wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Kiedy kaszel oznacza raka

fot. Hemera/Thinkstock
25.05.2011

Wczesna diagnoza tego nowotworu jest szansą na całkowite wyleczenie. Niestety, objawy chłoniaka przypominają przeziębienie. To dlatego często nie potrafią zdiagnozować go sami lekarze.

W Polsce, co roku, ponad 7 tysięcy osób dowiaduje się, że choruje. Na świecie chłoniaki są piątym  najczęściej diagnozowanym nowotworem. Lekarze zwracają uwagę, że na ten szczególny typ nowotworu krwi zapada coraz więcej ludzi młodych. Ponad 20 procent diagnozuje się już u 13 -14 - latków. W ostatnich latach podwoiła się liczba zachorowań w grupie 20 -24-latków.

Co to za choroba


Chłoniaki i białaczki to choroby nowotworowe białych ciałek krwi, w różnych okresach ich rozwoju. Różnią się jednak miejscem powstawania i specyfiką objawów. Chłoniaki związane są z nadmiernym rozmnażaniem się białych krwinek, obecnych w układzie chłonnym organizmu.

Mówiąc bardziej obrazowo - komórka nowotworowa w chłoniaku tworzy się początkowo w węźle chłonnym i tam właśnie powstaje jej „potomstwo”.

Z czasem komórki chłoniaka docierają do różnych narządów. Mogą być przyczyną powiększenia wątroby i śledziony. Gdy chłoniak zatrzyma się w okolicy przewodu pokarmowego, może  spowodować złe wchłanianie składników pokarmowych. Komórki nowotworowe w kanale kręgowym mogą powodować ucisk rdzenia kręgowego i bóle korzeni nerwowych. Wykrywane są także w tkance mózgowej.

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje chłoniaków. Pierwszy to chłoniak ziarniczy, określany również chorobą Hodgkina. Każdego roku na ten złośliwy nowotwór zapada blisko tysiąc Polaków. Do drugiej grupy należą chłoniaki nieziarnicze. Rocznie w naszym kraju diagnozuje się 6 tysięcy nowych zachorowań na ten nowotwór.

1 2
REKOMENDACJA
2011-07-30 20:56:47
~ann

wszystko na temat raka- profilaktyka , leczenie- dodatkowo test na wykrycie raka!! http://tojefura.com

2011-07-17 12:02:35
~Chcesz poznać datę swojej śmi

Chcesz poznać datę swojej śmierci? Nic prostszego! Wejdź na http://poznajdate.com , a my ci to powiemy!

2011-06-06 22:23:30
~ona-zamyślona

Mój 11-letni syn ciągle pokasłuje.Jakoś tak od lutego. Najpierw dali mu coś na alergię-nic.Potem pani alergolog dała mu coś na uspokojenie (hydroxyzyna,czy jakoś tak) a w szpitalu doradzili coś na zgagę..bo a nóż widelec to refluks może być :( Na własną rękę odstawiłam hydroxyzynę,bo mi dzieciak ciągle zamulał,daję rano bioprazol,wieczorem aleric i robię mu inhalacje.W lipcu idzie do szpitala na obserwację i badania,mam nadzieję,że w końcu dowiem się co mu jest i ni

2011-06-06 18:36:36
~liza

jak naukowcy wiedza co jest powodem zachorowan na raka, to co robia w tym kierunku? Wszysto to przypuszczenia na zasadzie a moze to , a moze to? na tym sie konczy . albo,albo tym sie konczy. Sami nie wiedza.

2011-06-06 18:33:24
~wiesiek

boze tymi artykulami czlowieka dobijaja , Jaki objaw by nie byl u lekarzy wszytsko to rak, Czy innej choroby nie ma? Ciagle w stersie . Jak okazuje sie ze naprawde jest sie chorym , to lekarze wtedy olewaja, wystarczy chce ciaglego leczenia nawet bez skutku by tylko nabijac kieszen kasa. Wszystko lekarze robia geba. Kogo chca to lecza a reszta?

2011-06-04 17:03:26
~użyteczny

Jest jeszcze coś takiego jak NAPOJE LIKOPENOWE o których nikt nigdzie nie wspomina, a które są nieocenionym źródłem wielu ważnych dla zdrowia związków. Przede wszystkim aktywnego likopenu, który jest w całości przyswajalny przez organizm. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (najwięcej na rynku). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc, wątroby, żołądka, prostaty, piersi, szyjki macicy, trzustki, jelita oraz chorobach układu krąże

2011-06-04 09:33:57
~ada

3 lata nie mam chlopka i chyba nie znajde.oceńcie mnie prosze tylko normalnie http://www.wp3.pl/fotkamoja

2011-06-02 23:06:52
~Sebastian

Dziś mam 30 lat. Jestem zdrowy, ma pięknego 13-miesięcznego synka Kacperka i kochaną żonę. Cieszę się, że mogę żyć i dawać coś od siebie innym. Pozdrawiam Was. Pozytywne myślenie i wsparcie najbliższych w tych trudnych chwilach jest najważniejsze. Pozdrowienia dla Dr M. Bąka oraz Prof M.Wysockiego z Bydgoszczy

2011-06-02 23:02:25
~Sebastian

Cześć. Ja również byłem chory na chłoniaka nieziarniczego złośliwego. Mając 19 lat chodząc po lekarzach odsyłali mnie z przysłowiowym kwitkiem przez prawie 2 miesiące. Dopiero gdy stan zdrowia pogorszył się na tyle, że zalewałem się wymiotami i...znalazła się pomoc. Trafiłem pod nóż z objawami zapalenia wyrostka... niestety okazał się rak. Po tym trafiłem dopiero do specjalisty onkologa, który zajął się moim leczeniem. Otrzymałem 5 bloków chemii...było ciężko

2011-05-31 18:54:51
~asiek101

Ja szczególnie polecam NAPOJE LIKOPENOWE - nowość na rynku. Nie ma nic lepszego dla zdrowia i mają najwięcej w pełni przyswajalnego likopenu, który jest najsilniejszym znamym antyoksydantem. Zdaje się, że buteleczki mają 300 ml (szklanka) i zawierają aż 30 mg aktywnego likopenu. Najwięcej na rynku. To tak jakby wycisnąć 2,5 kg pomidorów. Mają dużo beta-karotenu, potasu, żelaza i innych bardzo wartościowych składników. W smaku nie czuć pomidorów za to silny smak owców. Be

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.