wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Skaza białkowa - co to takiego?

23.03.2011

Wiele matek myśli, że skaza białkowa wykryta u ich dzieci to alergia na mleko, ale to o wiele szersze pojęcie określane jako atopowe zapalenie skóry. Choroba dotyka nie tylko niemowlęta. Cierpi na nią ponad 15 proc. dorosłych.

Jesteśmy przekonani, że prawie połowa osób dotkniętych przez AZS po prostu z niej wyrasta. To prawda, że z wiekiem ustępują typowe objawy, jednak skóra na całe życie pozostaje sucha i wrażliwa. Specjaliści podkreślają, że atopowe zapalenia skóry to choroba na całe życie, która najczęściej objawia się jako wszelkiego rodzaju alergie.

Tuż po urodzeniu
Atopowe zapalenie skóry, popularnie zwane „skazą białkową”, objawia się zazwyczaj gdy maluszek ma dwa, trzy miesiące. Czasami wcześniej. Pierwsze zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy. Są to czerwone krostki, na początku mylone przez mamy z potówkami. Choroba atakuje też szyję i ramiona dziecka. Krosty powodują swędzenie, przez co dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe.Choć bywa to dużym wyrzeczeniem, podstawą leczenia skazy białkowej jest wyeliminowanie wszystkich pokarmów zawierających białko z diety matki karmiącej piersią. Trzeba tego przestrzegać bardzo skrupulatnie, gdyż nawet mała ilość alergenu może wywołać kolejne, niepokojące objawy. W diecie mogą pojawiać się owoce (oprócz cytrusów), mięso drobiowe i królicze, ryż, makaron, kasze, ziemniaki, żółtko jaja kurzego.

Nie wolno natomiast spożywać białka jaja kurzego, orzechów, produktów mlecznych i mlekopochodnych, wołowiny, cielęciny, kakao, czekolady, napojów gazowanych, soków kartonowych, chipsów.

Jeżeli, mimo przestrzegania zakazów żywieniowych, dieta sobie nie radzi to wtedy (najlepiej po ukończonym szóstym miesiącu życia), zacząć stosować mleko modyfikowane.

fot. SPL/Eastnews

A może to alergia? Sprawdź jej objawy u swojego dziecka

1 2 3
REKOMENDACJA
2013-10-01 12:06:53
~marta

mojej córce tez pomógł latopic, stosowałam go ponad 3 miesiące, zgodnie z zaleceniami alergologa.

2013-05-07 22:02:59
~magda

czytałam, że latopic pomaga zatrzymać marsz alergiczny i azs, wiele mam go stosuje, więc też spróbuję, probiotyk na pewno nie zaszkodzi.

2013-04-22 10:27:54
~gośka

moje dziecko też przyjmowało latopic, skóra wygladała po nim nieco lepiej. teraz może już pić mleko, bo skaza minęła, niestety pozostało wiele produktów, których nie toleruje. mam tylko nadzieję, że alergia nie będzie się rozwijać i w końcu minie.

2013-03-01 14:35:32
~zuza

skaza białkowa nie musi od razu powodować azs. można temu zapobiec wprowadzając szybko dietę bez białka mleka krowiego i podając dziecku latopic, probiotyk pomocny w walce z alergią pokarmową i azs.

2013-02-25 10:10:03
~susie

ścisła dieta faktycznie bardzo pomaga, do tego nawilżanie skóry minimum 2 razy dziennie, odpowiednie środki do prania i probiotyki uszczelniające układ pokarmowy, np. latopic to dobra droga do opanowania azs. ja przez trzymanie się kilku prostych zasad nie musze stosować u córki sterydów i maści protopic, bo skóra już nie jest taka podrażniona i wysuszona.

2013-02-07 12:31:42
~kora

ja tez borykałam się ze skazą u córki bardzo długo, ale w końcu z niej wyrosła. żeby uszczelnić układ pokarmowy i zmniejszyć ryzyko tzw. marszu alergicznego można faktycznie podawać probiotyk latopic.

2012-12-12 14:07:51
~anka

moja córka miała skazę, którą stwierdzono już w 3 tygodniu. piła nutramigen do drugiego roku, probiotyk latopic podawałam jej przez 3 miesiące, bo w następstwie skazy miała tez azs, a wyczytałam, że pomaga w zatrzymaniu tzw. "marszu alergicznego". dieta pomogła bo wszystkie objawy zniknęły, teraz córka może jeść nabiał i nic niepokojącego się nie dzieje. tak jest u większości dzieci, wyrastają ze skazy :)

2012-05-31 18:04:29
~Ada

Gdy dziecko cierpi na skaze białkową nie wolno podawać mu mleka oraz wszystkiego co zawiera mleko krowie. Dodatkowo warto podawać dziecku specjalny probiotyk - Latopic przeznaczony dla dzieci z alergią pokarmową.

2011-12-21 15:10:52
~malwa

Skaza białkowa - teraz już chyba wiem o niej wszystko.. dziękuję za pomocny artykuł

2011-05-07 11:33:27
~mama

u mojej jednej z corek a mam blizniaczki stwierdzono skaze bialkowa,a po paru tyg lekarz znowu stwierdzil ze to jednak NIE SKAZA ale narazie mamy sie stosowac do diety.I mam problem jakie mieso moze jadac??pomozecie Ci?jedni mowie cielecine drudzy nie,ja juz niewiem!!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.