wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Przepuklina pachwinowa

04.05.2011

Pieczenie, dziwne uczucie ucisku lub napięcia i ból w pachwinie, pojawiający się zazwyczaj po wysiłku fizycznym, nawet tak zdawałoby się niewielkim, jak wydalenie stolca czy kichnięcie. Znasz te objawy? To niedobrze. Być może masz przepuklinę pachwinową. 

To najczęstsza ze wszystkich przepuklin brzusznych. Występująca cztery razy częściej u mężczyzn niż kobiet. Niedługo po pierwszych - opisanych wyżej - objawach pojawiają się kolejne: przede wszystkim wystająca, miękka  “gula", który w początkowej fazie samoistnie lub po wpływem ucisku, łatwo "się chowa". To worek przepuklinowy. Pojawia się w momencie, gdy w otrzewnej, czyli powłoce obejmującej wszystkie narządy wewnętrzne, pojawi się uchyłek. Uchyłek ten uwypukla się poza powłoki jamy brzusznej, co doskonale widać gołym okiem.Obrazowo wygląda to tak - znajdujące się wewnątrz otrzewnej narządy spokojnie "siedzą" na swoich miejscach. Niestety czasem trafią na słaby punkt - szczelinę na styku mięśni. Wówczas, to co w środku napierając na powłoki, zaczyna się tą szczeliną wydostawać na zewnątrz. I pojawia się owa gula. W początkowej fazie - zazwyczaj okresowo. Po wzmożonym wysiłku, wspomnianym już kichnięciu, czy wypróżnieniu. Guzek sam "wciąga się" na miejsce, albo możemy zmusić go do "schowania" uciskając ręką. Niestety - choć nieestetyczna gulka znika i zmniejsza się poczucie bólu, problemu w ten sposób nie rozwiążemy.

 - Miałam przepukliną jako małe dziecko. Rodzice nie chcieli operacji, nosiłam więc takie uciskowe majtki i przez pewien czas, rodzice ostro mnie pilnowali, żebym nie podnosiła ciężkich rzeczy, nie ćwiczyła intensywnie itd. - opowiada Ewa z Gdańska, która dziś ma 32 lata. - Sama właściwie pamiętam to tylko jako rodzinną historyjkę, ale przepuklina nie wróciła.
 
Pani Ewa należy jednak do wyjątków. Wprawdzie u małych dzieci i osób ciężko chorych, opatrunki uciskowe są stosowane jako forma leczenia, jednak nawet u maluchów, samo ich stosowanie rzadko trwale rozwiązuje problem. Jedyną pewną i skuteczną metodą leczenia w przypadku przepukliny jest operacja. 

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.