wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Nie ignoruj torbieli na jajnikach
Zdrowie & Fitness
Torbiele bywają groźne
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Nie ignoruj torbieli na jajnikach

Thinkstock
20.07.2011

Specjaliści kwalifikują torbiele na jajnikach jako łagodne zmiany. Bywa jednak, że zazwyczaj niegroźne torbiele, rozpoznawane są jako nowotwory.

Torbiele na jajnikach porównać do baloników wypełnionych płynem lub zgrubiałą tkanką. Powstają w jednym jajniku albo w obu naraz. Zwykle są wielkości orzecha, ale czasem bywają nawet większe od pomarańczy.

- Torbiele na jajnikach mają postać zmian o okrągłym lub nieregularnym kształcie, wielkości od kilku do kilkunastu centymetrów. Występują pojedynczo lub w kilku miejscach naraz, na jednym lub obu jajnikach. Zmiany mogą pojawić się w każdym wieku i mają – w zależności od podłoża – różnorodną formę - tłumaczy Marek Dawicki, lekarz ginekolog z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.Skąd się biorą torbiele?

Najczęstszą przyczyną tworzenia się torbieli są zaburzenia hormonalne. Podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego w jajniku dojrzewa pęcherzyk jajnikowy (Graffa), który w okresie okołoowulacyjnym pęka i wydobywa się z niego komórka jajowa. Bywa, że proces ten zostaje zaburzony. Wtedy, w następstwie zahamowania pęknięcia dojrzałego pęcherzyka, powstają torbiele. Taka sytuacja może wystąpić, gdy pęcherzyk nie zawiera żadnej komórki jajowej lub gdy istniejąca komórka jajowa obumarła.

Groźne czy nie?

Torbiele pojawiające się czy to w jajnikach, czy to w innym miejscu mają postać łagodnych zmian. Bywa jednak, że wymagają leczenia farmakologicznego antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi.

- Najczęściej ich źródłem są zaburzenia hormonalne, przede wszystkim w pierwszej połowie cyklu – mówimy wtedy o torbielach czynnościowych. Większość takich zmian ma łagodny charakter i wchłaniana jest samoistnie podczas kolejnych cykli miesiączkowych. Niektóre jednak świadczyć mogą o poważniejszych zaburzeniach jak endometrioza  lub choroba nowotworowa- mówi Marek Dawicki.

1 2
REKOMENDACJA
2013-09-03 23:32:47
~nnn

cd... Biorę teraz piguły, chociaż zdecydowaliśmy, że chcemy dziecko. W grudniu niestety poroniłam. Histopatologia nie wykazała przyczyny. Teraz biorę piguły i jakiś czas jeszcze będę je brać. Psychicznie bardzo to przeżyłam. Na pigułki reaguję bardzo dobrze. Biorę Jasminelle, podobno bardzo mała dawka hormonów.

2013-09-03 23:28:10
~nnn

Mnie też trafiła się torbiel i to nawet kilka razy. Mam cechy policystycznych jajników i torbiele będą mi się zdarzać. Bolało mnie w boku przez jakiś czas, potem ustąpiło i po kilku miesiącach znowu. U Lekarza okazało się, że mam torbiel 4cm, ale wraz z miesiączką ona zniknęła... USG robione było co 2 tygodnie. Przy cechach PCO takie rzeczy się zdarzają ( miałam też nieregularne miesiączki) i zaproponował wyciszenie jajników na jakiś czas antykoncepcją. Biorę teraz

2013-06-25 21:34:41
~mania2000

dwa miesiace temu milam robione usg przed usunieciem polipa na szyjce macicy i wlasnie dzis dowiedzialam sie ze mam torbiela wielkosci ping-ponga w ciagu 2mies. wyroslo mi to cholerstwo i to jakie duze dostalam lekarstwo i zobacze co dalej ale pietra narazie i tak mam mimo ze pani doktor powiedziala ze narazie niema co sie martwic(wciagu chwili wyryczalam jej szklanke lez)sie okaze co z tym bedzie wiec glowa do gory sama sie poieszam-:)

2013-05-13 13:30:48
~halina

Odnośnie torbieli. to miałam je i na piersiach i na jajnikach . Byłam pod stałą opieką onkologa i miałam po kilka biopsji na raz, bolało jak nie wiem co. No i udało mi się uregulować gospodarkę hormonalną BIOLOGICZNIE AKTYWNYMI DODATKAMI DO żywności i już 8 lat mam spokój przy okazji naprawił się układ trawienny i jelita. A już chcieli mnie ciąć.

2013-01-12 19:38:56
~zniechęcona

cd co cóż prawy jajnik pozwoliłam wyciąć ale ta wizyta na koniec stycz to będzie tylko potwierdzenie moich przypuszczeń co do lewej str i koniec ze służbą zdrowia,jak nie masz kasy to nie dopuszczaj do choroby a jak cię nie stać naprywatne gabinety i leczenie to umieraj

2013-01-12 19:34:51
~zniechęcona

cd aż "sponsor"sfinansował wizytę- i wyszło pozbycie się praw jajnika, dziś już jest prawie rok od , ale w pażdzierniku zgłosiłam się znów do gin gdyż są takie sameprzyspieszone objawy jak torbiel był w prawym i mam wizytę umówioną ale ..na koniec stycznia /nie pomogły błagania aby przyjął mnie na już/ teraz jestem zdeterminowana szukałam w różnych przychod o wcześniejszą wizytę ale nici

2013-01-12 19:26:00
~zniechęcona

nie wiem jak można dopuścić aby torbie zaistniał ja doprowadziłam się do tego stanu przez stres ,złe odżywianie/wszystko smażone na szybko/ i dużą ilość papierosów a wiedząc ponad rok wcześniej że z jajnikami coś nie tak nie skorzystałam z wizyty u ginekologa gdyż chciałam aby życie się skończyło, w końcu jak zdecydowałam się odwiedzić gabinet gdyż nawet ciężko było siedzieć to gin zaproponował mi wizytę prywatną u siebie no cóż nie stać mnie było i prz

2013-01-01 15:45:23
~Gosia

Hej, też miałam torbiel - z elementami litymi. Miałam wyznaczony termin operacji, ale udało mi się ją pokonać metodami naturalnymi. Spisałam wszystko tutaj w nadziei, że innym dziewczynom może to pomóc: http://www.wyzdrowielismy.pl/torbie l_jajnika/ Mam nadzieje, że moderator nie skasuje linka, nie chodzi mi o reklamowanie czegokolwiek, ale pomoc innym.

2012-11-05 21:52:48
~Aramis

Po ostatniej wizycie u ginekologa okazało się że mam torbiel na lewym jajniku wielkości 3 cm, boję się że z tego może wyniknąć coś poważnego, jednak mój lekarz twierdzi ze to nic takiego i że torbiel powinna zniknąć sama i ze mam sie nie martwic, kazał mi przyjśc na kolejną wizytę w następnym miesiącu

2012-06-26 14:00:31
~Czyścioszka

mam 19 lat i badam sie ( nie tylko ginekologicznie ) co poł roku. Okres mi sie spóźnił ok. 12 dni, byłam wystraszona jak kazda młoda kobieta. Dodatkowo miałam lekkie bole po lewej stronie. Poszłam z tym do lekarza i jak sie okazało mam małego torbiela na lewym jajniku. Lekarz powiedział, ze zrobi jeszcze usg wewnatrz pochwy i cytologie. Zobaczymy co z tego wyniknie. I niech tutaj nikt nie pisze, ze kobiety o siebie nie dbaja. Torbiele ( nie zawsze ) wystepuja samoistnie jak w moim prz

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.