wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Fibromialgia - bolesna choroba mięśni

fot. Thinkstock
15.07.2011

Fibromialgia to choroba o nieznanego pochodzenia, która objawia się przewlekle występującym zespołem bólowym, dotyczącym głównie mięśni i stawów. Rozpoznanie ustala się na podstawie bolesności uciskowej w charakterystycznych punktach na ciele.

Choroba ta dotyczy głównie rasy białej, osiem razy częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Pojawia się zwykle u osób między 35. a 55. rokiem życia. Wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość zachorowań wśród mężczyzn. Olga Olszewska, w „Psychiatrii w praktyce ogólnolekarskiej” pisze, że „Częstość tego zaburzenia szacuje się na 2–4% populacji ogólnej”. Dane z innych krajów (USA, Niemcy, Wielka Brytania) wskazują, że na fibromigalię choruje od 3 do 6 proc. społeczeństwa.  Oznacza to, że w Polsce na fibromialgię może chorować nawet do 2 milionów osób. 

Pierwszy przypadek fibromialgii zanotowano w 1904r., prawie dziewięćdziesiąt lat później, bo w 1990r. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne opracowało kryteria rozpoznania fibromialgii. Od tego czasu zaczęto inaczej postrzegać tę chorobę. Wcześniej wiązano ją z zaburzeniami psychicznymi, depresją i histerią, obecnie jest zaliczana do chorób reumatologicznych.                            

Bolesne punkty                                       
Według kryteriów do rozpoznania choroby potrzebna jest bolesność dotykowa w 11 spośród 18 ustalonych przez Amerykanów punktów. Punkty te są symetrycznie rozłożone po obu stronach ciała w postaci 9 par. Zlokalizowane są praktycznie na całym ciele sześć par zlokalizowanych jest po stronie grzbietowej w okolicy kręgosłupa szyjnego, łopatek i pośladków. Trzy pozostałe pary leżą po stronie brzusznej na klatce piersiowej, w okolicy łokci i kolan.

W celu umiejętnego zbadania punktów potrzebna jest dobra znajomość anatomii człowieka. Do rozpoznania konieczne jest występowanie bólu nieprzerywanie od co najmniej 3 miesięcy i bolesność w co najmniej 11 z 18 punktów, nie jest natomiast konieczna symetryczna bolesność uciskowa danych punktów.

Lekarz przy podejrzeniu choroby zawsze powinien zbadać wszystkie punkty za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie dolorymetru.                               
Histeria czy fibromialgia?                               
Mimo jasno sprecyzowanych kryteriów, chorobę trudno rozpoznać. U chorych często współistnieją inne objawy, które mogą świadczyć o innej chorobie - obniżenie nastroju aż do depresji, zaburzenia snu, zmęczenie, sztywność całego ciała, zaburzenia lękowe, częste napady migrenowe i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, najczęściej w postaci naprzemiennie występujących biegunek i zaparć.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2015-08-31 15:05:21
~lilinek

ChoOdbijałam sie od neurologów,reumatologów i ortopedów oraz w końcu psychiatry. Reumatolog wprost mi powiedział jak spytałam po, któreś wizycie czy to nie fibromialgia że TA choroba to psychiczna i powinnam iść do innego specjalisty...po nowotworze na którego zachorowałam objawy sie nasiliły. Dobry neurolog do którego trafiłam stwierdził że na określenie choroby jest już za późno bo mam uszkodzony system immunologiczny - ale jest to jakąś choroba tkanki łącznej. Zalec

2013-04-17 20:22:27
~joanna

witam wszystkich chorych na fibromialgię! jestem magistrantka i prowadze badania i poszukuje osób, ktore zmagają sie z ta straszną chorobą bardzo prosze wszystkich którzy chceliby aby wyniki ich kwestionariuszy przyczyniły sie do leszego poznania choroby i możliwie w przyszłości zbliżenia sie do odkrycia leku na nia o kontakt na adres: badaniamagisterskie308@gmail .com pozdrawiam!

2011-07-17 01:44:55
~toxy

Trzeba przeprowadzić tak zwany MELISA test http://melisa.org i prowadzić leczenie detoxyfikujące ciężkie metale (rtęć) zwane chelacją. Podczas chelacji osoba leczona NIE może mieć żadnych plomb z amalgamatu rteci! Rtęć jest powodem wszystkich urazów i zatruc. Poprawna diagnoza to Acrodynia. Inne diagnozy to Parkinson's, Gulf War illness, dystonia, multiple chemical sensitivity, Krone disease, optical neuritis, hemoroidy, irritable bowel disease, carpal tunnel, erectile di

2011-07-17 01:34:04
~toxy

Znów kolejna idiotka dewotka pisze bzdury medycyny ! "Fibromialgia to choroba o nieznanego pochodzenia, która objawia się przewlekle występującym zespołem bólowym, dotyczącym głównie mięśni i stawów. Rozpoznanie ustala się na podstawie bolesności uciskowej w charakterystycznych punktach na ciele." Przyczyny Fibromialgii są doskonale znane jest to uszkodzenie systemu nerwowego na skutek zatrucia rtęcią odczuwanego głównie w mięśniach i stawawch. Trzeba przeprow

2011-07-16 18:40:30
~masseur

Do Steve 13.poczytaj o terapi Bowena, lub skontaktuj sie z terapeuta.pzdr

2011-07-16 16:51:52
~aleleble

http://www.zdradzila.pl?id=8f6l89

2011-07-16 16:43:42
~kristis!

Na fibrioialgię choruję od 6 lat , wczesniej miałam wiele badan wykonanych i kilku specjalistów zaliczyłam i kazdy mówił swoje.Jednak Pani reumatolog stwierdziła u mnie tę chorobę.Ja czuję się okropnie brak mi siły by cokolwiek zrobic tak jestem obolała i wyczerpana,ze nawet nie mam siły by się ubrac i na 5 minut wyjsc z domu,więc nie wychodzę.Najbardziej jednak jest mi przykro,ze siostry mnie nie rozumieją i zerwały kontakt uwazając za wariatkę,nawet usłyszałam,ze zyję

2011-07-16 16:36:57
~Agulinka

zapraszam serdecznie do oceny mojej sesji zdjęciowej http://wp3.pl/sesja_agulinka/ - POLECAM GORĄCO

2011-07-16 16:20:44
~dobre

fajna zdjecia, zobacz www.joannaphotoroom.com

2011-07-16 16:18:23
~Internautka

Brawo znów się udaje straszyć ludzi !!!!!! Nie dziwi fakt ,że Polacy są hipochondrykami zasługują właśnie tego typu artykuły. Znów dziennikarze z przykrością trzeba stwierdzić nie mają tematów. Żałosne. Wszystkim zdrowym na ciele i nie tylko życzę "końskiego zdrowia" przy takich artykułach ;)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.