wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Trójglicerydy - groźniejsze niż cholesterol?

fot. Thinkstock
12.08.2011

Podwyższony poziom trójglicerydów ma większy wpływ na podniesienie ryzyka zawału serca czy udaru mózgu niż podwyższony poziom cholesterolu – tak wynika z najnowszych badań.

Z kontrolowaniem poziomu złego cholesterolu we krwi zwykle nie mamy większych problemów. Bardzo często jednak zapominamy o tym, że niemniej istotny od cholesterolu jest poziom trójglicerydów, które według najnowszych doniesień w dużo większym stopniu przyczyniają się do zawałów serca czy udarów mózgu niż sam cholesterol. Co więcej, znaczne przekroczenie dopuszczalnej normy trójglicerydów może doprowadzić do zapalenia trzustki.

Pożyteczne i niebezpieczne

Czym są tajemnicze trójglicerydy? To kwasy tłuszczowe, które są równie potrzebne i równie niebezpieczne jak cholesterol. Są jednym z głównych materiałów energetycznych zużywanym przez nasz organizm na bieżące potrzeby. Mogą też być magazynowane jako materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej. To nasza rezerwa energetyczna np. w przypadku głodu. Związki te stanowią około 8 kg masy ciała przeciętnej osoby o prawidłowej wadze.Taka ilość trójglicerydów zgromadzonych w tkance tłuszczowej wystarczyłoby jako zapas energii na 40 dni. Nie ulega więc wątpliwości, że związki te są nam potrzebne. Jednak, gdy przekroczą dopuszczalną normę, mogą stać się naszym wrogiem. Wtedy bywają przyczyną powstawania zakrzepów, co w konsekwencji prowadzi do zawałów i udarów.

Normy trójglicerydów różnicuje się na podstawie wieku i płci. Specjaliści przyjmują, że poziom ten nie powinien przekraczać 150 mg/dl. Wynik między 150 a 199 mg/dl nie jest jeszcze groźny. Można go obniżyć choćby za pomocą zmiany stylu życia. Jednak, gdy wyniki badań wskażą wyższą liczbę, potrzebna jest już interwencja specjalisty. Poziom powyżej 500 mg/dl jest szczególnie groźny dla zdrowia.

Nie zapominajmy przy tym, że leczenie na własna rękę bywa ryzykowne. Odmiana tłuszczów, jaką jest frakcja trójglicerydów, nie reaguje na leki, które lekarze przepisują na podwyższony cholesterol.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2017-12-07 21:57:47
~Krystian

Długo walczyłem o poprawę wyników badań cholesterolu i trójglicerydów. Dopiero gdy zadbałem o takie czynniki jak dieta, ruch (maszeruję na bieżni 3 razy w tygodniu ) i suplementacja (biorę regularnie Cardioslim) udało mi się doprowadzić je do prawidłowych wartości

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.