając, skąd wzięła się nazwa wyrostka i z czym się on kojarzy, większość odpowiedzi oscylowałaby wokół pojęcia robaka i pasożyta. W ogólnym myśleniu wyrostek to miejsce, w którym znajdują się pasożyty. To pierwszy mit, który należy obalić. Wyrostek bowiem swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu kształtowi, a nie faktowi, że żerują w nim jakieś robaki. Wypełniony jest za to resztkami pokarmowymi i śluzem.Wyrostek to podłużne uwypuklenie jelita grubego. Znajduje się w jego początkowej części tzw. kątnicy zwanej jelitem ślepym. Czasami zdarza się, że nie potrafimy wskazać, w której części ciała jest umiejscowiony. Wiemy, że w dole jamy brzusznej. Jednak po prawej czy po lewej stronie? Zdecydowanie po prawej, ale nie u wszystkich ludzi położony jest dokładnie w tym samym miejscu. U niektórych może być schowany za kątnicą lub pęcherzem moczowym.

Bez wyrostka robaczkowego możemy się obejść. Chociaż najnowsze amerykańskie badania pokazują, że wyrostek wcale nie jest zbędnym organem (stanowi bowiem swego rodzaju filtr bakteryjny), to w momencie, kiedy dochodzi do zaplenia, jedynym wyjściem jest jego usunięcie. Co ciekawe, studenci medycyny uczą się, że błędem lekarskim nie jest wycięcie zdrowego wyrostka, jeśli pacjent miał typowe objawy zapalenia. Natomiast niedopuszczalne jest pozostawienie chorego z ostrym zapaleniem tego organu. Lepiej bowiem zoperować chorego niepotrzebnie, niż przeoczyć potrzebę operacji.

We wczesnej fazie ostrego zapalenia wyrostka operacja jest prosta i nie obciążona powikłaniami. Inaczej, kiedy dojdzie do opóźnienia jej wykonania. Wtedy pacjent narażony jest na wiele poważnych powikłań. Niestety zdarza się tak, że lekarze nie mają 100% pewności, że pacjent cierpi z powodu ostrego zapalenia wyrostka, ponieważ inne choroby brzucha mogą mieć podobne objawy. Lekarze decydują się na operacje nawet przy niepełnym zespole objawów. Naganna jednak jest praktyka profilaktycznego usuwania wyrostka robaczkowego – na szczęście dzisiaj już nie stosowana.

fot. Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia online

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.