wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

O jakich badaniach musi pamiętać każda kobieta?

27.04.2011

Płeć piękna zdecydowanie różni się od tej brzydszej. Mamy inne oczekiwania i pragnienia wobec życia, podobnie jest z naszym ciałem, które wymaga innej pielęgnacji i profilaktyki.

Również profilaktyka zdrowotna kobiet odbiega od tej, którą powinni prowadzić mężczyźni, dlatego warto wiedzieć, co i w jakim wieku należy zacząć kontrolować.                                                                                    

Trzecia dekada życia                                   
Młodość i czasy studenckie to nie tylko okres hucznych imprez i rozrywek. To także czas, kiedy wkraczamy w dorosłość, zakładamy rodziny, rozpoczynamy zawodową karierę. Już w tym okresie powinnyśmy zacząć dbać o własne zdrowie. Kobiety, które planują poczęcie potomstwa, powinny wykonać podstawowe badania serologiczne na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie i cytomegalii oraz zaplanować szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i różyczce jeśli nie były wykonywane wcześniej. W ten prosty sposób zapewnimy sobie oraz naszemu potomstwu bezpieczeństwo w okresie ciąży i porodu.Po dwudziestym roku życia warto raz na dwa lata skontrolować morfologię krwi i profil lipidowy. Przy obfitych miesiączkach morfologię należy powtarzać co najmniej raz w roku.

Od czasu do czasu warto również zbadać poziom glukozy we krwi, szczególnie jeśli cierpimy na nadwagę, a członkowie rodziny chorują na cukrzycę. Ginekologa powinniśmy odwiedzać co najmniej raz w roku i podczas wizyty robić badanie cytologiczne, jeśli wynik jest prawidłowy, badanie należy powtarzać co dwa lata.

Jeśli stosujemy antykoncepcje hormonalną, ginekologa powinnyśmy odwiedzać dwa razy do roku. Podczas stosowania antykoncepcji powinnyśmy raz do roku kontrolować enzymy wątrobowe, poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi.

Nie zapominajmy również o własnoręcznym badaniu gruczołów piersiowych co najmniej dwa razy do roku, najlepiej zaraz po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

fot. Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia teraz dostępny online

Co osłabia działanie pigułki antykoncepcyjnej?

1 2
REKOMENDACJA
2011-05-04 10:09:35
~Babula

A ja wiem, że im dalej będę się trzymac od lekarzy i tych wszystkich pie...nych badań, tym będę zdrowsza! Nie będę żadnym królikiem doświadczalnym dla nikogo!

2011-05-04 09:47:19
~sniadanie.mkondras.mojawaga.pl

zadbaj o siebie rozpoczynając dzień od idealnie blilansowanego śniadania. wejdź na stronę i wypełnij zgłoszenie aby dowiedzieć się więcej www.sniadanie.mkondras.mojawaga.pl

2011-05-04 09:42:52
~Iga

Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na (odchdzamskutecznie.com.pl) sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Poleca gorąco

2011-05-04 09:29:21
~pawel

Panie doktorze Kowalska umarła.-Umarła sama,czy sie leczyła?

2011-05-04 09:28:55
~:)

Niech pani sie nie marwi moi znajomi też nie mieli długo dziecka a wszystko było dobrze a gdy przestali się bardzo starać to przyleciał do nich bocian a teraz mała ma juz 5 lat

2011-05-04 09:19:38
~sds

Chcesz poczytać coś interesującego?? wpisz w guugle echoroztocza warto!

2011-05-04 09:01:44
~tessa

no i co z tego ze sie zrobi badania... od kiedy poznanie swojej morfologii jest dobre dla zdrowia. na pewno poprawi sie konto bankowe lekarza, i o to chodzi. bezczelna promocja i tyle...

2011-05-04 08:57:16
~iga

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje .Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

2011-05-04 08:56:05
~myka

My niestety od roku się staramy o dzidziusia i nic. Wszystkie badania są ok, a nam dalej nie wychodzi. Najbardziej jednak dobija mnie widok kobiety z brzuchem lub pchające wózek i dogadywki typu: byście się wkońcu wzięli do roboty!!!!To tak bardzo boli......

2011-05-04 08:42:55
~Kropka

Pamiętam jak siostra 8 lat temu wróciła zniesmaczona od pani ginekolog która parsknęła śmiechem gdy usłyszała pytanie pacjentki "jak się przygotować do ciąży" odpowiedź była - "o tym powinna pani z mężem porozmawiać" Żadnych dodatkowych badań nie zleciła... Za to zmyła siostrze głowę jak przy pierwszym badaniu krwi w ciąży wyszły złe wyniki "Jak pani mogło to zaniedbać"

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.