wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

O czym może świadczyć nadmierna senność w ciągu dnia

fot. Thinkstock
10.08.2011

Niedoczynności tarczycy, cukrzyca, zaburzenia tętnicze, anemia, depresja – jeśli w ciągu dnia dopada cię senność, możesz cierpieć na jedną z tych chorób.

Jeśli masz trudności ze wstaniem z łóżka rano, dopada cię senność w pracy i jesteś zmuszony do „ucinania sobie drzemki” po południu, powinieneś zacząć obserwować swój organizm. Lepiej wiedzieć, kiedy jest to normalne, a kiedy powinno budzić niepokój.

Po co nam sen
Jest potrzebny do życia tak samo jak powietrze, woda czy pokarm. Bez niego nie funkcjonujemy, a dokładniej mówiąc, nie funkcjonuje nasz organizm.Podczas snu poprawia się działanie układu odpornościowego poprzez zwiększenie liczby leukocytów we krwi. Sen wpływa znacząco na działanie mózgu i procesów psychicznych oraz odgrywa bardzo ważną rolę w procesie zapamiętywania i segregowania informacji zdobytych w ciągu dnia, odświeża ciało i umysł, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną. Brak snu może doprowadzić nawet do śmierci.Ile snu potrzebujesz
Przesypiamy jedną trzecią życia i doświadczenia naukowców potwierdzają, że sen w takiej ilości jest nam niezbędny. Po dostarczeniu organizmowi odpowiedniej jego dawki, kłopoty ze zmęczeniem ustępują, ciało się niejako odnawia.

Zdrowy organizm śpi około ośmiu godzin na dobę. Nie jest to oczywiście regułą, bo jednym z nas potrzeba nieco więcej czasu, a inni wysypiają się szybciej. Jeśli chodzi o długość snu, na pewno nie bez znaczenia jest stan i kondycja organizmu, choć dłuższe spanie nie regeneruje nas lepiej. Można uznać, że nadmierna senność jest czymś „normalnym”, gdy związana jest z przepracowaniem lub zdrowieniem po długotrwałej chorobie. W innych przypadkach bywa ostrzeżeniem, że z organizmem coś się dzieje. Bywa, że senność w ciągu dnia to pierwszy objaw poważnej choroby.

Rozpoznaj chorobę
Senność i ospałość mogą mieć podłoże psychiczne. Często są oznaką depresji. Jeśli pojawiają się przy tym im poczucie beznadziejności, spadek samooceny i zanik radości życia, lepiej udać się do lekarza.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2018-06-04 22:55:55
~Zosia

Na mnie kawa działa słabo. Gdy zdarza mi się dzień tak niskim poziomem energii to pije shot KofAktinu - ten preparat z automatu stawia na nogi. Fajne jest też to, że poprawia koncentracje

2018-01-04 10:08:21
~Kaja

Spore problemy z zasypianiem spowodowały, że ja chodziłam nie tyle senna, co jak zombie przez ostatnich kilka tygodni. Rozwiązaniem problemu okazał się bardzo skuteczny Forsen forte. To suplement, który po kilku minutach od przyjęcia powoduje u mnie nasilającą się senność, która znacznie ułatwia zasypianie. Budzę się w końcu wypoczęta i lepiej funkcjonuje w trakcie dnia.

2017-02-06 15:58:10
~Juzef89

Dwa mechanizmy odpowiadające za uczucie senności to zegar biologiczny w połączeniu z rytmem okołodobowym oraz senność homeostatyczna: http://mozgi.pl/dlaczego-chce-nam-s ie-spac-81A8 Można tutaj też poczytać na temat drzemek i skutków braku snu, polecam.

2016-07-11 17:28:21
~Dżon

Ale ona na prawdę tak wygląda

2016-06-26 16:09:12
~Hh

Gggg

2015-12-22 13:37:47
~dorbytel

Liedy się czyta komentarze prostaczków, jak ci tutaj, to można zacząć się zastanawiać czy uwolnienie chłopstwa jednak było czymś dobrym...

2015-06-23 18:04:32
~zibi

..albo w druga dziurke znienacka ;)

2014-04-01 17:41:26
~Adaś Miauczyńśki

Dziewczyna na zdjęciu wygląda jak by ją ktoś porządnie przeleciał }:>

2012-12-06 20:06:28
~Aniuś

Podaj przynajmniej, na co wziąłeś pożyczkę. Może zabalowałeś, a inni zamiast na bułkę dla dziecka, będą Cię spłacać?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.