wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Jak bardzo szkodzi bierne palenie?
Zdrowie & Fitness
Bierne palenie
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Bierne palenie

12.01.2009
Mało kto zdaje sobie sprawę, że toksyny z dymu papierosowego osiadłe na włosach i ubraniu mogą również szkodzić dzieciom i kobietom w ciąży - ostrzegają amerykańscy naukowcy.

 

Jak podkreśla autor najnowszej pracy na łamach pisma "Pediatrics", prof. Jonathan Winickoff z Massachusetts General Hospital, zebrano wiele dowodów naukowych na to, że bierne palenie, czyli wdychanie dymu papierosowego, gdy ktoś pali w naszej obecności, jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Może na przykład być przyczyną ich kłopotów z nauką. Dlatego niektórzy rodzice starają się nigdy nie palić w ich obecności.

Tymczasem, nie zapewnia to całkowitej ochrony. Trucizny obecne w dymie papierosowym mogą bowiem osiadać na pobliskich powierzchniach i przedmiotach, a także na ich ubraniu i włosach, jeszcze długo po zgaszeniu papierosa. Jest to szczególnie groźne dla małych dzieci, które mogą zlizywać te toksyny lub a nawet wdychać je, gdy są w bliskim kontakcie z palaczem, podkreśla prof. Winickoff. "Niebezpieczeństwo takiego palenia z trzeciej ręki jest faktem" - dodaje.

Z najnowszych badań, które jego zespół przeprowadził w 1500 gospodarstwach domowych wynika, że mniej niż połowa osób palących zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia.

Analizy wykazały, że choć 95 proc. niepalących oraz 85 proc. palaczy przyznała, iż palenie w obecności dzieci szkodzi im, to z tezą o szkodliwości "palenia z trzeciej ręki" zgodziło się tylko 65 proc. niepalących i 43 proc. palaczy. Okazało się też, że w niemal 27 proc. gospodarstw (nieco ponad jedna czwarta) palacze przestrzegali ścisłej zasady nie palenia w domu.

Zdaniem prof. Andrew Shennana z fundacji Tommy's zaangażowanej w pomoc kobietom ciężarnym i ich dzieciom, wyniki tych badań mają duże znaczenie również dla kobiet w ciąży, które same mogły przestać palić, ale ciągle mają kontakt z innymi palaczami. "Wiadomo, że chemikalia obecne w dymie papierosowym znacznie zwiększają ryzyko poważnych komplikacji ciążowych" - ostrzega.

Prof. Shennan przypomina też, że kobiety palące w czasie karmienia piersią przekazują dziecku toksyny z dymu papierosowego za pośrednictwem mleka. (PAP)

źródło: PAP jjj/ yy/

fot. www.sxc.hu

Zobacz też:

Uśmiech kobiety

Zakaz palenia w restauracjach

Taniec z ogniem

REKOMENDACJA
2009-01-13 13:44:55
~lula

palących rodziców wcale nie obchodzi wpływ palenia na ich dzieci, nawet kobiet w ciąży, nie znam żadnej, która całkowicie rzuciła palenie dla swojego dziecka;(

2009-01-13 13:37:26
~mopi

Oddychanie też szkodzi

2009-01-13 12:57:17
~.-

Pieskom też szkodzi!!!

2009-01-13 12:17:48
~p

Napewno ma wplywale duzo mnjszy ... ile toxyn wdycha sam palacz ... ile toksyn moze wdychac osoba mu towarzyszaca a ile mniej jest wchlaniane z powierzchni na których osiadly te toksyny .... potem bedzie ze przy praniu ubran czesc przensoci sie na ubrania dziecka i tam jest wchłaniane . oczywiscie ze satoksyny ale nie przeceniajmy ich wplywu przy takmalych steżeniach ..

2009-01-13 12:07:59
~bylinka

biorąc pod uwagę zatrucie całego środowiska ten drobiazg wiele nie znaczy.

2009-01-13 12:05:53
~nina

a która paląca kobieta myśli o swoim dziecku?

2009-01-13 11:43:51
~L59

Dlaczego ni mowi sie o szkodliwosci tego co jemy ?A moze ci co sponsoruja badania maja w tym interes . produkcja konserwantow i antybiotykow .sterydow na przyrost masy zwierzat todochodowy interes

2009-01-13 11:34:05
~L59

palenie szkodzi to fakt ,ale dlaczego coraz mniej osob pali i pala coraz słabsze ,acoraz wiecej choruje na nowotwory i układ krazenia

2009-01-13 11:10:40
~dora

Ale odkryli Amerykę!!! Toż to już dawno wiadomo! A może Tam jeszcze tego nie wiedzieli. Ale u nas każdy głupi to wie...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.