wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jak to się dzieje, że oddychamy?

fot. Thinkstock
09.08.2011

Tlen jest człowiekowi niezbędny do życia. Jego dostarczanie do organizmu zachodzi dzięki sprawnie działającemu układowi oddechowemu. Oddychanie zachodzi automatycznie, nie musimy się zastanawiać, by zaczerpnąć kolejny wdech, choć jesteśmy w stanie celowo powstrzymać się od tego na jakiś czas.

Do zadań układu oddechowego należy doprowadzanie tlenu do organizmu i odprowadzanie dwutlenku węgla. Tak dostarczony tlen jest potem przenoszony przez układ krążenia, zatem funkcjonalnie trudno od siebie oddzielić te dwa układy. Również pełna reanimacja w razie utraty przytomności obejmuje zarówno masaż serca jak i sztuczne oddychanie, tak by przywrócić krążenie oraz natlenić krążącą krew.

Nie zapomnij oddychać przez sen
Rytm podstawowy oddychania zależy od ośrodków umiejscowionych w moście i rdzeniu przedłużonym. Do wydolnego oddechu potrzebne są także sprawne mięśnie oddechowe oraz mechanizmy regulacji oddechowej. Najważniejszym mięśniem odpowiedzialnym za oddychanie jest przepona, ale biorą w nim udział także mięśnie międzyżebrowe.Choć trudno to zrozumieć intuicyjnie, z rozwoju embriologicznego przepony wynika, że jest ona unerwiona przez nerwy pochodzące z bardzo wysokiego odcinka szyjnego, mimo że sama przepona leży między narządami klatki piersiowej i jamy brzusznej. Dlatego wysokie uszkodzenia rdzenia kręgowego są tak niebezpieczne, grożą porażeniem przepony i drastyczną niewydolnością oddechową.

Do uszkodzenia ośrodków oddechowych w rdzeniu przedłużonym może dojść na skutek urazu, infekcji, rozrostu nowotworowego, ale także zatrucia, na przykład alkoholem lub barbituranami (toksyczne związki organiczne).

Ciekawym zaburzeniem dotyczącym autonomicznej kontroli nad wdechem i wydechem jest tak zwana klątwa Ondyny. Jest to zaburzenie genetyczne, a nie wada budowy rdzenia przedłużonego. Wskutek nieprawidłowości, wrażliwość organizmu na niedostatek tlenu podczas snu jest zmniejszona i może dojść do uduszenia się przez sen wskutek „zapomnienia” o oddychaniu. Nazwa odwołuje się do mitologii nordyckiej i występującej w niej bogini Ondyny, która miała rzucić klątwę na niewiernego kochanka, wskutek czego nieszczęśnik musiał pamiętać o oddychaniu, bo nie następowało ono automatycznie.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.