wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

O czym świadczy ból nerek?

fot. Thinkstock
27.06.2011

Boimy się nowotworów czy zawału serca, ale rzadko troszczymy się o nerki. A przecież uszkodzenie nerek powoduje w organizmie nieodwracalne zmiany, niekiedy groźne dla życia.

Nerki to prawdziwa fabryka w naszym organizmie - działają jak sita, które, produkując mocz, filtrują i oczyszczają krew z produktów ubocznych trawienia i dodatkowych płynów. Regulują ilość płynu i różnych soli w organizmie, sprzyjając kontroli ciśnienia krwi. Uwalniają również wiele hormonów i witaminę D, która kontroluje wchłanianie wapnia do kości.

Są naprawdę ważne, o czym często zapominamy. Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ok. 500 mln ludzi na świecie, ale większość z nich o tym nie wie. Dzieje się tak, ponieważ nerki w większości chorób nie bolą i nie dają żadnych objawów lub jeśli dają objawy, to bardzo późno. Wszystko dlatego, że uszkodzenie jednej z nich może pozostać niezauważalne, dopiero uszkodzenie 70 procent obu nerek powoduje wystąpienie objawów choroby.Gdy nerki bolą
Bywa, że czasami nerki bolą. Jeśli tak się dzieje, oznacza to najczęściej, że mamy zablokowany odpływ moczu z nerki - może to być np. kamień nerkowy. Częstym objawem choroby nerek może też być nadciśnienie tętnicze lub źle leczona cukrzyca.
Sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ kilkakrotnie zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i zgonów z ich powodu. Stopniowo prowadzi też do skrajnej niewydolności nerek.

Rób badania
Wczesne wykrycie i leczenie przewlekłej choroby nerek pozwala spowolnić rozwój choroby oraz znaczne wydłużyć życie pacjenta. Pomocne w tym są proste testy - ogólne badanie moczu i mierzenie poziomu kreatyniny we krwi. Każdy dorosły, niezależnie od stanu zdrowia, powinien wykonywać je raz do roku. By sprawdzić jak wygląda nerka, czy nie ma w niej jakiś zmian, lekarz może zalecić badanie USG. Gdy coś się dzieje, do potwierdzenia ostatecznej przyczyny choroby nerek wykorzystuje się specjalistyczne badania krwi, różne badania obrazowe lub biopsję nerki.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2014-08-11 16:52:09
~minimanimo

Ból w okolicy nerek może świadczyć o wielu więcej dolegliwościach. Tu wypunktowane są chyba wszystkie: <a href="http://bol-nerek.blogspo t.com/2014/08/co-moze-oznaczac-bol- nerek-wyjasnienie.html">li< x>nk</a>

2014-08-11 16:49:56
~minimanimo

Ból w okolicy nerek może świadczyć o wielu więcej dolegliwościach. Tu wypunktowane są chyba wszystkie: http://bol-nerek.blogspot.com/2014/ 08/co-moze-oznaczac-bol-nerek-wyjas nienie.html

2014-01-09 19:36:13
~Krystyna

Na chroniczne zaparcia polecam, codziennie nadczo spozyc owoc KIWI. Efekty są dopiero po ok. tygodniu! Wszystkiego probowalam - to tylko pomogło!

2013-01-19 15:01:08
~leslie nielsen

polecam ożywczą lewatywę trzy razy dziennie

2011-06-28 13:07:28
~gabi

to kreatynina to też nie zawsze prawda ja miałam podwyższona a w następnych badaniach w normie i tylko najadłam sie niepotrzebnie strachu

2011-06-28 12:39:04
~keski

Tak?Cudowna ZMIANA jAK to zrobiłem ? Proste jak drut..wystarczy piernąć jeść jak człowiek nie żreć jak wieprz i pół kg dziennie schodzi z brzucha..

2011-06-28 11:04:48
~anna

Polecam NAPOJE LIKOPENOWE. Są źródłem wielu ważnych dla zdrowia składników. Przede wszystkim w 100% przyswajalnego aktywnego likopenu, który przez naukowców i lekarzy uznawany jest za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (średnio trzy razy więcej niż w ketchupie, kilka razy więcej niż w soku pomidorowym, pomidorze, czy grejpfrucie). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc, wątroby, żołądka, pr

2011-06-27 13:56:30
~Cierń

Przez to cholerstwo, nie mogę normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Z młodzieńca wybitnie uzdolnionego fizycznie, stałem się mężczyzną niepełnosprawnym. Ot ironia losu ;-) Ciekawe jest też - diametralna zmiana w rozumowaniu ,o 180 stopni. Zatem szanujcie dany narząd ! :)

2011-06-27 13:20:16
~ewa

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje .Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.