wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Guzy neuroendokrynne - cichy zabójca

fot. EastNews/SPL
23.05.2011

Guzy neuroendokrynne to nowotwory rozwijające się z komórek endokrynnych - wewnątrzwydzielniczych, rozproszonych po całym organizmie. Guzy te można podzielić na hormonalnie czynne, wytwarzające hormony i guzy nieczynne.

Te ostatnie nie dają praktycznie żadnych objawów klinicznych i rozpoznawane są w bardzo późnym stadium, kiedy towarzyszą im już liczne przerzuty. Można je więc uznać za zdecydowanie bardziej niebezpieczne i trudniejsze rokowniczo ze względu na niską wykrywalność.
 
Są to specyficzne nowotwory, które mają bardzo nietypową formę i występują zdecydowanie rzadziej niż inne nowotwory. Przyjmuje się, że zachorowalność wynosi około 1-3 osób na milion i dotyczy głównie kobiet w starszym wieku. Ze względu na niską wykrywalność tych guzów nie można dokładnie określić zapadalności i może okazać się, że jest ona kilkakrotnie wyższa niż oszacowano.               

 
Ulubiona lokalizacja          
Około 70% wszystkich guzów neuroendokrynnych zlokalizowanych jest w przewodzie pokarmowym i trzustce, pozostałe 30% zasiedla oskrzela i niektóre gruczoły wydzielania wewnętrznego. Guzy przewodu pokarmowego, w skrócie określane jako GEP NET, mogą przebiegać bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat, szczególnie często dając przerzuty do wątroby i węzłów chłonnych.
 
Wśród GEP NET szczególnie często występuje insulinoma - nowotwór neuroendokrynny komórek trzustki, który jest guzem czynnym i wytwarza insulinę, której nadmiar jest przyczyną hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi.
 
Glukoza jest jedynym źródłem energii dla mózgu, dlatego jej niedobór doprowadza do szeregu objawów ze strony układu nerwowego. Mogą być to między innymi utrata przytomności, zaburzenia świadomości, napady padaczkowe. Chorzy z insulinomą często doprowadzają się do otyłości, ponieważ nadmiar insuliny wzmaga uczucie głodu.
 
1 2
REKOMENDACJA
2011-07-30 20:01:09
~ann

http://tojefura.com/ o profilaktyce raka, przyczynach, bardzo ciekawa stronka

2011-05-25 15:26:11
~jpg

Ludzie - dajcie spokój z tymi dretwymi głupimi ogłoszeniami. Temat artykułu jest poważny a wy sobie jaja robicie. czy wy prowizje od kogos dostajecie ?

2011-05-25 15:23:09
~jasiek

skąd sie biorą te wasze żenujące komentarzo-reklamo-zalecenia ? Czy wy etat macie w tych firmach które reklamujecie ? Zamiast merytorycznych komentarzy pełno kocopołów !!!

2011-05-25 13:58:10
~Zozazonna

Dostawaj za darmo ubrania, kosmetyki, telefony i aparaty!!! Bezgotówkowy portal aukcyjny!!! Wpisz w wyszukiwarkę: aukcję dam bom am

2011-05-25 13:47:19
~BLUM

Widzę że Wirtualna Polska podejmuje coraz bardziej budujące i otymistyczne tematy: guzy, raki, tasiemce, choroby, śmierć. Piękny portal i jaki optymistyczny!!! Co za badziewie!!!!

2011-05-25 13:38:47
~aga

Nie tylko mamy po ciąży świetnie radzą sobie na tym programie, ale mężczyźni i kobiety zajęte robieniem biznesu, którym brakuje czasu na cokolwiek, a szczególnie na posiłki. Prosta forma małokaloryczna pozwala na utratę wagi nawet siedząc w biurze. Przekonać się możesz próbując go przez miesiąc w razie czego koszty Ci zwrócą. Polecam www.odchudzamskutecznie.com.pl

2011-05-25 13:03:53
~Jan

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

2011-05-25 13:00:26
~teodor

http://www.rozbierz-ja.aq.pl/?id=fk 3ezg

2011-05-25 12:53:08
~bonifacy

Tym guzem jest w Polsce PO i Tusek.

2011-05-25 12:50:14
~Ala

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje .Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.