wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Upławy świadczą o chorobie

fot. Thinkstock
03.08.2011

Nie tylko powodują dyskomfort, ale świadczyć mogą o zagrażającej życiu chorobie.  Upławy są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt kobiet u ginekologa.

Choć same w sobie nie stanowią choroby, w wielu przypadkach są dość poważną oznaką kobiecego schorzenia. U 60–80 proc. pań zgłaszających się do lekarza z powodu upławów stwierdza się bakteryjne zakażenie. To wynik zaburzenia równowagi między bakteriami tworzącymi zdrowe środowisko pochwy a chorobotwórczymi bakteriami beztlenowymi.

- Upławy są bardzo częstą dolegliwością kobiecą. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy zawsze powinna zmotywować do konsultacji lekarskiej, bo choć zazwyczaj jest tylko sygnałem niegroźnej infekcji, może też stanowić objaw poważniejszych chorób - mówi lek. med. Beata Olszak-Sokołowska, ginekolog, położnik z kliniki zdrowia kobiety i leczenia niepłodności INVICTA.Gdy wszystko jest jak trzeba
Zazwyczaj wydzielina z pochwy jest przejawem naturalnych zmian zachodzących w organizmie. Cyklem miesięcznym kobiety rządzą hormony. Od tego, który dominuje zależy barwa, kolor i konsystencja wydzieliny z pochwy. Tuż po menstruacji (przez ok. 8 dni) niemal nie występuje. Później pojawia się w niewielkich ilościach i ma barwę kremowomleczną.

Przed jajeczkowaniem, wydzielina staje się przejrzysta, ciągliwa i obfita. Potem, aż do miesiączki, jest gęsta i nieprzejrzysta. Tego typu zmiany nie powinny martwic pań. Świadczą o tym, iż ich organizm funkcjonuje jak trzeba. Gdy upławy zaczynają mieć inną konsystencję i barwę, sygnalizują stan zapalny pochwy, szyjki macicy, przydatków, nadżerkę, polipy narządu rodnego, choroby przenoszone drogą płciową, a nawet zmiany nowotworowe w obrębie narządu rodnego.

Rozwijające się zakażenie
Gdy pojawi się nietypowa wydzielina z pochwy, nie należy popadać w panikę, ale także nie należy lekceważyć tego stanu rzeczy.

- Ginekolog podczas badania będzie w stanie określić, co jest przyczyną upławów i zalecić odpowiednie leczenie - informuje lek. med. Beata Olszak-Sokołowska.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2011-08-25 14:14:25
~SYLWIA

OLA, MOZE ZA BARDZO DBASZ O HIGIENE? KUP SOBIE ALVEO, CITROSEPT I LACIBIOS FEMINA. MI POMOGLO!

2011-08-04 11:41:06
~ala

GRUSZKA CZY JABŁKO TO BEZ ZNACZENIA-Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na (odchdzamskutecznie.com.pl) sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Polecam gorąco

2011-08-04 09:44:59
~ola

kurcze, to ja jestem w ilu procentach w takim razie jak u mnie infekcję drożdżakową wykryto a bakteryje stanowią 70-80%? wydawało mi się zawsze, że to grzybica jest popularniejsza.. ja już mam drugi raz, sama nie wiem od czego, o higienę dbam, nie bardzo wiem, co mogę jeszcze zrobić, żeby nie być tak podatną.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.