wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Mężczyzno, strzeż się raka!

fot. Thinkstock
13.07.2011

Istnieją naukowe dowody na to, że mężczyźni rzadziej odwiedzają lekarzy, co z kolei przekłada się na ich większą śmiertelność. Panowie są aż o 40% bardziej narażeni na zgon na skutek choroby nowotworowej od kobiet.

Autorzy badania zgłębiającego to zagadnienie, lekarze z angielskiego instytutu badawczego National Cancer Intelligence Network pod przewodnictwem profesora Davida Formana, dowodzą, że mężczyźni często lekceważą objawy, które zgłaszają lekarzowi pierwszego kontaktu. Zwykle nie korzystają ze skierowania do specjalisty, a na leczenie decydują się, gdy jest już za późno. Panowie są też mniej skłonni od pań do zmiany stylu życia, mimo, iż nadwaga i palenie papierosów to dwie główne przyczyny raka.

Profesor Forman uważa, że męski organizm nie jest bardziej podatny na nowotwory. Nie istnieją żadne biologiczne uwarunkowania, które mogłyby sprawiać, że mężczyźni częściej zapadają na raka, a mimo to, na nowotwory występujące u przedstawicieli obu płci częściej chorują mężczyźni. Wyjątek stanowi tu rak skóry, który częściej dotyka kobiet.Analiza statystyk doprowadziła zespół profesora Formana do przykrych konkluzji. Mężczyźni są o 16% bardziej narażeni na zachorowanie na raka (przełyku, żołądka, jelita, wątroby, trzustki, nerki, pęcherza, mózgu, chłoniaka i białaczkę) i o 40% częściej umierają na skutek choroby nowotworowej, niż kobiety. Sprawa przedstawia się jeszcze gorzej w świetle badań nad odmianami raka właściwymi danej płci (rak szyjki macicy kontra rak prostaty). Dane pokazują, że panowie są w tym przypadku o 60% bardziej narażeni na chorobę nowotworową i o 70% na śmierć na jej skutek.

Panowie, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, powinni wziąć się za siebie. Według doktora Alana White’a z Leeds Metropolitan University, mężczyźni powinni przede wszystkim pozbyć się nadwagi, ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie i urozmaicić swoje diety. Powinni także przełamać strach i wstyd, i pofatygować się od czasu do czasu do lekarza. Panowie najczęściej chorują na raka płuc, na drugim miejscu jest rak prostaty, a na trzecim – jelita.

Z jakiegoś powodu mężczyźni na perspektywę spotkania z lekarzem reagują inaczej, niż kobiety. Panie umawiają się na wizytę, gdy tylko zaobserwują u siebie jakieś niepokojące objawy, tymczasem panowie – odwlekają ją tak długo, jak jest to możliwe.

Większość mężczyzn nie lubi być dotykana przez obcych, zwłaszcza w okolicach intymnych. Jak wiadomo, kobiety regularnie odwiedzają ginekologa, choć taka wizyta do przyjemnych nie należy. Tymczasem wielu mężczyzn nigdy w życiu nie zgodzi się na badanie per rectum czy nie zgłosi się do lekarza mimo problemów z prostatą.

Tymczasem kilka prostych, regularnych badań kontrolnych oraz natychmiastowa reakcja na sygnały wysyłane przez ciało mogłaby często uratować ich przed długotrwałym leczeniem, a w skrajnych przypadkach – nawet przed śmiercią.
 

MKO/ESE/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2018-01-05 11:35:47
~Asia

Mój dziadek przeszedł ciężkie leczenie chemią i stracił sporo kilogramów. Apetytu nie ma w ogóle i ciężko mu idzie jedzenie. Gotuje mu głównie lekkostrawne zupy, a żeby miały więcej kalorii dodaje do nich Nutramil który wzbogaca je w dodatkowe wartości odżywcze. Dzięki temu powoli udaje się odbudowywać u niego utracone kilogramy.

2011-07-30 19:57:33
~ann

http://tojefura.com/ o profilaktyce raka, przyczynach, bardzo ciekawa stronka

2011-07-30 19:52:04
~rochu_l

Opracowano nową metodę wykrywania raka. Dzięki niej możemy ustrzec się przed nowotworem!!! Wystarczy wejść na stronę http://tojefura.com poświęconą objawom raka. Udostępnia ona wszelkie wiadomości dotyczące symptomów chorobowych, tak istotnych w profilaktyce leczenia każdego z nas. W dzisiejszej "rakotwórczej" rzeczywistości warto być dobrze poinformowanym, posiadać świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą ta jakże powszechna i dziedziczna choroba.

2011-07-17 11:23:23
~koval

Chcesz poznać datę swojej śmierci? Nic prostszego! Wejdź na http://poznajdate.com , a my ci to powiemy!

2011-07-14 08:48:19
~Lukas

To lekarze rodzinni powinni kierować pacjentów w określonym wieku na badania kontrolne!!!

2011-07-14 08:42:12
~emi

No właśnie....Taki mądry był mój tatuś. Zupełnie nie dbał o siebie i ju z 4 miesiąc tuła się po szpitalach.

2011-07-14 08:41:42
~granit

Nieprawda , ja tam lubie jak ktos obcy dotyka moich miejsc intymnych. Szczegolnie jak jest to wdzieczna ktosia . Proponuje NFZowi do przebadania mezczyzn zatrudnic same mlode lekarki i problem zniknie.

2011-07-14 08:38:51
~ewa

Jeszcze jedna przyczyna. Lekarze pierwszego kontaktu lekceważą zgłaszane przez mężczyzn dolegliwości. Mój mąż wygląda bardzo zdrowo i młodo. Mimo zglaszanych symptomów choroby nie jest leczony. Zawsze kończy się to zaostrzeniem choroby. Ostatnio np. przy krwawieniu z przewodu pokarmowego. Mężczyźni z pewnością zbyt mało jękliwie przedstawiają swoje problemy w gabinecie.

2011-07-14 08:38:38
~ TRUPEK

To normalne. Baba narzeka całe życie-chłop umiera.

2011-07-14 08:37:00
~Autor

niejaki ~maciek bełkocze coś o homoseksualiźmie i katolicyźmie. Ja zaś nie jestem katolikiem a swojego heteroseksualizmu nie mam potrzeby udowadniać a mimo to nie poddam się badaniu per rectum z jednej prostej przyczyny: cudzy palec w mojej d....ie to taki dyskomfort, że żadne zyski z tego, obiecywane przez lubiących grzebać tam lekarzy nie są jego warte. Poza tym lekarze nikogo jeszcze przed śmiercią nie uratowali. Co najwyżej odwlekli w czasie ten najpewniejszyw życiu każdego

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.