wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Rekonstrukcja piersi. Czy należy się obawiać?

Jupiterimages
07.07.2011

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Ryzyko zachorowania na ten typ raka z roku na rok jest coraz większe. Niestety, podstawową metodą leczenia choroby pozostaje amputacja piersi. Ten zabieg, choć ratuje życie, jest bardzo okaleczający - zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kobiety po zabiegu mastektomii (amputacji) piersi często rezygnują z uprawiania sportów, wycofują się z życia towarzyskiego, czują się gorsze i popadają w depresję. Zdarza się, że są opuszczane przez swoich partnerów. Stres wywołany utratą symbolu kobiecości i atrakcyjności rodzi wśród pań obawy dotyczące braku akceptacji partnera, poczucie niepełnej wartości. Jest to tzw. „syndrom niepełnej wartości”, zwany również kompleksem połowy kobiety. Dlatego lekarze namawiają na rekonstrukcję piersi. Zabieg ten umożliwia odbudowanie usuniętej piersi. Odtwarzany gruczoł wygląda naturalnie, jest symetryczny i jak najbardziej podobny do drugiej, zdrowej piersi. W biustonoszu obie  wyglądają identycznie. Oczywiście piersi nigdy nie będą takie same, niezależnie od rodzaju przeprowadzonej operacji rekonstrukcyjnej.

- Zabiegu można dokonać bezpośrednio po amputacji, ale też i później - mówi dr Janusz Kołodziejski, chirurg plastyczny. - Operacja powinna zapewnić jak najlepszy wynik funkcjonalny i estetyczny. Istnieją dwie metody rekonstrukcji tej części ciała. Tkanka potrzebna do odbudowania narządu może być pobierana z innych części ciała pacjentki, stosuje się także syntetyczne implanty. 

Rekonstrukcja składa się z dwóch etapów. W pierwszym odtwarzany jest kształt i wielkość piersi, w drugim otoczka - brodawka piersiowa. Najprostszym sposobem odtworzenia objętości jest użycie protezy uzupełniającej amputowaną pierś. W ten sposób jednak można zrekonstruować tylko niewielką pierś i jest to zabieg rzadko stosowany. Przy biuście średniej wielkości bardzo dobre efekty daje wszczepienie rozciągacza tkankowego, nazywanego inaczej ekspanderem. Stopniowo się powiększając, ekspander sprawia, że skóra się poszerza. Umożliwia to zmniejszenie napięcia tkanek, które pokrywają implant piersi. Tkanki mogą powoli zaadaptować się do zwiększonej objętości piersi, dzięki czemu wszczepiany później implant wygląda bardziej naturalnie.

1 2
REKOMENDACJA
2012-03-19 23:52:19
~Mysza

Tylko nie róbcie rekonstrukcji u partacza w G

2012-01-20 22:07:29
~Zofia

Czytałam, że w Warszawie jest możliwa rekonstrukcji piersi metodą przeszczepu własnego tłuszczu. Pierś po tym zabiegu jest podobno jak naturalna. Podam link http://www.rekonstrukcjapiersi.com. pl/ Czy ktoś miał do czynienia z ta metodą BRAVA i tą metoda rekonstrukcji ?

2011-08-01 23:27:58
~renata

jeżeli masz problem z biustem jest wiele nowych metod wykrywania raka http://tojefura.com

2011-07-30 20:54:52
~ann

wszystko co chcesz wiedzieć na temat raka- dodatkowo możesz zrobić test - polecam http://tojefura.com

2011-07-17 11:25:08
~lk

Chcesz poznać datę swojej śmierci? Nic prostszego! Wejdź na http://poznajdate.com , a my ci to powiemy!

2011-07-09 09:58:05
~marta

Idealne rozwiązanie dla Ciebie!!! Ty też szybko i skutecznie schudniesz ! Wpisz w google: (atypowa dieta dedykowana jest) a przekonasz się jak to zrobić i nie namęczyć się przy tym.

2011-07-09 09:41:03
~bella

Jesli facet odchodzi od kobiety po mastektomi to i dobrze .Lepiej bedzie bez niego. JUz sie nie sprawdzil.A tak naprawde to nie znam takiego przypadku .Jestem 10 lat po mast i porekonstrukcji .Mam sie dobrze .NIgdy nie straciłam na kobiecości.Pozdrawiam.

2011-07-09 09:35:59
~ewa

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje .Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

2011-07-09 09:08:23
~janek

nie wyobrazam sobie mojej starej bez piersi gdyz uwielbiam je ssac

2011-07-09 09:05:01
~manta

No co sie ma dziac? oszczedza na stanikach i na facetach, ktorzy uwazaja, ze tylko biust zdobi kobiete!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.