wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Przepuklina pachwinowa

fot. Thinkstock
02.08.2011

Pieczenie, dziwne uczucie ucisku lub napięcia i ból w pachwinie, pojawiający się zazwyczaj po wysiłku fizycznym, nawet tak zdawałoby się niewielkim, jak wydalenie stolca czy kichnięcie. Znasz te objawy? Być może masz przepuklinę pachwinową.  To najczęstsza ze wszystkich przepuklin brzusznych. Występująca cztery razy częściej u mężczyzn niż kobiet. 

Niedługo po pierwszych - opisanych wyżej - pojawiają się kolejne: przede wszystkim wystająca, miękka wypukłość który w początkowej fazie samoistnie lub po wpływem ucisku, łatwo się chowa. To worek przepuklinowy. Pojawia się w momencie, gdy w otrzewnej, czyli powłoce obejmującej wszystkie narządy wewnętrzne, znajdzie się uchyłek. Uwypukla się  on poza powłoki jamy brzusznej, co doskonale widać gołym okiem.

Obrazowo wygląda to tak - znajdujące się wewnątrz otrzewnej narządy, osazone w odpowiednich miejscach w ciele, delikatnie się przemieszczają w możliwym dla siebie zakresie. Niestety czasem trafią na słaby punkt - szczelinę na styku mięśni. Wówczas, napierając na powłoki, zaczynają  się tą szczeliną wydostawać na zewnątrz. I pojawia się charakterystyczne uwypuklenie.

W początkowej fazie - zazwyczaj okresowo. Po wzmożonym wysiłku, wspomnianym już kichnięciu, czy wypróżnieniu, guzek sam "wciąga się" na miejsce, albo możemy zmusić go do "schowania" uciskając ręką. Niestety - choć nieestetyczna wypukłość znika i zmniejsza się poczucie bólu, problemu w ten sposób nie rozwiążemy.  Czasami u małych dzieci i osób ciężko chorych, stosuje się  jako formę leczenia opatrunki uciskowe, jednak nawet u maluchów, samo stosowanie opatrunków uciskowych rzadko trwale rozwiązuje problem. Jedyną pewną i skuteczną metodą leczenia w przypadku przepukliny jest operacja. 

Dlaczego na stół?

Osoby, które dotyka ta przypadłość, na początku zazwyczaj deklarują, że nie przeszkadza im w życiu. - Mam ją od jakiegoś roku, faktycznie po meczu czuję w pachwinie takie jakby ciągnięcie i niewielki ból, ale gdy ją ucisnę i wszystko cofnie się do środka, a potem chwilę wypocznę - objawy ustępują. Nie są zresztą na tyle dotkliwe, by w czymkolwiek mi przeszkadzały - mówi 21-letni Marcin, student i entuzjasta piłki nożnej.

Przepuklina pojawia się tylko czasami i chyba nie jest zbyt duża, bo czytałem, że czasem "wystaje" bardzo mocno, a u mnie tylko trochę.  Mimo to pan Marcin, wyedukowany ostatnio  przez rodziców i lekarza, bierze pod uwagę, że prawdopodobnie niedługo będzie musiał poddać się zabiegowi. Dlaczego? W pierwszej fazie worek przepuklinowy jest pusty. Ma niewielkie rozmiary - często jest mniejszy niż włoski orzech. Uciśnięty - wraca na swoje miejsce. To przepuklina odprowadzalna.  Dolegliwości z nią związane często są mało dokuczliwe.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-01-31 15:09:04
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2011-08-02 22:37:32
~maniek

kichanie i wydzielanie stolca hahahaha!!!!też mi ciężka praca

2011-08-02 22:28:39
~Agusia

zapraszam serdecznie do oceny mojej sesji zdjęciowej http://wp3.pl/sesja_agusia/ - POLECAM GORĄCO

2011-08-02 22:24:58
~ppp

Jeśli kto ma wątpliwości na temat zidiocenia społeczeństwa, to proszę poczytać wpisy - ludzie nie mają pojęcia, czego dotyczy artykuł i wpisują komentarze na zupełnie inne tematy. 95% to idioci, i rad od idiotów radziłbym nie wykorzystywać.

2011-08-02 22:12:31
~abdul

Agusia , Kasia i Ada. Huj wam w dupsko to jeszcze schudniecie ze 20 kilo maciory

2011-08-02 22:05:30
~Polonistka

Niż kobiety, a nie "niż kobiet. Polszczyzna się kłania...

2011-08-02 21:41:16
~Agusia

zapraszam serdecznie do oceny mojej sesji zdjęciowej http://wp3.pl/sesja_agusia/ - POLECAM GORĄCO

2011-08-02 21:32:51
~krzysztof

NAPOJE LIKOPENOWE są źródłem wielu ważnych dla zdrowia składników. Przede wszystkim w 100% przyswajalnego aktywnego likopenu, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (średnio trzy razy więcej niż w ketchupie, kilka razy więcej niż w soku pomidorowym, pomidorze, czy grejpfrucie). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc, wątroby, żołądka, prostaty, piersi, szyjki macicy i inny

2011-08-02 21:29:32
~wot

Trzeba pomęczyć dość nieźle ale naprawdę warto , już o tym paskudztwie zapomniałem

2011-08-02 21:28:26
~ZabawkiDlaCiebie.com.pl

Zapraszamy na zakupy ..... www.ZabawkiDlaCiebie.com.pl

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.