wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Wścieklizna - choroba, która zabija

fot. SPL/EastNews
21.06.2011

Coraz częściej media donoszą o pogryzieniu ludzi przez psy. Taki wypadek niesie za sobą nie tylko defekty kosmetyczne, w postaci blizn, ale również grozi śmiertelną chorobą - wścieklizną.

Wścieklizna (rabies) jest chorobą zapomnianą ze względu na niską zachorowalność wśród mieszkańców krajów rozwiniętych. Zawdzięczamy ją szczepieniom, którym poddawane są dzikie zwierzęta oraz nasi domowi przyjaciele. W krajach biednych i rozwijających się na wściekliznę umiera rocznie prawie 100 tys. osób. Nie ma skutecznego lekarstwa na rozwiniętą chorobę - prowadzi ona nieuchronnie do śmierci.                                                                    

Niebezpieczne zwierzęta                             
Na wściekliznę mogą zachorować praktycznie wszystkie ssaki, jednak realne zagrożenie stanowią lisy i inne zwierzęta leśne, nietoperze oraz psy i koty.  Chorobę wywołuje wirus, atakujący układ nerwowy ssaka, obecny również w ślinie.

Podczas pokąsania przez chore zwierzę dochodzi do kontaktu śliny z ludzką tkanką – wirus wścieklizny przenika do mięśni szkieletowych, skąd nerwami dostaje się do mózgu, gdzie się rozmnaża. Śmierć następuje przez porażenie mięśni oddechowych, które sterowane są za pomocą ośrodków zlokalizowanych w mózgu.

Niebezpieczne może okazać się nie tylko pokąsanie przez zwierzę, ale również zwiedzanie jaskini, w której bytują chore nietoperze. Do zakażenia może dojść drogą bezpośrednią - przez inhalacje skażonego śliną „wściekłych” nietoperzy powietrza.                                               
Objawy u ludzi                                           
U człowieka objawami zakażenia mogą być zaburzenia czucia w miejscu pokąsania, halucynacje z dołączającymi się objawami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak wymioty, biegunka, zaparcia. Następnie dochodzi do wzmożonej potliwości i nadmiernej produkcji śliny. Może również dojść do nagłej zmiany trybu życia z dziennego na nocny.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2011-07-01 13:03:20
~ewa

Warto się zastanowić, bo to nie jest tak, jak to wygląda. Też nie potrafiłam schudnąć skutecznie. Koszmar jakiś... Jednak wpisałam w google: "atypowo zgub kilogramy - nowatorsko" i w końcu jestem szczęśliwa.

2011-06-25 10:55:18
~jola

Warto się zastanowić, bo to nie jest tak, jak to wygląda. Też nie potrafiłam schudnąć skutecznie.Koszmar jakiś... Jednak wpisałam w google: "nowatorstwo atypowej" i w końcu jestem szczęśliwa.

2011-06-25 10:05:46
~ami

Największy polski penis http://seksbaza.com/forum-czlonek-m eski/index.php

2011-06-24 14:54:56
~a-a

Przeczytałam wszystkie komentarze i tylko 4 z nich były sensowne i na temat reszta to sam jad skierowany albo w strone polityków osób które trzymają zwierzęta w domu bądź nudne pseudo reklamy

2011-06-24 13:43:15
~weteryniarz dypl.

Po wściekliźnie od kota, zarażony bredzi o "anihilacji", "kondominium", itp. brednie !!!

2011-06-24 12:04:16
~juka

niestety coraz wiecej wieśniaków przyjezdza do warszawy, ludzi ze wsi co po miesiacu mieszkania tu sa juz "warszawką"i oni nie tolerują psów bo tak byli uczeni z dziada pradziada wiec wszyscy co tu pisza z nienawiscia do psów i kotów przykro mi ale powinno sie was kastrowac zeby jak najmniej tej chołoty tępej było!!!!

2011-06-24 11:50:42
~weteryniarz

Należ uśpić Niesiółofskiego i reeszttę ferajny.

2011-06-21 19:14:59
~Enmerkar

Wszystko dzięki "miłośnikom zwierząt", broniącym stada zdziczałych psów przed złymi ludźmi, chcącymi je wyłapać lub wystrzelać.

2011-06-21 18:38:44
~dyzior

do @wojciaszka: Tężec nie jest chorobą o 100% śmiertlności - istnieją terapie pozwalajace choremu wyjśc z tego. a od tej choroby są tylko pojedyncze przypadki wyzdrowienia (jeden znany i potwierdzony w USA - wymagał bardzo intensywnej reanimacji)

2011-06-21 18:31:50
~polo

wsciekli to sa nasi politykierzy a jestem b ciekaw czy w czerwcu bedzie ogloszony raport komisji milera czy tusk znowu oszuka ludzi

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.