wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Czym są markery nowotworowe?

12.04.2011

Nowotwór budzi w nas strach. Strach ten przybiera na sile, jeśli ktoś z rodziny musiał zmagać się z tą chorobą. Niestety, z rakiem nie ma żartów, każdego roku odnotowuje się około 100 tysięcy kolejnych zachorowań na choroby nowotworowe, przy czym zaledwie 30% przypadków udaje się wyleczyć.

Między innymi wynika to z tego, że tylko 20% chorych zgłasza się po pomoc we wczesnym stadium choroby. To z kolei jest efektem nie tylko naszej niewielkiej wiedzy na temat nowotworów, ale również lekceważenia początkowych objawów choroby. Warto wiedzieć, iż mamy do dyspozycji badania, które umożliwiają nie tylko szybkie wykrycie choroby, ale także pozwalają sprawdzać skuteczność jej leczenia. Jednym z takich badań, służących właśnie do oceny efektywności, są markery nowotworowe.

Do  czego służą markery nowotworowe?
Markery nowotworowe są chemicznymi substancjami, których zwiększone stężenie daje możliwość stwierdzenia toczącego się w organizmie procesu nowotworowego. Za marker uważa się taki czynnik, który jest produkowany przez komórki nowotworowe bądź taki, który komórki wytwarzają w ilościach przekraczających wartości uznane za normy.

Markery mogą mieć różną budowę, np. białek, enzymów czy też hormonów. Dla określonych nowotworów istnieją charakterystyczne markery. Ponieważ ich obecność we krwi pacjenta stwierdza się w dokładnie oznaczonym momencie rozwoju choroby, mogą być wykorzystywane we wszystkich etapach jej zwalczania. To oznacza, ze pozwalają one ustalić stopień rozwoju, ale również poznać efektywność zastosowanego leczenia.

Na czym polega badanie?
Wykonanie badania nie wymaga wiele, wystarczy oddać próbkę krwi do laboratorium. Istotne jest, aby pamiętać, iż obecność markera we krwi to jeszcze nie wszystko, znaczenie ma jego ilość ponad dopuszczalną normę. Jednak nawet jego podwyższone stężenie nie musi koniecznie być dowodem na istnienie choroby nowotworowej, może świadczyć np. o stanie zapalnym. Warte zapamiętania jest również to, że badanie raczej nie spełnia celów diagnostycznych, natomiast ma ono niezwykle duże znaczenie przy leczeniu choroby, ponieważ pozwala na ocenę skuteczności badania.

fot. Thinkstock

Weź udział w KONKURSIE i ćwicz razem z Edytą Herbuś

1 2
REKOMENDACJA
2018-01-05 11:41:01
~Wiola

Mój tata przeszedł ciężkie leczenie chemioterapią które sprawiło że sporo schudła i stracił siły. Nie ma apetytu, niewiele posiłków jest w stanie zjeść. Teraz gotuje mu głównie zupy. Dodaje do nich nutramil dzięki któremu są bardziej kaloryczne i udaje się osiągnąć dodatni bilans kaloryczny. Dzięki temu powoli odzyskuje siły.

2011-06-04 17:05:14
~użyteczny

Jest jeszcze coś takiego jak NAPOJE LIKOPENOWE o których nikt nigdzie nie wspomina, a które są nieocenionym źródłem wielu ważnych dla zdrowia związków. Przede wszystkim aktywnego likopenu, który jest w całości przyswajalny przez organizm. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (najwięcej na rynku). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc, wątroby, żołądka, prostaty, piersi, szyjki macicy, trzustki, jelita oraz chorobach układu krąże

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.