wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Nowoczesne metody leczenia niepłodności

fot. SPL/EastNews
28.07.2011

Prawie dwa i pół miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Obniżenie przyrostu naturalnego – także z powodu chorób cywilizacyjnych, do jakich zaliczana jest niepłodność - to jeden z poważniejszych problemów rozwijających się krajów. Jednak zjawisko dotyczy również krajów rozwiniętych, gdzie kobiety coraz później decydują się na posiadanie dzieci.

O niepłodności mówimy, gdy ciąża nie pojawia się okresie roku – mimo regularnego współżycia (2-3 razy w tygodniu) bez wykorzystania metod antykoncepcyjnych.  Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny z problemem można sobie jednak poradzić. Warto dowiedzieć się więcej na temat najnowszych metod diagnozowania i leczenia niepłodności.

Krok pierwszy – badania i wizyta u specjalisty
Jeśli przez dłuższy czas para bezskutecznie stara się o potomstwo, powinna skonsultować się ze specjalistą w zakresie leczenia niepłodności. Przed spotkaniem zazwyczaj należy wykonać pakiet badań, umożliwiających odpowiednią diagnostykę. Dotyczy to obojga partnerów, przyczyny problemów z płodnością leżą bowiem równie często po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Panie powinny zbadać przede wszystkim poziom hormonu AMH. Zwykle badane są równocześnie FSH, OH i estradiol oraz PRL, antyTPO i testosteron. Panowie powinni przeprowadzić podstawowe badanie nasienia metodą komputerową (nie manualną).

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeanalizuje otrzymane wyniki i zbierze dane z wywiadu medycznego (m.in. pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, chorób w rodzinie, poronień, cyklu menstruacyjnego). Przeprowadzi również standardowe badanie ginekologiczne i USG dopochwowe. Na tej podstawie lekarz leczący niepłodność będzie w stanie zalecić ewentualne dodatkowe badania (takie jak badania hormonów tarczycy, różne badania hormonów steroidowych, ultrasonograficzna histerosalpingografia (HSG), laparoskopia czy histeroskopia) i zaplanować najodpowiedniejsze postępowanie medyczne.

Najczęstsze problemy
Najpowszechniejszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę są różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, u kobiet skutkujące zburzeniami jajeczkowania, zaś u mężczyzn - nieprawidłowymi parametrami nasienia. Podobnie często powód niepłodności związany jest z konsekwencjami przebytych lub nieleczonych infekcji narządów płciowych.

Wskutek długotrwałej aktywności drobnoustrojów (a czasem przebytych w związku z infekcją zbiegów np. na szyjce macicy), w drogach rodnych pojawiają się zmiany uniemożliwiające zapłodnienie. Wpływ na płodność mogą mieć też choroby takie jak zespół policystycznych jajników czy endometrioza. Znaczenie mają też nieprawidłowości w budowie narządów rodnych i problemy z układem odpornościowym. W niektórych przypadkach nie zachodzenie w ciążę ma podłoże psychiczne – wówczas pomóc może porada psychologa lub psychoterapeuty.

Leczenie przyczyn

Terapia hormonalna
Pierwszym objawem problemów endokrynologicznych mogą być nieregularne miesiączki, wydłużenie lub skrócenie cyklu czy silne dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli lekarz zdiagnozuje zaburzenia hormonalne, konieczne jest ich uregulowanie poprzez zastosowanie leków hormonalnych. Będą one stymulowały owulację lub wspomagały wzrost pęcherzyka jajnikowego, a późniejsza systematyczna obserwacja cyklu może pozwolić na określenie optymalnego czasu na zapłodnienie.

Zabiegi operacyjne
Zabiegi operacyjne mają dość ograniczone zastosowanie w leczeniu niepłodności. Podstawowym zabiegiem diagnostyczno-leczniczym jest wykonywanie histeroskopii w przypadku podejrzenia zaburzeń w budowie lub funkcji śluzówki macicy oraz podejrzeniu obecności polipów lub zrostów w macicy.

Laparoskopia praktycznie nie ma zastosowania w diagnostyce niepłodności. Żadna dodatkowa informacja uzyskana podczas operacji nie przewyższa ryzyka związanego z zabiegiem operacyjnym. Operowanie torbieli jajników jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet. Podczas zbędnych zabiegów usuwa się znaczną ilość tkanki jajnikowej lub usuwa się jajniki w całości, powodując znaczne obniżenie kobiecych zasobów komórek jajowych lub wręcz ubezpłodnienie kobiet. Szczególnie często następuje to podczas operacji pacjentek z endometriozą, które – do kiedy chcą uzyskać ciążę – takim operacjom nie powinny być poddawane.
 

1 2
REKOMENDACJA
2011-08-17 08:26:20
~zainteresowana

tekst dr jak wiele innych w sieci, nie wnosi nic nowego, zresztą po wizycie u tego dr , zajmującego się niepłodnością człowiek tylko z opustoszałym portfelem wyjdzie, bo zainteresowanie pacjentem jest znikome...

2011-08-10 22:42:47
~987

Oczywiście znowu nie ma ani słowa o naprotechnologii. Chociaż najskuteczniejsza, to nie przynosi takich pieniędzy jak in vitro.

2011-08-01 11:01:08
~ewa

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje .Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

2011-07-30 18:24:11
~b.ogrodnik89

Asiu, gratuluję. Właśnie bardzo ważną rzeczą jest aby nie współżyć by począć dziecko i nie myśleć tylko o tym. Często takie podejście też nie pozwala na zajście w ciążę. Współżyjąc trzeba się odprężyć, okazać sobie wzajemnie miłość i czerpać z tego przyjemność, a nie skupiać się na poczęciu lub jego braku.

2011-07-30 18:21:10
~b.ogrodnik89

Nigdy nie pozwolę swojej żonie na żadne tego typu działania. Najgorsze jest to "in vitro". Eliminuje trzy etapy selekcji naturalnej: - droga plemników przez śluz - wybór jajeczka - przebijanie ściany jajeczka. Nie wiem czy wiecie, ale w trakcie cyklu kobiecego pobudzane są wszystkie komórki jajowe, ale tylko jedna - najlepsza - rozwija się dalej w pęcherzyk Graffa, a reszta jest usypiana. Ciało człowieka już tutaj dokonuje wspaniałej selekcji. Plemniki też są wspanial

2011-07-30 15:13:05
~!

Więcej GMO to w ogóle nie będziemy zdolni do rozmnażania... Myszy karmione ziarnami zmodyfikowanymi już w trzecim pokoleniu były bezpłodne!!! Ludzie, co tam! Ostatnio Sejm zafundował nam dopuszczalność GMO. Wystarczy, że jeden wysieje zboże zmodyfikowane genetycznie to najbliższe pola (rośliny zbożowe wiatropylne) również będą takie mimo, że na tych polach wysiano normalne zboże a zbiór będzie już zmodyfikowany...

2011-07-30 12:59:28
~Radykał

Zrobiłem badanie nasienia. Miałem jeden plemnik i w dodatku martwy. To chyba przez ten Czarnobyl.

2011-07-30 12:41:27
~Lekarz

Artykuł sponsorowany! Gdyby każdy z 2.5 miliona zostawił 100zł za wizytę w gabinecie ginekologa, to mamy 250 milionów do podziału dla lekarzy zajmujących się problemem bezpłodności. Do tego dochodzi kasa za leki dla firm farmaceutycznych i produkujących sprzęt medyczny, ale powiedzmy, że za to zapłaci anonimowy polski podatnik w bezpłatnej służbie zdrowia. Ci ludzie zrobią wszystko aby podzielić się tą kasą nawet zmieniając normy moralne.

2011-07-30 12:40:04
~Liczący

Jest nas w Polsce 15 335 000 osób wieku mobilnym (18-44lat). Prawo wykonywania zawodu lekarza posiada 117 849ludzi. Wynika więc, że skoro 2,5 miliona z nas stara się o dziecko bezskutecznie to na jednego lekarza o dowolnej specjalizacji przypada 130 osób bezskutecznie starających się o dziecko. Ginekolodzy stanowią tylko część populacji lekarzy. Gdyby przyjąć że mają oni 2,5 miliona pacjentów z tym problemem to nie mieliby oni czasu na inne przypadki medyczne do leczenia. Dane po

2011-07-30 12:00:33
~hyperphoenix

Najlepszy sposób to dać sobie spokoj i przestać żyć po to aby się rozmnażać. U nas po 3 latach samo przyszło kiedy nadszedł czas: tzn kiedy poczułam sie w swoim życiu szczęśliwa i zaczęłam spełniać SWOJE małe pragnienia i cieszyć się sexem a nie modlic o kolejna owulację ;)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.